sobota 22. ledna 2022

RC: Temné cesty


Orig. název: Dark Roads
Autor: Chevy Stevens
Překlad: Eva Hauserová
Vydáno: Ocelot, 2021
Počet stran: 368

Již po desetiletí řádí kolem hlavní silnice městečka Cold Creek vrah, který útočí na ženy. Svérázná teenagerka Hailey miluje přírodu a díky svému otci v ní umí i přežít. Nyní je Hailey sirotek a žije u příbuzných, kde jí policista Vaughn dělá ze života peklo. Hailey se rozhodne utéct do hor a lesů Britské Kolumbie, ale místní obyvatelé se začnou domnívat, že se stala nejnovější obětí silničního vraha.
O rok později se Beth Chevalier obrátí život vzhůru nohama. Její sestra Amber byla zavražděna, a tak Beth přijíždí do Cold Creek zjistit, co přesně se jí stalo. Čím víc se ale blíží pravdě, tím víc ohrožuje sebe samotnou a postupně odhaluje, proč Hailey utekla.

Konec minulého roku byl dost hektický. Pořád se něco dělo, ale pár světlých momentů se našlo. Třeba spolupráce s Megaknihami a nabídka dvou novinek k recenzi. Jednu z nich  Vám dnes představím, druhou si nechám ještě chvilku pro sebe. Temné cesty je novinka, která mě nezaujala tolik obálkou, ale spíše svojí anotací. Pěkně mrazivá, slibující zajímavý příběh, jehož cílem je přežití. Přiznám se, že jsem se na knihu moc těšila.

Jak jsem se už zmínila, hlavním tahákem byla anotace. Obálka ani tolik ne. Na můj vkus je příliš temná, některé její detaily tak úplně zbytečně zaniknou. Ale zase na druhou stranu, kniha má pevné desky a přebal. A ta anotace. Chvilku jsem se rozmýšlela, ale brzy bylo jasno. Zároveň jsem si říkala, že mi je povědomé jméno autorky. Pak jsem si uvědomila, že jsem od ní četla i knihu Nenechám tě odejít (Recenze TADY)! Řekla jsem si, že by bylo super si pro srovnání přečíst nějakou další knihu.

Co na knize musím vypíchnout, tak to je prolog a epilog. Je napsaný z pohledu oběti, a vy si po přečtení prologu myslíte, že je jasné, jak vše dopadne. Ale postupně, co se začítáte, tak tušíte, že je vše jinak... A ten epilog! Ten knihu tak neskutečně krásně a dojemně zakončil! Už dlouho jsem v knize nepotkala tak správný konec! No a co mezi? Kniha je rozdělena na tři části, které se následně drobí na kapitoly, kterých v celé knize najdete čtyřicet jedna. Přišlo mi to na rozsah knihy tak akorát. První část je vyprávěna z pohledu Hailey, druhá z pohledu Beth. A ta třetí? V té se obě střídají, ale nebojte, rozeznáte je. Každá kapitola je označena jménem.

Tak ale už k postavám. Ze začátku se seznámíme s Hailey. Je to taková ta postava, o které z počátku nevíte, co si myslet. Pak ale začne víc s dějem mávat a vy si jí oblíbíte, protože najednou se projeví jako ta silná a chytrá. Zároveň jsem z ní ale cítila velký smutek. Přišla o oba rodiče, a musí vyrůstat u své tety a nevlastního strýce, který je celkem tyran. Druhou hlavní hrdinkou je Beth. Chytrá, studovala práva, ale po jedné tragické události školy nechá, a její život se otočí vzhůru nohama. K ní jsem si hledala cestu déle než k Hailey, je hodně uzavřená do sebe.

Ve srovnání s autorčinou předchozí knihou jsem mile překvapena. Mám pocit, že tady se více vžila do svých fiktivních postav a více se rozhodla rozvinout i prostředí, do kterého příběh zasadila. Pokud jste tedy četli její předchozí knihu, nenechala bych si utéct ani tuhle, protože Temné cesty byla parádní četbou, která se posunula od prvotiny o level výš.

V knize byla místy pomalejší místa, především v druhé části. Ale to přikládám za vinu charakteru Beth, která se dlouho neodkrývala. Obdivovala jsem Hailey za to, jak si pak dokázala poradit v divočině, i když byly momenty, kterým jsem moc nevěřila. Autorka si pohrála s prostředím, možná jen mohla nechat trochu místa pro fantazii v hádání vraha... To mi malinko vadilo, ale i tak knihu hodnotím celkem kladně!

Za knihu k recenzi moc děkuji Megaknihám, kde si Temné cesty můžete zakoupit.1 komentář:

  1. Toto dílo bych si dovedlo představit, že je načtené jako audiokniha třeba od Davida Novotného nebo Michala Dlouhého. Prostě od herce, který umí dobře pracovat s vlastním hlasem a navodit tajemno. Díky tomu by tam podle mě zanikla nějaká ta pomalejší místa, které zejména ve druhé polovině jsou. ;-)

    OdpovědětVymazat