pondělí 30. srpna 2021

Jedno zmizení změní všechno...


Orig. název: Tall Bones
Autor: Anna Bailey
Překlad: Roman Lipčík
Vydáno: Metafora, 2021
Počet stran: 344

Zmizení mladé dívky strhne masku spořádaného maloměsta...

Když se sedmnáctiletá Emma na lesní párty loučí se svou nejlepší kamarádkou Abigail, je stejně jako většina dívek v jejím věku přesvědčená, že opravdový život mají teprve před sebou. Jenže onoho večera se toho přihodí hodně… a druhý den není Abi k nalezení...

Na fasádě malého města uprostřed lesů a hor amerického Středozápadu způsobí Abino nevysvětlitelné zmizení trhliny a skrz ně se postupně valí na světlo léta potlačovaná zášť, dobře skryté prohřešky a maskované předsudky. Především v Abině rodině vyvstanou otázky, které si žádají odpovědi: co tu noc dělal její starší bratr Noah, kterého Abi podrazila; co všechno ví citlivý Jude, nejmladší ze sourozenců, plný jizev na těle i na duši; co si nepřipouští jejich matka Dolly a co všechno má v hlavě otec Samuel, podléhající pastorovi, jenž si svým svatouškovským moralizováním podmanil celé město. A potom je tu Rat, přivandrovalec, jehož nezařaditelnost některé z místních znervózňuje a jiné fascinuje.

Městečko Whistling Ridge, na pohled ospale nehybné, připomíná soudek střelného prachu, který jen čeká na jiskru. Zmizení Abi vyhodí dosavadní skutečnost do povětří a v pomalu usedajícím zvířeném prachu se pomalu odkrývá pravda o tom, co se tehdy v noci u skal zvaných Holé kosti skutečně odehrálo…

Víte co miluji na knihomolství a komunitě, která se to týká? Možnost si sem tam přečíst knihy dřív, než ostatní. Vždycky, když se mi taková kniha dostane do ruky, mám obří radost, a zároveň si pak přijdu vtipně na tajňačku, když s knihou jedu metrem... Mrknu se naproti, kde sedí paní s knížkou podobného žánru v ruce, a já si říkám, haha, na tohle si musíš počkat! Hlavně když jde o knihu s tak zajímavou obálkou, jakou má novinka, kterou bych Vám ráda dneska představila!

Tou novinkou je kniha Za dveřmi tma, kterou jsem si mohla přečíst o trochu dříve před jejím oficiálním vydáním. I tak ale mohu malinko ohodnotit vnější podobu knihy, která mě občas přiváděla k šílenství :-D Na titulce je kostel, který je obráceně, a přes něj se linou písmenka z názvu, která už jsou dobře. Tahle kombinace mě dostávala, na první pohled to vypadá krásně, ale stále jsem měla nutkání knihu otáčet tak, aby kostel stál správně... Několikrát jsem si pak mezi lidmi připadala jako idiot :-D

Ale obálka je povedená, jen u mě byla prostě ve špatných rukou...! Co se děje týká, tak ten mě taky několikrát dostal. Kniha má něco přes tři sta stran, to mi problém nedělalo. Jen se tu protíná hodně dějových linek, a já jsem je ze začátku nezvládala sledovat. Opravdu, než jsem si mezi postavami, ději a časy našla nějaký řád, byla jsem cca ve čtvrtině knihy. Pak už jsem byla schopná pořádně sledovat co se děje, a už jsem se konečně začetla.

Stačí jeden večírek, jedna zmizelá dívka a z pohledu za dveře mrazí až do morku kostí... A tak to přesně je. Celá kniha se točí okolo zmizení Abigail. Nevyrůstala v dokonalé rodině, ale přesto to byla premiantka, oblíbená a krásná. Všichni obyvatelé města jsou v podezření, kdo ji mohl ublížit. Postav se tu vyskytuje tolik, že jsem se mezi nimi občas ztrácela a opět nacházela. Oblíbila jsem si vlastně pouze Abigail, která i přesto, že byla obětí byla krásně popsána..

Musím říct, že dle mého názoru se autorce povedl kaskadérský kousek. Postavila celý příběh na obrovském množství postav, na tolika tajemstvích a zvratech... a ještě se nebála, a pořádně zamíchala dějovými linkami tak, že jsem z toho měla hlavu jak balón. Čím víc jsem se dostávala ke konci, tím víc jsem přestávala věřit tomu, že se doberu nějakého pořádného závěru. Ale autorka opět překvapila, a svým zakončením mi dala odpovědi na všechny otázky.

Pokud hledáte zamotaný thriller, tak jste se trefili do černého. Takhle zamotanou knihu jsem snad ještě nečetla. Po té zmetené čtvtině se ale všechno vyjasnilo a já četla rychle až do konce, abych věděla, jak vše dopadne. A i když kniha skončila jinak, než jsem předpokládala, musím říct, že mě konec dostal. Rozhodně je kniha Za dveřmi tma zajímavá, a stojí za pozornost... až na ten zdlouhavý začátek, kde jsem se motala.


8/10


Za knihu moc děkuji nakladatelství Grada, kde si Za dveřmi tma můžete také zakoupit!
2 komentáře:

  1. Nejzamotanější kniha jakou jsi kdy četla? Tak to zní hodně zajímavě. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Mě se kniha dost líbila a ten propletenec postav, tajemství, záhad mě na čtení nejvíc lákalo...

    OdpovědětVymazat