středa 11. srpna 2021

Co je to Hygge?


Orig. název: The Little Book of Hygge
Autor: Meik Wiking
Překlad: Monika O. Vitinová
Vydáno: Jota, 2017
Počet stran: 288

Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti.

Každý to známe. Ty momenty, kdy potřebujeme vypustit páru, najít si koutek, ve kterém nám bude dobře a dýchat. Zapomenout na starosti. Vnímat jen sami sebe, soustředit se na naše pohodlí. Každý jsme jiný, a každý svůj klid nachází jinde. Někdo v létě, někdo v zimě, jiný na podzim. Je to na nás. Pár prvků se najde ale společných, a o tom vypráví kniha Hygge, prostě šťastný způsob života, o které bude dnešní recenze.

Kdybyste se pídili po tom, co znamení slovíčko Hygge, nenajdete pouze jeden jediný význam. V Dánsku je to zažité slovo, které vyjadřuje pohodlí, útulnu, komfort, prostě klid. Neexistuje doslovný překlad. Pokud ale chcete knihu, která Vám tento pojem vysvětlí, tahle knížka je skvělým průvodcem, na první cestu. Když jsem se setkala s Hygge poprvé, bylo to díky knize Život značka Hygge… a ta mě hodila do celé problematiky přímo.

Tahle kniha o Hygge je překrásná, nejenom na první pohled, ale také obsahem. Když knihu poprvé vezmete do ruky, musí Vás překvapit menší formát a pevné desky, které jsou krásně zdobené. Je to taková ta kniha, kterou nemůžete s žádnou jinou zaměnit, a která je originální, snad si žije i vlastním životem. Své čtenáře už jen obálkou láká k poznání dánské kultury a vysvětlení toho, proč je Dánsko zemí nejšťastnějších lidí na zemi.Tuhle knihu jsem měla v ruce několikrát, ale nikdy jsem se nedostala k jejímu prolistování. To se mi povedlo až teď. Už jen první prolistování mě na knihu navnadilo. Krátké kapitoly, obrázky, grafy, fotografie. Průvodce Hygge stylem bych si nedokázala představit lépe. Při čtení jsem si knihu zakládala lepíky, ať už samostatné úryvky, nebo celé části (například recepty). Už jen z tohohle Vám musí být jasné, že to není čtení na jeden zátah…

Hygge si každý představí jinak. Někdo ho vnímá v létě, jindy v zimě. Tohle „lebeděníčko“ je na každém. Třeba já ho nejvíce vnímám a potřebuji na podzim a v zimě, kdy jsou sychravé, noc začíná brzy, a stále prší/sněží. V takovou dobu si nejraději uvařím šálek něčeho horkého, zabalím se do mazlivé deky, vezmu si knížku… a jako vrchol všeho rozsvítím vánoční světýlka na knihovně, plus nějaké ty vonné svíčky, které si i sama vyrábím… Už se na tenhle čas moc těším!

Tahle kniha o Hygge je dokonalým průvodcem. Pochopíte, proč jsou v Dánsku tak šťastní obyvatelé a zároveň si budete schopní po dočtení vytvořit své vlastní „lebeděníčko“ doma. Ať už je Vaše představa jakákoli, jde o to, abyste se cítili dobře. Zapomněli na strasti pracovního dne, odpočinuli si a relaxovali. Věřím, stejně jako dánové, že právě v tomto spočívá vnitřní štěstí. Sama mám odzkoušeno, a opravdu to pomáhá od stresu!


Pokud Vás, stejně jako mě zaujal styl Hygge, můžu Vám doporučit tento článek, který Vám o Hygge řekne více:

 https://www.izlato24.cz/blog/hygge-tipy-na-stastny-zivotni-styl-n386.html

1 komentář:

  1. Jsem toho názoru, že tahle kniha toho zas tolik neřekně, spíš shrnuje známá fakta. Musí se jí ale nechat, že je napsaná moc mile a graficky je opravdu krásně zpracovaná. :)

    OdpovědětVymazat