pátek 21. ledna 2022

RC: Lež vedle mě


Orig. název: Lying Next to Me
Autor: Gregg Olsen
Překlad: Zdík Dušek
Vydáno: Metafora, 2021
Počet stran: 384

Adam a Sophie Warnerovi přijíždějí se svou tříletou dcerou strávit prodloužený víkend na pobřeží přírodní rezervace Hood Canal ve státě Washington. Tři historické chatky přímo u vody, dokonalé místo jako stvořené pro rodinnou relaxaci. A možná i pro oživení jejich trochu ochladlého manželství.
Hned první den ráno vezme Adam dcerku na loďku na lov krabů a ústřic, kterými je oblast vyhlášená. Jenže když jsou více než sto metrů od břehu, ozve se výkřik a oni jen bezmocně sledují, jak Sophii přímo u chatky přepadl neznámý cizinec a táhne ji pryč. Nemohou jí nijak pomoct ani nedokážou útočníka identifikovat. Sophie beze stopy zmizí.
Únos měl další svědky. Jejich sousedka Teresa z vedlejší chatky, hlídající zde svá dvě vnoučata, zaslechla křik a stařík, který zrovna venčil psa, dokonce všechno z dálky viděl. Sousedé ze třetí chatky, Kristen a Connor Mossovi, ale o únosu nevědí nic víc, než co slyšeli ve zprávách, alespoň to tvrdí.
Adamovou záchranou se stává jeho dávná přítelkyně z mládí, místní policejní vyšetřovatelka Lee Husemannová, která udělá všechno, aby Sophii našla, nebo na to Adam přinejmenším spoléhá.
Zatímco Lee dává dohromady jednotlivé dílky matoucí skládačky, Adamova paranoia roste a životy všech aktérů se nečekaným způsobem proplétají v jeden znepokojivý obraz, ve kterém nic nemusí být, jak to na první pohled vypadá.
Zdá se totiž, že všichni mají co skrývat.
Před cizími lidmi, ale především před těmi, vedle nichž každý večer uléhají do postele.

Letošní rok jsem sice začala novinkou, 9. listopadem od Colleen Hoover, ale další knihou v řadě byla krimi Lež vedle mě. Vzala jsem si jí na hory, kde jsem si myslela, kolik budu mít času. To jsem se sice spletla, napadl sníh, takže hurá ven. Ale i tak jsem si pro sebe pár chvilek urvala. Po týdnu jsem se tedy zmrzlá vracela domů s druhou přečtenou knihou v tomto roce. A jak se mi líbila? O tom už více v dnešní recenzi!

Obálka je volená v krásných modrých barvách, které mě upoutaly na první pohled. U této knihy to ale byla anotace, která mě donutila si knihu přečíst. Únos manželky, ale nic není jak se zdá? To byla jasná volba! Pustila jsem se do čtení a neskutečně ocenila pevnou vazbu. Tahala jsem knihu všude možně, kdyby měla měkké desky tak by z ní byl super salát. Takhle ale jsem se nemusela bát, a tak se se mnou párkrát podívala i na sjezdovku :-D

Kniha Lež vedle mě má skoro čtyři sta stran, ale rozdělení na kapitoly to krásně zmenší. Můžete tady najít cca osmdesát kapitol a ještě epilog. Takže pokud milujete krimi a krátké kapitoly tak jako já, je tohle pro Vás jasná volba. Kniha se mi četla sama a skoro až do úplného konce jsem netušila, jak to celé dopadne. Skvělým prvkem je i to, že se ve vyprávění kapitol střídají postavy, které v knize vystupují. Vnímáte tak příběh z více pohledů.

Hlavní postavou knihy, alespoň já jsem ji tak vnímala, je Lee. Vyšetřovatelka, která má případ unesené ženy na starost. Líbila se mi, byla stále ve střehu a i přes špatnou minulost šla dál. Zajímavá postava! Ale pak je tu Adam, manžel unesené ženy. Ze začátku jsem ho měla ráda, ale pak jsem si uvědomila, že vlastně nevím, co si o něm myslet... Postupně jsem měla pocit, že jeho postava je totální chameleon, a ke konci jsem už vůbec nechápala.

V detektivkách se mi líbí, když je případ pořádně propracovaný, popsaný do posledních detailů. Tady tomu tak bylo, a i když byl konec o trochu jiný, než jsem čekala... Možná trochu přitažený za vlasy... Kniha Lež vedle mě se mi líbila. Krásně čtivě napsaná, se zajímavou zápletkou a především komplikovanými postavami. Možná se podívám i na další knihy od autora, zatím jsem od něj četla právě jen tuto knihu.

Za knihu k recenzi moc děkuji Gradě, kde si Lež vedle mě můžete také zakoupit.
1 komentář:

  1. Na knihy si vyhradím většinou celou letní dovolenou, na kterou s manželkou obvykle nejdříve zavítáme někam do tepla na pláž (kde se ostatně z mé zkušenosti čte úplně nejlépe) a pak jezdíme po českých kempech se stanem a to je na nějakou beletrii také fajn prostředí :-) Teď si budu muset nějaké knihy nakoupit do zásoby, narazil jsem totiž na zajímavý slevový kupon, který ušetří několik stovek :-)

    OdpovědětVymazat