středa 6. října 2021

Party v Paříži!


Orig. název: Five French Hens: A Warm and Uplifting Feel-good Novel for 2020
Autor: Judy Leigh
Překlad: Bohumila Kučerová
Vydáno: Metafora, 2021
Počet stran: 304

Rose, Tess, Della, Pam a Jenny – pět sedmdesátnic z anglického Exeteru, které se seznámily při lekcích aqua aerobiku a jedna by za druhou dala ruku do ohně, netuší, že jejich poklidný život má nečekaně nabrat pořádné obrátky.

Jenny se totiž rozhodne znovu vdát, a ke všemu za muže, kterého ani moc dlouho nezná. Ale to je pro její přítelkyně ten nejmenší šok! Eddie, Jennin nastávající, totiž se svým synem vyráží oslavit zásnuby do Las Vegas, a Jenny se tím rozhodně nehodlá nechat zahanbit.

Její rozlučka se svobodou se bude konat v nejkrásnějším a nejromantičtějším městě na Zemi – v Paříži! A bude to velké!

Dámy to ve stínu Eiffelovky rozjíždějí jako zamlada. Procházejí se po památkách, popíjejí šampaňské, užívají si francouzskou kuchyni a vůbec městu světel dokazují, že věk je opravdu jenom číslo.

Zároveň ale i samotná Paříž odhaluje nové věci jim. Nové radosti, nové možnosti, perspektivy a sny. A možná nakonec tenhle výlet změní i je samé. Ustrnout na místě totiž není žádná výhra ani na stará kolena.
A život po sedmdesátce zdaleka nekončí!
Jestli mi poslední dobou něco chybí, tak je to cestování. Před dvěma lety touhle dobou jsem byla v Paříži, a jsem z toho trochu přešlá. Proto jsem si pro Vás dneska připravila recenzi na knihu, která Vás svým příběhem přenese do romantické Paříže. Pro mě to byl úžasný návrat, i když možná trochu šílenější než jsem čekala. Rozhodně si ale nestěžuju, kniha Babičky na tahu byla úžasná, a já se u ní strašně bavila... Ale víc už v dnešní recenzi!

Na první pohled na knihu Vás okamžitě napadne Paříž. Motivem jsou totiž hlavní památky tohoto města. Eiffelova věž, Vítězný oblouk a Moulin Rouge a v popředí letadlo s kufry. Jen tohle by už stačilo k tomu, abych si knihu chtěla přečíst. Ale pak jsem si přečetla anotaci a měla jsem jasno, že tahle kniha bude přesně pro mě! A taky na upršený a studený podzim, kdy se mi nikam nechce. A to se taky potvrdilo, kniha mi neskutečně zlepšila náladu :-)

Kniha Babičky na tahu má třicet šest kapitol. Nad každou novou kapitolou létá roztomilý symbol letadla. Na počet stran mi počet kapitol přišel v pořádku, nijak dlouhé ani krátké, prostě akorát. Navíc, kniha je napsaná tak, jako kdyby se dobrodružství seniorek odehrávalo kousek od Vás. Pro knihu je charakteristické neskutečně živé a milé vyprávění, díky kterému jsem se začetla do děje opravdu během chvilky. Jediné co mi dělalo vrásky, byly hlavní postavy...

Těch je v tomto případě pět. Rose, Tess, Della, Pam a Jenny. Pět seniorek, které se životem umí pořádně zatočit a dokazují, jak se má žít. Každá z nich má nějaký charakteristický znak - psa, milujícího manžela, ignorujícího manžela na golfu, hudbu a nebo nadcházející svatbu. Byl pro mě ze začátku trochu oříšek zapamatovat si, která je která a udělat si mezi nimi vodítka, abych si je nepletla. Ale, ke každé jsem postupně začala přistupovat jinak - k jedné s pochopení, k další s lítostí nebo s obdivem... Ale ani jedna postava mi nebyla nepříjemná... Všechny jsem si oblíbila!

Babičky na tahu ale nejsou první knihou autorky. Existuje předešlá kniha, Ještě to nebalím, vzkazuje babička. Ta mě totálně minula, což mě teď dost mrzí. Vůbec jsem jí nikde nezahlédla, a to na knižní novinky dávám pozor. Každopádně už o ní vím, a teď si k ní jen najít cestu ale především čas, kterého mám poslední dobou až zoufale málo. Chci si ji přečíst pro srovnání obou knih... Ale myslím, že obě mají co nabídnout, soudě podle anotace!

Babičky na tahu jsou knihou, kterou bych Vám doporučila, když máte pocit, že se nic nedaří. Nebo když máte pocit, že jste pro něco příliš staří. Nebo prostě jen na momenty, kdy si přijdete moc unavení a pokoušení životem. V takových chvílích Vám parta pěti seniorek tak strašně moc zlepší náladu! Tahle kniha mi připomněla, jak je důležité si užívat každý den, ať se děje co se děje. Neskutečně veselý příběh, který donutí k zamyšlení, pokud budete chtít.


10/10


Za knihu k recenzi moc děkuji Nakladatelství Grada, kde si Babičky na tahu můžete pořídit!Žádné komentáře:

Okomentovat