pátek 24. září 2021

Nevinný záskok


Orig. název: The Summer Job
Autor: Lizzy Dent
Překlad: Petr Kotouš
Vydáno: Cosmopolis, 2021
Počet stran: 368

Heather má novou práci…
V čem je háček? Heather není ta, za koho se vydává.
A už vůbec se nejmenuje Heather.

Birdie a Heather jsou nejlepší kamarádky a spolubydlící. Heather je zodpovědná a má v životě jasno. Birdie je tak trochu střelec a neví, co se sebou. Když se Heather překvapivě vydá s novou lásku do Itálie a zruší tak vysněnou letní práci someliérky ve Skotsku, rozhodne se za ni Birdie zaskočit. Vždyť co na tom může být tak složitého? K masu červené, k rybě bílé…

A tak Birdie stráví léto v luxusním pětihvězdičkovém resortu. Dokáže ale obalamutit bohaté zákazníky při servírování vína, kterému na rozdíl od své spolubydlící ani za mák nerozumí? A hlavně – dokáže se neprozradit před hezkým a sympatickým kuchařem Jamesem, prvním mužem, který se jí doopravdy líbí?
Už je tu září, a to pro mě znamená čas na čtení. Každý rok se na letní měsíce těším, ale nikdy si při nich nenajdu čas na čtení. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy jsem byla ráda, že jsem přišla z práce a mohla si jít lehnout. Srpen sice nebyl pracovní, ale zase byly tábory a při hlídání dětí si člověk knížku do ruky prostě nevezme. Do toho čtecí krize a bylo vymalováno. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jaká kniha by mě z krize mohla dostat, a nakonec jsem se rozhodla pro Nevinný záskok!

Co mě ke čtení donutilo byla anotace. Malý podvod, víno, romantika a trochu hygge nádech? Měla jsem jasno, tohle je kniha proti mé šílené krizi! Jediné, co mě docela odrazovalo byla obálka. Nemám ráda nic proti veselým barvám a žluté, ale přijde mi prostě křiklavá. Kdybych si knihu měla vybrat na první pohled, tak bych po ní nesáhla. Moc tomu nepřidává ani měkká vazba, která mě překvapila. Ale obálku můžete vždycky schovat do obalu...

Co se ale obsahu týká, tak to je jiná. Nečekala jsem, že se začtu už během první kapitoly! Autorka má skvělý styl psaní, neskutečně milý, jakoby jste seděli s kamarádkou a povídali si o tom, jaké jste měli prázdniny. A takhle je psána celá kniha! A navíc, aby to přidalo na čtivosti, tak má kniha čtyřicet dva kapitol, což je na počet stránek naprosto super, a mně se tak četla jedna radost. A aby té pozitivity nebylo málo, přímá řeč. Spoustu a spoustu přímé řeči!

Hlavní postavou knihy je Birdie. Pochází z ne úplně dobrých rodinných poměrů a v životě se protlouká jak jen to jde. Oproti tomu má kamarádku Heather, která má všechno, na co si vzpomene. A ještě ke všemu je úspěšná odbornice na víno. Když si ale Heather vybere lásku pře prací, Birdie ucítí příležitost. Rozhodne se, že se místo Heather vypraví do Skotsko a se svou kamarádkou si vymění role. Není ale odbornice na víno. Že z toho kouká jen průšvih? Rozhodně!

Hlavní hrdinku jsem ze začátku neměla moc ráda. Postupně jsem se s ní ale tak nějak dokázala ztotožnit a ke konci už jí vyloženě fandila. A co se týká konce... Připravte si někde po ruce víno, sýr nebo čokoládu a kapesníčky. Já konec strašně prožívala a nebylo to jenom tím bílým vínem ve skleničce vedle knihy!

Jsem strašně ráda a strašně vděčná, že mě tahle kniha vytáhla ze čtecí krize. Po jejím dočtení jsem se pustila do další a další knihy, knihomolství se opět vrátilo. Nevinný záskok bylo skvělé čtení, ze začátku možná pomalejší, ale pak se vše rozjede. Jsem moc ráda, že jsem na knihu narazila a jsem zvědavá, zda se od autorky dočkáme ještě něčeho dalšího... Protože další knihu bych si s chutí přečetla...! 

9/10

Za knihu moc děkuji Nakladatelství Grada, kde si knihu Nevinný záskok můžete také zakoupit!1 komentář:

  1. Tak to je vtipné, protože mě naopak do čtecí krize na dlouhou dobu uvrhla. :D

    OdpovědětVymazat