pátek 8. října 2021

Hrdin(k)a 21. století...Autor: Iveta Supová
Vydáno: Vlastní náklad, 2021
Počet stran: 105

Autorka popisuje skrze poetickou formu svůj vztah ke světu kolem sebe a v této souvislosti uvažuje o ekologickém způsobu života a enviromentalistice, skromnosti konzumerismu, vděčnosti samozřejmosti, digitálním světě, odhodlání něco změnit.

Mám doma několik knih, ke kterým se strašně ráda vracím. Nejenom kvůli příběhu, ale především kvůli poselstvím, které svým čtenářům nabízí. Jednou takovou knihou je i Hrdin(k)a od Ivety Supové. Tahle kniha se ke mně dostala přímo od autorky, a já na ní byla neskutečně zvědavá. Je trochu netradiční než ostatní knihy, ale krásná. Výjimečná. A po jejím dočtení jsem věděla, že tuhle knížku si budu muset ještě přečíst. A pak znovu.

Na první pohled je kniha obyčejná. Má menší formát a není ani nijak tlustá. Prostě taková roztomilá brožurka. Pak ale zjistíte, že motiv obálky se skládá z lístků, a to Vám napoví, že se kniha bude obracet k přírodě. A co se mně osobně strašně líbí, tak to je písmo, které je zvoleno pro název knihy. Originální a kouzelné.

Kniha vlastně nenabízí svým čtenářům příběh. Spíš je to takové přátelské povídání o tom, co můžeme pro své prostředí udělat. Je pravda, že naši planetu hodně zatěžujeme. Ekologií se zabírám tak jako na základní hranici, ale vnímám co se okolo nás děje. Ty drobné změny ve floře a fauně. A zatraceně mě to děsí.

Autorka na stránkách své knihy popisuje, jak se k myšlení, jaké v knize prezentuje, dostala. Je to zajímavé čtení, a nechybí ani momenty, kdy se nad tím vším musíte zamyslet. Kniha nabízí i místa, kde si můžete něco poznamenat. Já je při prvním čtení nevyužila, ale přitom dalším prázdná rozhodně nezůstanou.

Dnešní recenze je docela krátká, ale věřte mi, stačí to. Nedokážu tuhle knihu a její myšlenky popsat dostatečně natolik, abych Vám z knihy něco předala. Musíte si jí sami přečíst, sami se zamyslet a sami vyvodit závěry. Já chci ještě jednou moc poděkovat autorce za tenhle unikát. Kniha by se po dočtení měla poslat dál dalšímu hrdinovi či hrdince, ale já si ji, možná sobecky, ještě chvilku nechám pro sebe... 


10/10

2 komentáře:

  1. Na tenhle druh knih se vždycky recenze píší těžce. Člověk má spoustu emocí, dojmů...ale prostě nejdou přenést na "papír". :)

    OdpovědětVymazat
  2. určitě si ji nech, pokud potřebuješ! Děkuji za kraaaaasnou recenzi! Zahřála, moc:)

    OdpovědětVymazat