neděle 23. ledna 2022

RC: Nespatřeni (Strážce ztracených měst #4)


Orig. název: Neverseen
Autor: Shannon Messenger
Překlad: Radka Kolebáčová
Vydáno: Ocelot, 2021
Počet stran: 560

Sophie Fosterová od svého příchodu do Ztracených měst prožila už řadu dobrodružství. Po bitvě na Mount Everestu zjišťuje, že na ni čekají nové nástrahy, a rozhodne se uchýlit pod ochranu skupiny Černá labuť. Přemisťuje se spolu se svými přáteli do jejich tajného sídla, kde má konečně šanci poznat zblízka společenství, které stojí za jejím stvořením.
Sophie se s přáteli účastní výcviku vedeného Černou labutí, který rozhodně není pouze teoretický. Nespatřeni zůstávají dál na svobodě, po Neutrálních Teritoriích se šíří neznámá choroba a Sophie se stává pro mnoho lidí jedinou nadějí na záchranu.
Zlo číhá na každém kroku a Sophie si více uvědomuje, že svět Ztracených měst není vůbec tak spravedlivý a dokonalý, jakým se zdál.

I letos mám v plánu číst a dočítat série. Ale něco mi říká, že budu i rozečítat. Ale slibuju sama sobě, že se budu krotit. A tak jsem se do toho dočítání pustila už teď v lednu, abych se sebou mohla být ke konci roku spokojená. Na mém čtecím seznamu je totiž několik sérií... A jednou z nich je i Strážce ztracených měst. Dneska bych Vám tedy chtěla představit již v pořadí čtvrtý díl, který vyšel pod názvem Nespatřeni. Byla jsem moc zvědavá, jakým směrem se celé vyprávění pohne!

Když se mi kniha dostala poprvé do ruky, byla jsem hodně překvapená. Je to totiž celkem bichle, má skoro šest set stran. Ale vzala jsem to jako výzvu a do knihy se pustila. Od prvního dílu jsem si sérii zamilovala. Nemuselo to být tedy dlouhé rozhodování a přemlouvání. Jedním z taháků pro mě ale je obálka. Ta je u čtvrtého dílu laděná do zelených barev, a je celkově moc hezky graficky zpracovaná. Samozřejmostí je pevná vazba s přebalem.

Kniha je rozdělena na sedmdesát devět kapitol. To je na počet stran pro mě trochu málo. Kniha má ale příjemně velká písmena i řádkování, takže její četba je vcelku příjemná. Zároveň, jak už se jedná o čtvrtý díl, autorka počítá s tím, že se v jejím fiktivním světě bude čtenář už trochu orientovat. Bere ale zřetel na mladší čtenáře, takže začlenila i dovysvětlování nebo opětovné vysvětlování některých pojmů, událostí a osob. Za to velký palec nahoru. Pro mě je tohle osvěžení paměti velmi vítané!

I ve čtvrtém díle nechybí oblíbené postavy, jako je Sophie a její přátelé. Přišlo mi, že předchozí díly byly hodně zaměřené na tyto postavy. Poznali jsme jejich sílu, vlastnosti, povahu ale i obavy. V tomto díle se ale vše točí okolo organizace, která vystupuje pod názvem Černá labuť. Sophie a její kamarádi se rozhodnou k Černé labuti přidat a pod jejich záštitou řešit další tajemství. Ztracená města mají co skrývat a Sophie je rozhodnutá přijít na kloub všem záhadám, ale i svému původu.

Celá série je určena pro děti a mládež. Upřímně si nejsem jistá, od kolika let bych tuhle sérii doporučila. Sem tam se zde objeví slovo nebo termín, o jehož významu moc dětí neví. Ale především si třeba alespoň u sebe nedokážu představit, že bych si dokázala jako třináctiletá sednout s takovou bichlí. Možná jsem ale jen já zaměřená na tenčí knihy, nevím.

I tenhle díl měl co nabídnout. Série má tempo, které neztrácí. Pořád se něco dělo, postavy byly sympatické. Jsem už teď zvědavá na další díl, Polaris. Strašně moc držím Sophie palce, aby přišla na všechny záhady, ale hlavně na svůj původ. Stále mám pocit, že je řešení přímo přede mnou, ale stále mi něco uniká...

Za knihu k recenzi děkuji Megaknihám, kde si Nespatřeni (Strážce ztracených měst #4) můžete zakoupit.Žádné komentáře:

Okomentovat