pondělí 21. června 2021

Nebude to dobré... Věř mi!


Orig. název: The Wave at Hanging Rock
Autor: Gregg Dunnett
Překlad: Jakub Kapras
Vydáno: Katto, 2020
Počet stran: 360

Když si tři kluci na pláži u Zavěšený skály slíbí, že o ní neřeknou živé duši, ani netuší, jaký sled událostí přísahou spustí. Jenže slib bez rozmyslu je nakonec může zničit. Mladé psycholožce Natálii se zhroutí život, když za nevyjasněných okolností přijde o manžela. Všichni věří, že jde o tragickou nehodu. Tajemný telefonát po letech ji však přiměje začít pátrat na vlastní pěst. Rozhodne se zjistit pravdu. Ale ne vždy je na ni člověk připraven. A pak všechno nabere až nečekaně rychlý spád. Jenže čas už nemůžete vrátit zpět… Dvě odlišné dějové linky. Dva různé příběhy. A přece mají něco společného. Zjistíte pravdu dřív, než dojdete na konec? A dali byste za svou teorii ruku do ohně? Smrt u Zavěšený skály je působivý, inteligentní thriller, vyprávěný promyšleným a napínavým stylem Gregga Dunnetta, který čtenáře donutí přemýšlet nad příběhem, jako by byl jeho součástí.

Nakladatelství Katto jsem Vám představila již ve dvou recenzích, na knihy Unesená a Kruh. Obě byly skvělé, ale já v recenzích stále mluvila o tom, že jsem od nakladatelství četla knihy tři. Třetí knihou je Smrt u zavěšený skály, o které bude dnešní recenze. Kniha není tak známá, nebo alespoň já jsem jí nezahlédla tolikrát, jako třeba Unesenou. Ale doufám, že Vás moje recenze přesvědčí o tom, že si pozornost zaslouží i tento titul.

U nakladatelství Katto mají všechny knihy jednotný typ provedení. Pevná vazba s lesklým přebalem a plochý hřbet. Díky tomu jsou knihy krásné vedle sebe a nemusíte se bát, že se vedle sebe i přes jinou barvu obálek nebudou vyjímat. Smrt u zavěšený skály má akční obálku, na které můžete vidět útesy a rozbouřené moře. Na první pohled je motiv dosti obecný, ale vlastně po dočtení... Říkám si, že lepší obálka by se nenašla.

Kniha má cca tři sta padesát stran, a je rozdělena na zhruba čtyřicet sedm částí. Takové rozdělení mi přišlo ideální, každá kapitola byla tak akorát. Nijak jsem se při četbě nenudilo a to ani nešlo, už jen díky čtivosti a napínavosti děje. Gregg Dunnett dal dohromady propletený děj s několika postavami a časovými linkami. Sem tam jsem se ztratila, ale jen proto, abych se zase brzy našla. I to hledání musím hodnotit kladně, udržovalo to napětí až do konce!

Postav se v příběhu vyskytuje několik. Kdybych Vám ke každé měla vypisovat stručnou charakteristiku, bylo by to nadlouho, a mohla bych Vám prozradit nějaké spoilery, a to rozhodně nechci. Budu tedy hodně mlžit... I přes to, že je v knize postav vcelku hodně, nebyl pro mě po několika stranách problém si najít systém. Pak už mě občas zmátla jen jiná časová rovina, kdy postavy byly mladší/starší. Ale i z toho jsem se nějak dostala. Překvapilo mě ale to, jak všechny osudy postav byly se sebou propletené, a jak do sebe zapadaly. 

Gregg Dunnett mě touto knihou opravdu překvapil. Začátek knihy mě příjemně naladil, začala jsem se těšit, co příjde. Prostředek knihy trochu zdlouhavější, kde se ale čtenář může dozvědět spoustu informací o surfování. A konec? Tam přišel totální obrat a přišel závěr, který jsem absolutně netipovala. Od autora na mě čeká doma ještě jedna kniha, Smrtící útes. Už teď jsem zvědavá, jaká kniha bude! A jestli předežene nebo se vyrovná této...

8/10

Za knihu Smrt u zavěšený skály moc děkuji Nakladatelství Katto!

1 komentář:

  1. Titulek "Nebude to dobré...Věř mi!" působí celkem děsivě. Z čehož usuzuje, že tohle nebude nic pro mě. :)

    OdpovědětVymazat