sobota 28. srpna 2021

E-maily, alá Bridget Jonesová

 

Orig. název: The Not So Secret Emails of Coco Pinchard
Autor: Robert Bryndza
Překlad: Ivana Skenderija
Vydáno: Cosmopolis, 2021
Počet stran: 320

Seznamte se s Coco Pinchardovou, představitelkou nové rom-com série od Roberta Bryndzy! Jaké to je, když po čtyřicítce začínáte úplně znovu? Je to prdel… Coco Pinchardová byla až do vánočních svátků šťastná manželka a matka (před chvílí) dospělého syna, která si splnila svůj největší sen – vyšla jí první kniha.U vánočního stromečku se měla sejít celá velká šťastná rodina a Cocose těšila, jaké skvělé věci jí další rok přinese. A pak to šlo všechno do háje.Namísto vysněného šperku dostala Coco od manžela iPhone a za pár dnů je právě telefon skoro to jediné, co jí ze starého života zbylo. Z něj teď píše svým přátelům e-maily o tom, co se všechno v jejím „novém“ životě děje. A o tom, jaké to je, když si musíte život poskládat úplně jinak. Ještě že zbyl Coco nadhled a smysl pro humor...

Tento rok vychází mnoho knih, na které se těším a rozhodně si je nechci nechat utéct. Na tomhle „top“ seznamu jsem měla i novou knihu od Roberta Bryndzy, Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové. Tuhle knihu jsem nedočkavě vyhlížela. Robert Bryndza je můj oblíbený autor, a jeho detektivky mám moc ráda. Proto jsem byla zvědavá, jak se popere s žánrem humorné romatiky, který tato nová kniha nabízí. A právě o této knize bude dnešní recenze!

Protože se jedná o romantiku, nemůžete čekat žádnou vražednou obálku, jakou můžete vidět u jiným Bryndzových knih. Soukromé e-maily jste podle mě museli zahlédnout. Tahle kniha byla jednu dobu úplně všude! Proto se mi líbí, že nemá nijak křiklavou obálku. Ta je stylizovaná do odstínů fialové barvy. Jediné, co tu jednotvárnost ruší, jsou nadpisy. Ty mají žlutou a modrou barvu. Potom jméno autora je provedeno v jednoduché bílé barvě. Jediné, co mě trochu zarazilo je měkká vazba, kterou kniha má… čekala jsem pevnou vazbu, jako mají Bryndzovy poslední knihy.

Hlavní postavou knihy je Coco Pinchardová. Její život je dokonalý – krásný dům, milý manžel, příkladný syn, o peníze nemá nouzi, je jednou z nejlepších spisovatelek. Stačí ale jedno nachytání, špatně zvolená slova… A všechno je pryč. Coco začíná tedy od začátku, a zdá se jí to nemožné. Je to smolařka, a ač jsem se strašně snažila, strašně mi připomínala Bridget Jonesovou, mojí oblíbenkyni. Proto nebylo těžké si postavu rozlítané smolařky Coco zamilovat!

Téhle knihy jsem se bála. Hlavně proto, že recenze, které jsem na ní četla byly dost… zklamané? Nespokojené? Nechtěla jsem se nechat ovlivnit. Ale zas jsem chápala rozhořčení čtenářů. Všichni známe Bryndzu jako autora detektivek, které jsou do puntíku promyšlené, nelítostné. A pak přijde „bomba“ v podobě této novinky, a vše je jinak. Chápu, že je to změna. Ale i tak, je to nová kniha, nový příběh, jiný žánr. Odprostila jsem se od toho, co jsem od autora už četla…a  musím říct, že tohle byla skvělá oddechovka. Neměli bychom soudit knihu podle toho, co autor napsal dříve. Pokud se chce vydat jiným směrem, tak ať, já si ráda přečtu i jiné knihy než detektivky.

Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové byly dokonalým vybočením z normálu, na který jsme od Roberta Bryndzy zvyklí. Krátké kapitoly, sympatické postavy, zajímavý děj se zvraty, a hlavně vtipné situace, u kterých jsem se nejednou zasmála nahlas. Je to něco jiného, než jsem čekala, ale neskutečně jsem se bavila. Opravdu doufám, že tohle není poslední kniha od Bryndzy z tohohle žánru, protože tahle kniha dokazuje, že je Bryndza mistr ve svém řemesle!


9/10


Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Grada, kde si můžete Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové zakoupit.
1 komentář:

  1. Mně tahle kniha úplně nenalákala, ale přijde mi zajímavé, o jak odlišný žánr oproti autorovým dalším knihám jde. :)

    OdpovědětVymazat