úterý 31. srpna 2021

Legenda se vrací...


Orig. název: Les Chiens de Détroit
Autor: Jérôme Loubry
Překlad: Tomáš Havel
Vydáno: Metafora, 2021
Počet stran: 256

Listopad 1998: První tělo našel běžec na okraji městského parku. Dítě leželo na zemi – bledé, uškrcené, s fialovými stopami po sevření silnými prsty na krku. Vyšetřováním je pověřen detektiv Stan Mitchell, který ale navzdory bohatým zkušenostem a přirozené houževnatosti nenachází dostatek vodítek. Vrah přezdívaný Obr beze stopy mizí v mlhavých ulicích skomírajícího města. A Mitchellova posedlost jeho dopadením roste.

Březen 2013: Opuštěné předměstí s chátrajícími domy. Z nízkého šedivého nebe padají provazy deště a propůjčují Detroitu ještě bezútěšnější nádech. Z noci se vynořují postavy v kuklách a se samopaly a rozrážejí dveře jednoho z rozpadajících se obydlí. Policejní razie.

Dlouho hledaný podezřelý sedí na židli uprostřed místnosti bez světel. Neklade odpor. Naopak – skoro jako by přítomnost policistů přivítal. Z jeho úst vychází jen dvě slova: „Pomozte mi.“
Kdo je tajemný Obr, jehož mohutný stín na město dopadal více než patnáct let a budil ze sna děti i jejich rodiče? A co vyděsilo pronásledovaného zločince natolik, aby se bez odporu vydal policii?

Když se v Detroitu po letech znovu začnou ztrácet děti, musí se policejní veterán Stan Mitchell spojit s mladou inspektorkou Sarah Berkhampovou, aby se mezi starými i současnými případy pokusili najít souvislost. Oba je ale tíží minulost, a než se postaví děsivému Obrovi, budou muset čelit vlastním démonům.
Dneska bych Vám ráda představila knihu, kterou jsem si mohla přečíst ještě před plánovaným vydáním, a která mě naprosto dostala. Není jí žádná jiná kniha než Obr z mlhy, detektivka, která už jen podle anotace slibovala vysoké hodnocení. Měla jsem na ní obrovská očekávání a pustila jsem se do ní hned, jak mi dorazila domů. A jak to tedy dopadlo? Splnila kniha má očekávání?

Protože se ke mně kniha dostala o něco dříve, než k ostatním čtenářům, přiliš nemohu soudit finální podobu. První dojem, jaký jsem ale z obálky měla, byl ten, že je to strašně nic neříkající. Pouze ruina domu, spíše v temných tónech... No, nemyslela jsem si, že to bude kdovíjaká pecka. Ale pak tu byla ta anotace, která byla fakticky strašně nadějná. Po dočtení jsem si uvědomila, jak je obálka trefná, a že lepší by snad být nemohla. Ale ten první pohled...

Moje vydání má čtyřicet dva kapitol. Není to podstatné, ale důležité je, že kapitoly byly krátké, a mně se kniha četla úplně sama. Četla jsem jí po cestě do práce, z práce, nedokázala jsem se od ní odtrhnout! Každé odložení knihy mi malinko drásalo nervy, protože jsem už nutně potřebovala vědět, jak vše dopadne. Obr z mlhy má chytlavý příběh. Byla to detektivka, která mě tak dokonale zatáhla do děje, že jsem se občas musela rozkoukávat, když jsem zvedla oči. 

Hlavní postavou je Sarah, která pracuje pro policii, a po x letech se otevírá příběh s názvem Obr z mlhy. Dotyčný unášel děti, a pak je nechával po Detroitu mrtvé. Zločin se vrátil, Obr z mlhy opět udeřil. Sarah se se svým týmem pouští do vyšetřování. Vše je o to děsivější, když se místy objeví legenda o Obru z mlhy, kterým se vrah inspiroval. Po celou dobu čtení Vás provází vyšetřování, flashbacky do minulosti a sympatické postavy.

Obr z mlhy je zajímavou detektivkou. Jsou knihy, u kterých si přeji, aby měly více stran, a já si tak mohla příběh užívat dál. Jindy se mi do ruky dostane kniha, která má třeba pět set stran, ale příběh by si zasloužil polovinu, je zbytečně rozvleklý. Obr z mlhy ale na mě po dočtení působila úplně jinak. Tak, že každá strana, která se v knize objevila tak měla být. Děj nepotřeboval ani o stránku víc, ani o stránku míň.

Je brzy říkat, že se letošní rok chýlí ke konci, ale já už si pomalu dávám dohromady seznam knih, které mě v tomto roce nejvíc dostaly. A něco mi říká, že by se do tohoto seznamu mohla tahle kniha dostat. Neskutečně čtivá, originální, temná a správně zakončená. Za mě obrovské doporučení pro každého milovníka detektivek, protože tohle bylo něco!

10/10

Za knihu moc děkuji Nakladatelství Grada, kde si knihu Obr z mlhy můžete zakoupit!1 komentář:

  1. Autorova předchozí kniha mě nadchla, ale do téhle jsme se nepouštěla. Anotace mi nepřišla tak lákavá. :)

    OdpovědětVymazat