čtvrtek 14. října 2021

Dům všude.. to je PIRANESI


Orig. název: Piranesi
Autor: Susanna Clarková
Překlad: Viktor Janiš
Vydáno: Argo, 2021
Počet stran: 248

Piranesi vždycky žil v Domě. Ten má stovky, ne-li tisíce místností a chodeb, v nichž je uvězněný oceán. Vodní labyrint. Piranesi se čas od času vídá se svým přítelem, Tím druhým, jenž Piranesiho potřebuje pro vědecký výzkum Velkých a Tajných Vědomostí. Piranesi si své poznatky zaznamenává do deníku. Pak se začnou objevovat vzkazy; ne vše je takové, jak se zdá. A když vyjdou na světlo důkazy o existenci dalšího člověka možná i jiného světa mimo zdi Domu, Piranesi začne rozplétat pavučinu lží – i když je pravda všechno, jen ne příjemná.

Piranesi je hlavní postava románu. Giovanni Battista Piranesi byl italský malíř z osmnáctého století, který proslul cyklem čtrnácti leptů Smyšlené představy žalářů. Svět Labyrintu a Piranesiho kresby mají hodně společného.
V letošním roce mi padlo do oka několik knih. K některým jsem se již zvládla pročíst, k jiným nikoli. Jednou z nich je i Piranesi, novinka od nakladatelství Argo, kterou jsem si mohla přečíst díky spolupráci s Kosmasem. Moc děkuji! Kniha mě lákala z mnoha důvodů, ale především jsem slyšela jak je originální a že nesedne každému. Přemohla mě zvědavost a když jsem viděla obálku, tak jsem měla vlastně docela rychle jasno.

Obálka je jednoduchá, vyskytují se na ní pouze tři barvy - černá, bílá a oranžová. Oranžová je v tomto případě o to speciálnější, že tvoří na obálce různé lesklé efekty. Ostatní barvy jsou matné, ale ta oranžová Vás na první pohled prostě přitáhne. Co se vazby knihy týká, tak ta je pevná s lesklým přebalem. Ještě že tak, kniha se mnou docela cestovala, bylo by mi líto, kdybych ji nějak zbytečně odřela nebo pomuchlala. Protože vzhledově Piranesi patří opravdu k nejhezčím knihám, které mám v knihovně.

Piranesi není nijak objemnou knihou. Má skoro dvě stě padesát stránek, ale zase je tu obrovské množství kapitol. Nejsou klasické, nezačínají na nové stránce. Celá kniha je vlastně psaná jako takový deníkový záznam, který si o svém životě píše hlavní postava, Piranesi. Nebudu lhát, začátek knihy mě pěkně zamotal. Absolutně jsem se nechytala a nikde nebylo žádné vysvětlení...

Autorka nás hází rovnou napospas hlavnímu hrdinovi, který nám prostřednictvím svého deníku popisuje, kde žije. Okolo něj je pouze obrovský Dům, který obsahuje mnoho síní. Piranesi je ale všechny zná.. je to jeho domov, a pohybuje se v Domě naprosto automaticky. Myslí si, že je v něm sám a pak jsem s Tím druhým. Občas se vídají a Piranesi od něj dostává různé úkoly, které se týkají domu. Zvláštností, nad kterou jsem se sekala, je psaní velkých písmen u slov, kde by vůbec nemělo na začátku být. Z počátku mi to dělalo strašný problém, ale nakonec jsem to přestala vnímat.

Piranesi je neskutečná kniha. Ze začátku jsem absolutně netušila co si myslet, ale jak jsem se postupně dostávala do děje, tak tím bylo těžší přestat. Od autorky je známá kniha Jonathan Strange & Pan Norrell, o které jsem samozřejmě slyšela, ale ještě jsem se k ní nedostala. Myslím si, že po setkání s knihou Piranesi to budu muset napravit!

Co je na knize kouzelné je to, že netušíte o co jde, ale stejně Vás kniha pohltí. Musíte číst stále dál a dál, a postupně se před vámi začne příběh ukazovat a jemně Vás navádí k úplnému řešení. Pak stačí opravdu jen několik stránek a celé to pochopíte. Musím smeknout před autorkou, protože taková kniha se opravdu jen tak nevidí! Pokud hledáte originální čtení, zkuste příběh Piranesiho! Věřím, že Vás bude bavit stejně, jako mě!

10/10

Za knihu moc děkuji Kosmasu, kde si knihu Piranesi můžete zakoupit!1 komentář:

  1. O knize slyším poprvé, ale docela mě zaujala. (hlavně díky tvé chvále). :)
    Mám to stejně, také mám v hledáčku spoustu knih, ale přečíst jsem stihla jen zlomek z nich...

    OdpovědětVymazat