pondělí 6. září 2021

A co kdyby to bylo naopak?


Autor: Jan Dvořáček
Vydáno: Talent Pro Art, 2020
Počet stran: 186

Svět se od základů změnil. Počátkem 21. století se lidé již nespokojili pouze s dvěma biologickými pohlavími, ale začali vymýšlet různé varianty stále nových typů, nad nimiž mnohdy zůstával rozum stát. Kromě toho se stále více dostávaly do popředí aktivistky extrémního feminismu, které se snažily ze všech sil potlačit práva mužů. Za několik let se tak muž ocitl na té nejnižší příčce v genderovém žebříčku… Jan Dvořáček ve svém distopickém sci-fi odehrávající se ve druhé polovině 21. století rozehrává příběh Davida a Hailey, kteří se pokusí postavit tamějšímu diktátorskému režimu. Postupně rozplétají prapůvod neuvěřitelných společenských změn, které se za posledních osmdesát let udály. Je nabíledni, že se jejich počínání nelíbí spoustě vlivným lidem a často jim jde doslova o život…

Dneska bych Vám moc ráda představila a doporučila knihu Odvrácená strana hříchu. Jedná se o domácí tvorbu od autora Jana Dvořáčka. Jsem moc ráda, že mě autor oslovil a svou knihu mi nabídl k recenzi. Moc si takové prosby vážím a s radostí jsem ji přijala. Knihy od českých autorů do své čtenářské rutiny zařazuji stále častěji, a ještě že tak! I u nás se skrývají zajímavé a originální knihy, mezi které Odvrácená strana hříchu patří.

Už jen podle anotace Vám musí být jasné, že se jedná o knihu, která ve vás chvíli zůstane. Já sama jsem ji četla před několika měsíci, a stále si dokonale vybavuji děj, hlavní zápletku a postavy. A to i přes to, že je obálka jednoduchá, nemá na sobě žádné zvláštnosti. Abych se přiznala, tak mi to přijde trochu jako škoda. Při pohledu na knihu se na ničem nepozastavíte, nic nezaujme.. Svádí to trochu k přehlédnutí. A přitom se v ní skrývá tak dobrý příběh!

Kniha je rozdělena na dvacet pět kapitol. To je na mě trochu málo, mám raději kratší kapitoly. V tomto případě mi to ale ani moc nevadilo, příběh ubíhal strašně rychle. Sympatické postavy, děj se zápletkou promyšlený do nejmenších detailů, a pak samozřejmě časté rozmluvy mezi postavami. To všechno dalo dohromady tuhle čtivou knihu. Jediné, čeho jsem se ze začátku trochu lekla, byl pomalejší rozjezd, který se ale brzy zrychlil.

Představte si lidské vztahy naruby. Žádné protějšky, pouze vztahy s jedním pohlavím. Děti nepřichází na svět přirozenou cestou, ale za pomocí vědy. A v tomto se ocitne chlapec a dívka, kteří se do sebe zamilují. Systém je proti nim, nemůžou spolu ani pomalu ani sedět v jedné restauraci, chlapec ji nesmí oslovit bez toho, aby si někdo myslel že dívku napadá... Nechápala jsem, jak může mít autor vše tak poskládané do detailů.

Knihy o homosexuálních vztazích moc nečtu, příliš často se mi do ruky žádná nedostane. Ale tahle byla jedinečná. Byla místa, kdy jsem bojovala za lásku s hlavními postavami a nechápala nespravedlivost systému. Jindy jsem měla momenty, kdy jsem chápala, proč takový systém existuje. Ať tak či tak, je mi jasné, že tahle kniha mi zůstane ještě dlouho zaseknutá v hlavě, ale ještě déle v srdci. Byl to parádní čtenářský zážitek, a já jsem zvědavá, jakých dalších knih se od autora dočkáme. 


8/101 komentář:

  1. Ani mě se do ruky knihy s LGBT tématem nedostávají nijak často. Tahle ale nevypadá vůbec špatně. Děkuji za zajímavý tip. :)

    OdpovědětVymazat