pátek 10. září 2021

Audiokniha David AttenboroughAutor: David Attenborough, Jonnie Hughes
Interpret: Ladislav Frej
Vydáno: Práh
Délka: 6 hodin 56 minut

Audiokniha Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost. Autor David Attenborough, čte Ladislav Frej.
Přírodopisný bestseller vědce Davida Attenborougha, podle kterého Netflix natočil stejnojmenný dokument
Alarmujícím svědectví o stavu planety od uznávaného přírodovědce a tváře populárních dokumentů BBC, které všichni známe z televizních obrazovek
David Attenborough je nejznámějším britským tvůrcem přírodovědných filmů. Ve své dosud nejosobnější a nejotevřenější zpovědi se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. S pomocí ohromujících statistik truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti.
Audiokniha Život na naší planetě ale není jen zprávou o vymírání živočišných a rostlinných druhů, snaží se najít i způsoby, jak lidstvo může tento nepříznivý vývoj zvrátit.

Po delší době tu pro Vás mám obrovské doporučení na audioknihu. Poslední dobou na poslech nebyl moc čas, ale jsem ráda, že se i k takovému typu čtení pomalu vracím. V červenci a srpnu jsem často jezdila do práce tramvají, a tak jsem měla čas a klid na sluchátka a audioknihu. A musím říct, že jsem měla šťastnou ruku při výběru! Dneska bych Vám totiž chtěla představit titul Život na naší planetě, který mapuje kariéru Davida Attenborougha!

Už jako malá jsem s tátou koukala na různé dokumenty o zvířatech. Strašně mě bavilo je pozorovat v přirozeném prostředí, a i komentář byl zajímavý. Samozřejmě byly i momenty, kdy jsem uronila pár slz, a svět mi přišel strašně nespravedlivý, když nějaké zvířátko připadlo jako oběť nějakému predátorovi. Ale to byl přesně ten moment, kdy jsem se s Davidem Attenboroughem a jeho prací setkala poprvé, a od té doby na jeho dokumenty ráda koukám.

Právě proto, když jsem zjistila že má vyjít kniha Život na naší planetě, jsem věděla, že mi nesmí utéct. Nebyla jsem si ale jistá, jestli bych ji dočetla v tištěné podobě. Ale kdyby mi jí někdo předčítal.. Proč ne? Vstříc mi vyšla Audiotéka, a já se tak do knihy mohla každé ráno zaposlouchat a zpříjemnit si tak cestu do práce. Ano zpříjemnit, protože mě kniha chytla už po několika minutách. Dokonce jsem se v práci několikrát přistihla nad tím, jak přemýšlím o tom, co bude v další kapitole...

Pokud znáte filmy, který má tento přírodovědec na kontě, nečekejte, že se v audioknize vypráví o tom, jak šla žirafa hledat vodu. To vůbec. David Attenborough ve dvaceti sedmi kapitolách popisuje svou kariéru, a věnuje se také stavu naší planety. Nebudu lhát, tahle zpověď mě dostala, a já nejednou byla vyděšená z toho, jaké scénáře čekají naši planetu za x let. Byly momenty, kdy jsem nebyla schopná vyndat sluchátka z uší, a dál fungovat, prostě to nešlo.Velice cením i to, že se Attenborough vyjádřil i ke Korona krizi. Detailně popisuje, jaké dopady naše nepřítomnost v některých oblastech (př. doprava) na přírodu měla. To mě vedlo k tomu, abych se nad tím zamyslela a pár věcí si taky uvědomila. A začala víc vnímat svět okolo sebe.

Knihu namluvil Ladislav Frej, a musím říct, že naprosto geniálně. Na jeho hlase bylo znát, že při četbě o tématech taky přemýšlí. Správné pauzy, rychlost čtení, zabarvení hlasu. Myslím, že výběr interpreta byl trefou do černého. I hlas je pro mě při poslechu důležitý, a i díky němu se mi kolikrát nechce audioknihu opustit.

Dokázala bych na tuto audioknihu napsat daleko delší recenzi. Ale není potřeba. Vezměte si mobil, sluchátka a prostě si jí pusťte. Pochybuji o tom, že v letošním roce narazím ještě na lepší poslech... Protože po skoro sedmi hodinách poslechu ve mně něco zůstalo, a já se toho nechci zbavit, a možná si i tu tištěnou verzi přečtu, abych si do ní mohla psát poznámky...


10/10


Za audioknihu moc děkuji Audiotéce, kde si Život na naší planetě můžete také zakoupit.1 komentář:

  1. Myslím, že to je zásadní, aby po přečtení/poslechu ve člověku něco zůstalo a rezonovalo.

    OdpovědětVymazat