sobota 4. září 2021

Alex je zpátky!


Orig. název: Taken
Autor: Benedict Jacka
Překlad: Kateřina Niklová
Vydáno: Fantom Print, 2021
Počet stran: 320

Beze stopy mizí učedníci mágů – a někdo z Rady by v tom mohl mít prsty. Alex Verus nemá žádné důkazy, žádné svědky a žádné podezřelé. Ví jen, že ho někdo sleduje. A poté, co na spolužačku jeho vlastní učednice zaútočí zabijáci, Alex pochopí, že toho ještě hodně neví – a že by mohl zmizet stejně jako ostatní…

I v letošním roce se snažím dočítat a pokračovat ve čtení knižních sérií, které mám rozečtené. Jednou z těchto sérií je i magický svět Alexe Veruse. První díl se jmenoval Předurčený, a druhý byl Prokletý. Oba díly byly skvělé, a já jsem byla moc zvědavá na třetí díl. Ten už jen podle anotace sliboval pořádnou akci, opět z prostředí Londýna, který mám tak ráda. O důvod víc v sérii pokračovat! A jak se mi tedy třetí díl líbil?

Alex Verus je mág z Londýna, který se nebojí žádné akce a nebezpečí. Na první díl mě nalákala anotace, a od té doby se od této série nemůžu odtrhnout. Pokud o sérii přemýšlíte, důrazně doporučuji začít prvním dílem, jinak se budete ztrácet. Alex je sice vypravěčem knihy, a snaží se shrnout, co se stalo v předchozích dílech, ale nechytli byste se. Tyhle spíše vyprávěcí části mně osobně dávají celkem zabrat, jsou zdlouhavé. Ale samotný děj je rychlý. Možná až moc, já knihy z této série čtu až moc rychle!

Stejně jako předešlé díly, i tento má měkkou vazbu. Už se nad tím nebudu pozastavovat, ale stejně si myslím, že by si kniha zasloužila pevnou vazbu. Co se týče motivu na obálce, tak ten je značně temnější oproti předchozím dílům, které byly laděny do modrých odstínů. Tady už je znát, že končí legrace a mračna se začínají zatahovat. A přesně tak to i bylo, oproti předchozím dílům mám pocit, že Zmizelí byl zatím nejakčnější.

Jak už bylo řečeno, hlavní postavou je postava mága, Alexe Veruse. Nečekejte ale čáry jako v Harry Potterovi. Alex Verus má vzácné schopnosti, díky kterým může předvídat blízkou budoucnost. Tyto schopnosti jsou vydatně popsány v knize, kde jsou vždy vykresleny možnosti, jak by mohl příběh pokračovat. Zároveň jsem si uvědomila, že v tomto díle je hodně pro vnitřní smýšlení postav, a Alex se čtenáři promlouvá hlavně pomocí myšlenek.

Já si upřímně nedokážu představit lepší kombinaci - Londýn, čáry a současná doba. Strašně se mi líbí, že se autor nebál současné techniky a stejně do dnešního světa příběh zasadil. Celá série o Alexovi tak dostala úplně neskutečný rozměr, a já jsem moc ráda, jak se zatím rozvíjí. Jsem zvědavá do budoucna, protože už teď jsem objevila zmínku o čtvrtém dílu... Už aby byl!

Pokud hledáte zajímavou magickou sérii, ze které bude sršet akce, tak jste ji právě našli! Svět Alexe Veruse mě naprosto okouzlil a mám pocit, že se každým dílem posouvá více a více kupředu, možná se i trochu kloní na tu temnější stranu. Mám jen dva malé problémy. A to, že by si série zasloužila pevnou vazbu (s knihami cestuji všude možně a pak to tak vypadá), a pak to nekonečné čekání na to, až vyjde další díl!


10/10


Za knihu moc děkuji nakladatelství Fantom Print, kde si knihu Zmizelí můžete také zakoupit.
1 komentář:

  1. Rozumím, čekání na vydání dalšího dílu ze čtené série je někdy nekonečné. :) Nemluvě o tom, že si člověk potom vše nepamatuje a unikají mu souvislosti...

    OdpovědětVymazat