sobota 18. září 2021

Užitečná čarodějka a láska...


Orig. název: The Vine Witch
Autor: Luanne G. Smith
Překlad: Jana Kordíková
Vydáno: Cosmopolis, 2021
Počet stran: 296

Mladé čarodějce Eleně se po sedmi letech podařilo osvobodit z moci zlé kletby a vrátila se domů na vinici v údolí Chanceaux. Tam však zjistila, že za dobu její nepřítomnosti se spousta věcí změnila. Vinici převzal bývalý právník z velkého města, který odmítá staré ověřené metody i kouzla a snaží se řídit vědou a rozumem.
Podaří se Eleně odhalit, kdo stojí za jejím prokletím? Dokáže novému majiteli vinice, jak moc se mýlí a jak je pro něj důležitá? Ukáže se, kdo má na svědomí mrtvá zvířata, která už se nějakou dobu objevují po celém údolí?

Poslední dobou mě mrzí jedna věc, a to, že se moc nedostanu ke čtení fantasy žánru. Když už se k takové knize dostanu, tak je to opravdu výjimečně, a já ji přečtu snad až moc rychle. Proto jsem si k recenzi vybrala knihu Víno & Čáry, na kterou jsem slyšela jen samou chválu. Byla jsem dost zvědavá, ale zároveň jsem se bála, abych nebyla v té menšině, která se ke knize staví negativně. A jak to tedy nakonec dopadlo? To Vám povím v dnešní recenzi!

Kniha Víno & Čáry má krásnou, propracovanou a snad i magickou obálku. Jen mi přijde, že je možná trošičku temnější, a nevynikne na první pohled tolik detailů... Ale nevadí. Ke knize se trocha té temnoty hodí! Jediné, co mě malinko mrzí je to, že má kniha měkké desky. Pro mě je to trochu nevýhoda... Hodně často beru knihu na cesty do práce a z práce, a paperback se tak poničí. Ale co se dá dělat, jen si myslím, že by si to kniha zasloužila.

Co se týká rozdělení knihy, najdeme v ní třicet pět kapitol. To mi na počet stran celkem i sedělo, jen některé kapitoly byly docela dlouhé, a já si je musela rozdělit na části. Styl psaní je ale čtivý, písmena jsou příjemně velká, řádkování taky super! Musím se jen přiznat, že dějově jsem se první polovinu knihy celkem nudila. Čtenáři je přibližován svět, ve kterém se příběh odehrává... Ale pak se vše rozjelo, a já se od čtení nedokázala odtrhnout!

Hlavní postavou této knihy je Elena. Její kouzla spočívají v péči o vinici, výrobě vína... Ale zvládne toho daleko víc! Celou dobu, co jsem knihu četla jsem si říkala, jak moc je to silná, zajímavá a schopná postava. I její jednání se mi zamlouvalo, ničeho se nebála a snažila se chránit ostatní. Vedle toho je Jean-Paul, právník, který se dal na vinařství. Jean-Paul je takový ten klasický sympaťák, kterého si člověk oblíbí hned... jen je tu jeden problém. Jean-Paul nevěří na kouzla a tím pádem ani Eleně. Jak tohle půjde dohromady?

Musím říct, že jsem si chvilku po dočtení potřebovala dát klid, abych byla schopná na knihu napsat názor. V srpnu jsem měla šílenou čtenářskou krizi, nepřečetla jsem nic. Víno & Čáry byla jedna z prvních knih, které jsem po té době vzala do ruky a dokázala ji dočíst. A volba to byla skvělá, až na ten pomalejší začátek, který bych si dokázala představit trochu méně popisný. Ale jak je napsáno na obálce - kouzelná romance... A tahle kniha rozhodně taková byla!


8/10


Za knihu moc děkuji Nakladatelství Grada, kde si knihu Víno & Čáry můžete zakoupit!1 komentář:

  1. Já měla v srpnu také dlouhou a velkou čtecí krizi... a ani oddechovky mi nepomohly. :/
    Co se téhle knihy týče, tu jsem četla už před nějakou dobou a mám z ní podobné pocity jako ty. Krásná obálka, zajímavý námět, ale trošku moc rozvláčný obsah. Uvidíme, co další díly. :)

    OdpovědětVymazat