neděle 12. září 2021

LOKI JE... NEJMOCNĚJŠÍ HRDINA SVĚTA?!


Orig. název: Loki: The God Who Fell to Earth
Autor: Daniel Kibblesmith
Ilustrace: Andy MacDonald, Oscar Bazaldua
Překlad: Kateřina Tichá
Vydáno: Crew, 2021
Počet stran: 132

Poté, co pomohl pozemským hrdinům vyhrát Válku říší, Loki zjistil, že mu vznikla úplně nová řada povinností – a jeho bratr Thor mu nehodlá dovolit je opustit. Loki, nesoustředěný na své nové povinnosti krále ledových obrů, vyhledá radu nejbližší midgardské obdoby krále: Tonyho Starka, nezničitelného Iron Mana! To je skoro totéž, ne? Ale ukáže se, že Plecháč není ze setkání s Lokim příliš nadšen díky všem těm zlým skutkům, které v minulosti napáchal. Nyní musí bůh neplechy/příběhů/zla/chaosu přechytračit nejchytřejšího muže na Zemi... nebo při pokusu o to zemřít (opět). A mohl by mezitím Thor spřádat své vlastní darebácké plány?

Letos mám seznam několika knih, ne které se opravdu těším, a na jejichž vydání čekám jak na Vánoce! Jednou z těchto knih je i komiks o bohu neplechy, Lokim. I když je to již několik měsíců, kdy komiks vyšel, k jeho přečtení jsem se dostala až teď. O to víc jsem se ale těšila, a proto bych Vám komiks Loki - Bůh, který spadl na zem, v rámci dnešní recenzi představila. Měla jsem na něj velká očekávání, ale tak nějak jsem věděla, že mě nezklame!

Komiks si můžete zařadit do poličky k ostatním Marvel komiksům. Má totiž stejný formát, měkké desky a i stejně stylizovaný hřbet - tedy miniatura Lokiho, název a logo nakladatelství. Akorát jsem nenašla na hřbetu číslo dílu, a tak soudím, že se pokračování nedočkáme? Z toho jsem byla malinko zklamaná, protože pro mě je Loki jednou z nejlepších a nejvymazlenějších postav, které Marvel svým příznivcům může nabídnout...

Když se ještě vrátím k obálce, tak jen ta je dokonalá! Démonský Loki v zelené, tak jak ho známe s ďábelským výrazem. Za sebou má pozadí, které se skládá z ikonického mostu a Bifrostu. Krásně se tak ukazuje hranice mezi Asgardem a naším světem. A jako třešnička na dortu nechybí ani Thorovo kladivo, se kterým si Loki ležérně hází. 


V komiksu najdete pět příběhů. Musím říct, že mě překvapila pestrost kreseb, která se k Lokimu ale výborně hodila. Kresbu tedy hodnotím jako hodně povedenou! A pak musím ocenit i to, že se tu objevily známé postavy, jako Thor a Iron Man. Jejich zapojení skvěle příběhy oživilo, a myslím si, že i díky tomu pro někoho může komiks být ještě lákavější. A samozřejmě, nesmím zapomenout na to, jaké hlášky v příběhu občas padaly, to bylo skvělý! K závěru knihy nechybí ani alternativní obálky, které jsem si se zájmem prohlédla.

Jediné, čeho jsem se tak jako bála, bylo vyobrazení a charakterové rysy Lokiho. V tomto komiksu je občas hozený hodně do moderna, ale tak nějak mi to k němu sedlo. A co se týká charakteru, tak i tady se to povedlo. Loki je podlý, chytrý, mazaný a drzý. Nejednou jsem se díky jeho humoru zasmála nebo jsem kroutila hlavou nad tím, jaké kousky mu prochází!

Podle mě je Loki ten typ padoucha, kterého i přes všechny problémy, které napáchá, musíte mít rádi. Musím říct, že mě ani v téhle podobě nezklamal. Bůh, který spadl na zemi je parádním příběhem o Lokim, kterého ukazuje v různých podobách. Vždy jsou mu ale zachovány charakterové vlastnosti. Komiks mě moc bavil, jak po stránce kreseb, tak i po stránce děje. Upřímně doufám, že se do budoucna Lokimu dostane více komiksového prostoru!


10/10


Za komiks moc děkuji Nakladatelství Crew, kde si Lokiho můžete zakoupit!1 komentář:

  1. Mně už většinu nejočekávanějších knih vydali, ale rozumím ti... :D
    Přestože mě tihle komiksový hrdinové trošku míjí, souhlasím s tebou, že Loki je přesně ten typ padoucha, kterého člověk musí mít rád. :))

    OdpovědětVymazat