středa 8. září 2021

Léta staré tajemství


Orig. název: The Key
Autor: Kathryn Hughes
Překlad: Iva Bartíková
Vydáno: Cosmopolis, 2021
Počet stran: 344

Zdravotní sestra Ellen Crosbyová nastoupí do nemocnice pro duševně choré. Přestože netuší, co ji zde čeká, je plná energie a naděje, že bude pomáhat potřebným. Když pozná mladou ženu, kterou do ústavu přivezl její otec, netuší, že již brzy ji čeká rozhodnutí, které jim navždy změní život.

Sarah je zvláštně přitahována opuštěnou nemocnicí pro psychicky nemocné. Při jedné obhlídce objeví kufr pacientky, která zde pobývala před padesáti lety. Šokující obsah kufru, kterého se půl století nikdo ani nedotkl, jí pomůže rozmotat zapomenutý příběh o velké tragédii a ztracené lásce a dá jí příležitost napravit dávnou křivdu.

Posledních pár týdnů bylo hodně hektických a já jsem se ke čtení, a vlastně ani k psaní recenzí nedokázala dostat. Samá práce, tábory... ale relax žádný. Proto, když jsem už konečně doběhla poslední turnus táboru a nic se přede mnou nerýsovalo, mohla jsem se konečně vrhnout do čtení! Jako po první knize jsem sáhla po knize Klíč od Kathryn Hughesové, od které jsem četla už knihu Dopis. Recenzi na ní si můžete přečíst TADY. Dneska se ale v recenzi budu věnovat knize Klíč... A jak se mi tedy líbila?

Musím se přiznat, že mě přitáhla především obálka. Když se ohlédnu za knihou dopis, uvědomuju si, že ve mně nezanechala žádný velký dojem. Takže kvůli předešlé knize autorky bych se do ní opravdu nepustila. Ale ta obálka! Je neskutečně nádherná, decentní a přesto propracovaná. Kontrast barev, které jsou na ní využity, rozhodně dokáže přitáhnout pozornost. A pak samozřejmě anotace, ta už mě doťukla k tomu, abych se do knihy byla odhodlaná pustit!

V knize Vás jako první uvítá prolog, který nijak neprozrazuje děj, ale příjemně mě naladil na čtení. Pak děj přešel do rovných šedesáti kapitol. Některé byly záživnější, ale většina byla spíše psychologickým rozborem hlavních postav. Tahle kombinace mě dokonale zamotala, a já pořád musela přemýšlet o tom, jak je vše asi propojené... Každý můj nápad postupně vyhořel, a samotný závěr mi vyrazil dech. Knihu uzavírá epilog, který by nebyl snad až tolik nutný, ale krásně a hlavně šťastně celou knihu uzavřel. Musím ještě upozornit, že je důležité sledovat časové umístění příběhu, které se místy objevuje.

Těžko vybrat jednu hlavní postavu. V knize se objevují tři důležité ženy. Ellen, zdravotní sestřička, která je tak ušlechtilá, až mi to místy vhánělo slzy do očí. Ta se ocitá v ústavu pro duševně choré. Zanedlouho se setkává s pacientkou Amy, která ve mně vyvolávala rozporuplné pocity. Jednou mi přišla jako opravdu narušená, jindy zase ne. Až do konce knihy jsem si nebyla jistá, jak na tom je. A pak tu je Sarah, která je v novodobých kapitolách. Je to historička, která se snaží napsat knihu o záhadných kufrech, a dostává se tak blíž k Amy...

Jedinou věcí, kterou jsem si v této knize nebyla jistá, bylo prostředí. Přeci jen nemocnice pro duševně choré nezní nijak pozitivně... a ještě se tomu věnovat v knize, která má přes tři sta stran? Uf, fakt jsem si nebyla jistá, zda to dám. Když jsem začala číst a propracovávala jsem se dějem byly momenty, kdy jsem musela chtě nechtě přeskočit odstavec, protože krutost některých pracovníků nemocnice pro mě byla příliš...

Kniha byla zajímavá. Rozhodně jsem se dlouho nesetkala s tak silným příběhem, s tolika propleteními a rodinnými tajemstvími. Skoro na každé straně se objevilo něco, co mě překvapilo. Až tedy na zacházení s některými pacienty, z toho jsem byla místy docela solidně zhnusená a myslela si, že knihu odložím. Nakonec jsem takové části přeskočila, a posunula se do druhé části knihy, která byla o dost sluníčkovější. A ten konec, ten by skvělý!


7/10


Za knihu k recenzi moc děkuji Nakladatelství Grada, kde si knihu Klíč můžete také zakoupit.1 komentář:

  1. Já byla z knihy naprosto nadšená a zároveň mě psychicky úplně "rozložila". Přesně jak píšeš, to zacházení s některými pacienty a celková dusivá atmosféra...

    OdpovědětVymazat