čtvrtek 26. srpna 2021

Němý hlas #1


Autor: Jošitoki Óima
Ilustrace: Jošitoki Óima
Překlad: Eliška Nováková
Vydáno: Crew, 2021
Počet stran: 196

„Nenáviděl jsem ji.”

Šója Išida, chlapec, jehož mottem je zábava a dobrodružství.
Šóko Nišimija, neslyšící dívka, která přestoupila na jeho školu.

Setkání těchto dvou změní jejich školu, třídu a celý Šójův život...

V srpnu moc knižních novinek nevychází, ale i tak se pár pokladů najde. Dneska bych Vám tedy ráda představila Mangu Němý Hlas, kterou jsem si mohla přečíst díky Nakladatelství Crew v rámci spolupráce. Pro mě je tahle manga trochu netradiční, protože téma, kterého se týká je originální. To můžete posoudit už jen podle anotace. Neslyšící dívka, která změní život třídního frajera... ale na směrem, který by každý čekal...

Manga Němý hlas mě neskutečně zaujala nejenom obálkou, ale především anotací. Už jen podle ní se bude jednat o silný příběh, který se točí okolo tématu, které ji mi celkem blízké. S neslyšícími se občas setkám, a tak se dokážu vžít do kolektivu, který takového člověka obklopuje. Je důležité myslet na to, že je to nezvyk nejen pro toho člověka, ale i pro lidi okolo... A o tom právě vypráví manga Němý hlas, nenásilnou formou, která vede k zamyšlení.

Co se týká obálky, je jednoduchá. Už z ní nám může být jasné, že se bude příběh odehrávat ve školním prostředí. Před pozadím můžeme vidět obě hlavní postavy. Chlapec je Šójo Išida, je to takový třídní frajer, miluje dobrodružství a je to taková třídní celebrita. Dívka vedle něj je Šóko Nišimija, která neslyší, ale i přes to je zařazena do kolektivu normálních dětí. Nemá to jednoduché, a její nevinnost mě místy strašně rozesmutnila. 

Jedná se o mangu, a to znamená, že se bavíme o jisté formě komiksu. Manga pochází z Japonska, a má svůj vlastní způsob, jak se čte. Tím mám na mysli to, že se kniha čte jakoby od konce. To ale není všechno! Kromě toho, že se čte z druhé strany, tak se čte ještě zprava doleva. Je to totálně naopak, než jsme zvyklí u normálních knih. Když se do tohoto způsobu četby ale vžijete, jde to úplně samo, a mně už to ani nepřijde jiné :-) 

U mangy nehledejte barevnou kresbu. Manga má kresbu černo bílou, ale provedenou do sebemenších detailů tak, že máte pocit, že je živá. Děj díky tomu krásně ubíhá, a najednou jste na konci. Jinak tomu nebylo ani u Němého hlasu. Tato manga mi utekla strašně rychle. Už teď se nemůžu dočkat na další díl... Snad se ho brzy dočkáme!

Manga Němý hlas mě totálně dostala. Je to krásný příběh, který mě až místy dohnal k slzám. Jsem zvědavá, jakým směrem se bude příběh obou hlavních hrdinů posouvat dál. Už jen tenhle díl byl skvělý, a další tak očekávám ještě lepší. Snad se mi to splní. Pokud hledáte originální mangu, zkuste Němý hlas, nebudete litovat!


10/10


Za mangu moc děkuji Nakladatelství Crew, kde si Němý hlas můžete také zakoupit!
1 komentář:

  1. Upřímně, manga jde úplně mimo mě a na chuť jsem jí nepřišla... :) Je ale dobře, že se ti líbila.

    OdpovědětVymazat