čtvrtek 20. ledna 2022

RC: První lež


Orig. název: The First Lie
Autor: A. J. Park
Překlad: Ivana Skenderija
Vydáno: Cosmopolis, 2021
Počet stran: 376

„Nemůžu zapomenout. Řekls mi, abych to udělala, ale já nemůžu. Pořád si to všechno pamatuju. Ta první lež, to ta nás dovedla až sem.“

Když právník Paul Reeve přijíždí z práce, něco mu nehraje. Potemnělý dům ho vyděsí a svou ženu Alici nalézá s krvavým nožem na dopisy v ruce a mrtvým tělem v koupelně. Alice tvrdí, že vraždila v sebeobraně, a Paul o jejích slovech ani na vteřinu nepochybuje. Společně se zbaví těla a myslí si, že jejich noční můra je za nimi. Není.

Když se o ně začne zajímat policie, která vyšetřuje vraždy bývalých Paulových spolužáků, jejich do té doby poklidný život se jim začne sypat jako domeček z karet. Tajemství, které je na začátku pevně spojilo, mezi ně také vrazilo klín. Zvládne se Alice vypořádat s tím, co provedla? Mají vraždy Paulových bývalých spolužáků něco společného s mrtvým tělem v jejich koupelně? Mohou věřit lidem kolem sebe, nebo alespoň jeden druhému?

Tak tahle kniha byla velkým překvapením. První lež mě zaujala obálkou, ale následně také anotací. Pustila jsem se do ní a dlužím Vám na ni recenzi. Tenhle článek bude velké doporučení na oddechovou, ale zároveň i detektivní knihu, která Vás donutí si rozmyslet, jestli se lhaní vyplácí. Příběh je totiž postavený na jednoduché zápletce... Lež, na kterou se postupně nabaluje další a další. Až se z ní nakonec člověk nedokáže vymotat a topí se.

Líbí se mi obálka. Je navržená v šedivých odstínech, ale aby se obzvláštnila, vše rozbíjí červená písmena, která tvoří první řádek nadpisu. Díky tomu knihu v knihkupectví prostě nejde přehlédnout. Zároveň se mi líbí i vyobrazení hlavních postav na obálce. V horní polovině ženské oči, v dolní mužská ústa s přiloženým ukazováčkem u rtů v celku jasném gestu. Aby tvář na obálce nepůsobila jako divná karikatura, jsou oba obličeje o něco posunuté. Skvělá a originální kombinace! 

Byla jsem příjemně překvapená, když jsem knihu otevřela poprvé. Příjemné řádkování a velikost písmen. To pro mě tvoří první dobrý dojem z knihy. Čím jsem se do knihy Víc a víc začítala, tím těžší bylo přestat. Kapitoly jsou krátké, ve vyprávění se střídají dvě hlavní postavy Paul a Alice. To mám v knihách ráda, vždycky pak máte lepší pohled na zápletku z obou stran, lépe se chápe konání postav a děj. Ale co se týká postav...

To vnímám jako slabší stránku knihy. Paul, jak se od právníka může čekat, vystupuje suverénně, promyšleně. Fakt jsem si ho oblíbila, i přes jisté přešlapy, které po cestě udělá. Na konci knihy jsem ho musela už jen obdivovat. A pak je tu Alice, Paulova žena. To je pro mě ukázkový příklad hydry. Ze začátku se mi jevila jako naivní potvora, která si sama ani nedojde na nákup. Pořád jen kvílela, šílela... Nezvládala jsem její kapitoly. Pak jí ale nějakým způsobem cvakne a hurá, na světě je mrcha. Její postava mi zkazila nemalou číst knihy.

Jinak se mi líbí celý nápad, na kterém je kniha postavena. Krásně se tak ukazuje, že na jednu lež se nabalí další a na ní další. Paul, který se snažil být pouze loajální vůči své ženě se do toho zamotal a podkopla mu nohy osoba, od které by to nikdo nečekal. Protože když už, tak už, není to jediná věc, která se mu rozsype pod rukama. 

První lež je zajímavá kniha, která kromě zajímavého příběhu může nabídnout víc. Poučení, ale i příběh nehynoucí lásky. Celá kniha na mě kvůli postavě Alice nepůsobí tak pozitivně, jak jsem si původně myslela. Nepamatuju si postavu, která by mi takhle v knize lezla na nervy. I přes Alici se mi ale kniha četla hezky. Konec byl nečekaný, trochu nespravedlivý... Rozhodně překvapivý.

Za knihu k recenzi děkuji Gradě, kde si První lež můžete také zakoupit.

1 komentář:

  1. Tak tuto knihu budu muset po přečtení vaší recenze určitě zařadit do své knihovničky, která se pomalu ale jistě začíná plnit velice zajímavými tituly, na některé z nich se bohužel zatím nenašel čas ;-) Teď jsem si objednal sklo do 3D tiskárny a mám v plánu si vyrobit nějaký držák na knihy, aby mi všechny nepopadaly, když nějakou z nich vyndavám z knihovny ;-)

    OdpovědětVymazat