středa 19. ledna 2022

RC: Krutá hraOrig. název: Pahan Verkko
Autor: Max Seeck
Překlad: Ema C. Stašová
Vydáno: Cosmopolis, 2021
Počet stran: 456

Inspektorka Jessica Niemi řeší další záhadu uprostřed mrazivých Helsinek. Tentokrát pátrá po dvou mladých blogerech, po nichž jako by se slehla zem. Oba mají desítky tisíc fanoušků – a na poslední fotce, kterou zveřejnili, je zachycený deštěm bičovaný maják na skále uprostřed moře. A pod ním zlověstná báseň. Báseň popisující jejich smrt. Každá stopa, na kterou Jessica během vyšetřování přijde, končí ve slepé uličce. Jenže čím dál se do případu noří, tím je jasnější, že má co do činění s pachatelem, který nemá rád nedotažené hry.

Už dlouho jsem si nepřečetla žádnou dobrou detektivku, a tak jsem se pustila do Kruté hry. Na tuhle knihu jsem četla spoustu skvělých recenzí, a tak jsem si říkala, že by nebylo špatné ji zkusit. Už po několika stranách jsem věděla, že tohle je ta kniha, kterou jsem tolik hledala! Spousta stran, na kterých se příběh může rozjet, sympatická inspektorka, která zločin vyšetřuje a zajímavá zápletka. Pustila jsem se do čtení a nemohla jen tak přestat.

Obálka je jednoduchá, ale ke konci knihy Vám dojde, že je to trefa do černého. Dokonale zvolená tak, aby čtenář, který knihu dostane do ruky nevěděl, jak vše dopadne. Přemýšlí a spekuluje nad koncem, ale odpověď má před sebou. To musím zpětně ocenit. Trošku mě zarazila tloušťka knihy, má čtyři sta padesát stran. Díky kapitolám, kterých je tu přes šedesát, mi kniha utekla jako nic. 

Vše začíná prologem, který je malinko matoucí, ale to už prology bývají. Začnete ale tušit, kdo bude obětí a o jakém zločinu se v knize dočtete. Pak už je na řadě první kapitola, která nám představuje hlavní postavu. Postupně zjišťujeme, co se odehrávalo po prologu. Velmi svižným tempem, které mě nutilo být stále ve střehu a knihu neodkládat. Od autora jsem zatím nic nečetla, tohle byla moje premiéra. Ale jsem příjemně překvapená!

Jak jsem se už zmínila, hlavní postavou je Jessica Niemi. Pro někoho už známá, pro mě totálně nový charakter. Proč známá? Tohle je totiž její druhý knižní případ. Max Seeck ji představil v jiné knize, ve Věrném čtenáři. Tu jsem zatím nečetla, ale po tomhle objevu se do ní mám sto chutí pustit. Jessica je totiž zajímavá postava. Má své vnitřní démony, zapletenou rodinnou historii, ale zároveň je velmi chytrá. Celou dobu na mě působila jako postrach zločinců.

Do budoucna mám tedy plán jasný. Rozhodně si přečíst knihu Věrný čtenář, protože mě po dočtení Kruté hry velmi láká. Autorův styl psaní je napínavý, svižný a opravdu čtivý. A potom? Budu doufat, že zase brzy nějaká jeho kniha vyjde a bude ještě lepší, napínavější. A se zajímavým koncem! Protože tahle měla tak překvapivý konec, že jsem si kapitolu s rozuzlením musela přečíst ještě jednou. Obrovské doporučení!

Za knihu k recenzi děkuji Gradě, kde si Krutou hru (i Věrného čtenáře) můžete zakoupit!Žádné komentáře:

Okomentovat