pondělí 20. září 2021

Stojí na nesprávné straně... a to se neodpouští


Orig. název: Her deadly Secrets
Autor: Laura Griffin
Překlad: Lubomír Veselý
Vydáno: Metafora, 2021
Počet stran: 368

Soukromé „očko“ Kira Vanceová tráví své dny sháněním důkazů pro své klienty – obžalované i žalující strany v soudních procesech – a skvěle se vyzná ve složitém labyrintu právního světa v Houstonu.

Zrovna se rozhodla zastavit za svým starším „parťákem“ a mentorem Olliem, který u svého top klienta Brocka Logana, bohatého majitele právnické firmy, probírá novinky k poslednímu případu. Jenže všechno se zvrtne, do domu krátce po Kiře dorazí i převlečený zabiják – a výsledkem je mrtvý Ollie a postřelený právník.

Kira, nezávislá mladá žena, toho času úplně bez peněz, které jí měl vyplatit zemřelý parťák, dostává od Brocka Logana nabídku práce, která se neodmítá. Jednak jde o velkou finanční částku a pak to znamená pokračovat v práci, kterou započal její milovaný Ollie. Evidentně smrtelně nebezpečné. Brock Logan najme bezpečnostní agenturu, tu nejlepší v oboru, a Kira musí přijmout skutečnost, že bude mít ve dne v noci po boku ochranku. Na starost ji dostane Jeremy, bývalý mariňák, co toho moc nenamluví, ale který z duše nenávidí nespravedlnost a bezpráví.

Přestože se Kiře vůbec nehodí, aby se jí někdo při jejím soukromém pátrání neustále pletl pod nohy, přítomnost Jeremyho je jí víc než příjemná. A Jeremy z ní nemůže spustit oči. Mezi oběma to jiskří, ale když zemře další nevinný člověk, je jasné, že vše musí stranou a začíná boj. Na život a na smrt...Málokdy si knihy vybírám pouze podle anotace, ale většinou jsou takové knihy skvělé. Podobně tomu bylo i u knihy Na život a na smrt, kterou bych Vám dnes v rámci recenze představila a ještě raději bych Vám ji doporučila na čtení. Při jejím výběru na čtení mi stačilo právě těch pár řádků anotace, abych věděla, že to bude něco pro mě. Trefila jsem se ve výběru, nebo to byl totální přešlap vedle? Pojďme na to!
Co se týká obálky, je temná a zlověstná. Ze tmy vystupuje obličej... ideální k detektivce. Kdybych ale obálku viděla poprvé, asi bych po knize nesáhla. Musím ale ocenit to, že má kniha pevnou vazbu s lesklým přebalem. Takže když jsem cestovala a kniha mi byla věrným společníkem, přebal šel stranou. Překvapila mě ale tloušťka knihy, kterou jsem absolutně nečekala, a tak jsem se bála, že jí budu číst ještě na Vánoce. 

Naštěstí! Kniha je čtivá. Neskutečně! Když jsem jí četla, kolikrát jsem s ní ještě šla po ulici a četla za pochodu. To se mi moc často nestává. Většinou zvládnu knihu zavřít a otevřít v momentě, kdy je okolo klid. Tady to ale jinak nešlo, potřebovala jsem vědět, jak vše dopadne. A to co nejrychleji! Dokonce kniha nemá ani krátké kapitoly, má jich "jen" dvacet devět. Na čtivosti má lví podíl autorčin styl psaní, který obsahuje skvělou zápletku, přímou řeč. Kniha je suprově řádkovaná, takže se čte opravdu rychle.

Hlavní postavou je Kira Vanceová. Už jen začátek knihy pro ní začne docela drsně, přímo před očima je zastřelen její parťák Ollie. Kira se tak nedobrovolně posouvá na jeho místo a má novy úkol, zjistit kdo za Ollieho smrtí stojí. Během celého svého vyšetřování je v nebezpečí a nejednou se dostane do dost ošemetné situace. Naštěstí je jí k ruce Jeremy, její osobní ochránce. Vše se ale komplikuje, mezi Kirou a Jeremym to jiskří, a to dodává knize reálný rozměr.

Dlouho jsem nad touto knihou přemýšlela a když jsem se k ní dostala, nadávala jsem si, že mi to trvalo tak dlouho! Po několika stranách jsem se chytla do děje a nedokázala přestat číst. Potřebovala jsem vědět, kdo je vrahem a jakým směrem se bude vztah hlavních postav ubírat. Konec byl naprosto skvělý a mně bylo lít, že už je konec. 

Kniha Na život a na smrt mě příjemně překvapila. Doufala jsem, že bude dobrá, minimálně podle recenzí. Ale něco takového? Přečetla jsem knihu za pouhé dva dny, a to jsem měla práci a pomalu se připravovala na tábor. Jsem zvědavá na autorčinu další knihu, Oko za oko. Doufám, že se k ní brzy dostanu, protože její styl mi vážně sednul!


10/10


Za knihu moc děkuji Nakladatelství Grada, kde si knihu Na život a na smrt můžete zakoupit!1 komentář:

  1. Souhlasím, ta obálka je opravdu dost zlověstná. :) Když člověku kniha tahle sedne, je to vždycky skvělé... :)

    OdpovědětVymazat