neděle 13. června 2021

Jasný závěr... nebo překvapení?


Orig. název: Love You Gone
Autor: Rona Halsall
Překlad: Alena Antošíková
Vydáno: Katto, 2020
Počet stran: 320

Když Mel otevře dveře krásné horské chaty uprostřed Grizedaleského lesa, kde se měla setkat se svým manželem Lukem a s dětmi Callumem a Tessou, pocit radosti ze společné dovolené je ten tam. Chata je prázdná, krbová kamna vychladlá, po zemi rozházené oblečení. Na krbu visí lístek se zprávou: šli jsme se projít. Mel spadne kámen ze srdce, jsou v pořádku. Ale jakmile se venku setmí a chatu obklopí černočerná tma, pocit bezpečí vezme za své. Mel zkontaktuje horskou službu a nahlásí zmizení manžela s dětmi. Pátrání však nepřinese žádné výsledky. Jako by se po nich slehla zem. Detektiv Stevens se s kolegyní Locketovou ujímá vyšetřování pohřešovaného otce a dvou dětí. Když se pustí do pátrání, začnou na světlo vyplouvat skutečnosti, které případ zamotávají čím dál víc. Kdo je oběť a komu zmizení hraje do karet? Čím hlouběji policie proniká do vztahů mladé rodiny, tím víc se točí v kruhu, ze kterého není úniku. Vše je propojené se vším. Chybu ale může udělat každý. A pak se kruh otevře. Psychothriller Kruh je znepokojivý a spletitý příběh rozdělený do čtyř rovin vyprávění v minulosti a přítomnosti, které se navzájem prolínají. ... dokud nedojde k vraždě…

Dneska bych Vám ráda představila knihu Kruh a nové nakladatelství Katto. Pokud jste fanoušci thrillerů a detektivek, bude dnešní recenze přesně pro Vás. Katto je nové nakladatelství, které se specializuje přímo na tenhle typ knih, takže milostné romány u něj nenajdete. Já jsem dostala tu možnost s nakladatelstvím Katto spolupracovat, a musím říct, že jsem nadšená. V době, kdy tuto recenzi píši, mám od nich přečtené tři knihy, a už se chystám na další...!

Vůbec první knihou, kterou jsem si od Katto přečetla je detektivka Kruh. Podle anotace jsem se moc těšila, mezi dalšími knihami, které mi v tu domu dorazily, to byl můj jasný favorit. Co se mi líbí je obálka. U všech Katto knih najdete pevnou vazbu, lesklý přebal a plochou vazbu. Knihy jsou takové cihličky, a vedle sebe vypadají opravdu nádherně. Kniha kruh má zároveň taky krásně tajemnou obálku, která k příběhu perfektně sedla. Je na první pohled možná nic neříkající, ale jak se postupně začítáte, pochopíte více a více, proč byl vybrán takový motiv.

Knize KRUH se nedala upřít čtivost a napětí. Po několika stranách jsem si říkala, že je jasné, jak všechno dopadne, a že jsem čekala víc. Nejdřív příběh totiž vypráví Mel, a poskytuje svůj úhel pohledu. Pak ale vyvstanou najevo nové skutečnosti, změní se vypravěč... Nebudu lhát, zírala jsem. Fakticky mi klesla brada, a já přemýšlela nad dalšími možnostmi, jak by mohl příběh skončit. Vymyslela jsem spoustu teorií, ale žádná nebyla blízko pravdě.

Představte si to. Opuštěná chata v lese, kde na vás má čekat manžel/manželka a děti. Přijede tam, nikde nikdo a vše je ve stavu, jako kdyby vaše rodina právě odešla. Čekáte, ale ani za tmy se nikdo nevrací. Přesně do této situace se dostane Mel, a mně jí bylo upřímně líto. Nedokážu si představit, jak moc bez sebe bych v její situaci byla... Konečně ale zavolá policii (nepochopila jsem, proč to neudělala už dřív?!) a vše se rozjíždí. Nečekala jsem, že se příběh poté rozvětví a bude vyprávěn z několika pohledů. Nijak mě to ale nezmátlo, právě naopak!

Mám v knihách komplikované vyprávění ráda. A ještě lépe, když je to u detektivek! Jde o to, že se na příběh člověk může podívat z několika rovin, nemá jen jediný, snad trochu plochý, pohled na věc a je schopný vyvodit podložené závěry. Tady jsem se o to pokusila, ale opravdu, byla jsem opravdu mimo. Pokud na něco autorka spoléhala, tak na to, že čtenářům zamotá hlavu, což se jí v mém případě podařilo na výbornou!

Kniha Kruh mě dostala a já si Katto oblíbila už první knihou. Dlouho se mi do ruky nedostala kniha, u které bych do samotného závěru nevěděla jak vše dopadne. Zatím všechny knihy, které jsem od nakladatelství Katto četla byly výborné, a já se moc těším na další. Ještě na mě čeká Smrtící útes a V zajetí klamu, a už teď se na ně moc těším, jen se k nim můžu dostat až po přijímačkách a zkoušce, která mě brzy čeká... Držte mi palce!


10/10


Za knihu Kruh moc děkuji nakladatelství Katto!
1 komentář:

  1. Nejsem velký fanoušek thrillerů, ale z hodně mě zaujaly hned dvě knihy z tohohle nakladatelství. :)

    OdpovědětVymazat