sobota 22. května 2021

Šťastné konce x realita?


Orig. název: Beach Read
Autor: Emily Henry
Překlad: Tereza Libichová
Vydáno: Metafora, 2021
Počet stran: 384

Augustus Everett je uznávaný autor klasických románů. January Andrewsová píše romantické příběhy. Zatímco její příběhy končí happy endem, jeho knihy vrcholí tragickou smrtí nebo deziluzí všech hrdinů. Pro January byla rodina vždycky oporou, Gusovo dětství nebylo zrovna procházkou růžovým sadem. Jsou jako noc a den (nebo jako leden a srpen). Jenže jsou skutečně všechny věci v životě tak, jak se jeví na první pohled?

January přijíždí do nově zděděného domu na břehu Michiganského jezera v ne úplně dobrém rozpoložení: tíží ji otcova smrt a tajemství, které se po jeho smrti dozvěděla. Navíc se jejím novým sousedem stane právě Gus, bývalý spolužák z vysoké školy, s nímž celé roky studia soupeřila. Rychle ale zjistí, že toho mají společného mnohem víc než jen zážitek z dávného kolejního večírku. Například to, že oba shodně trpí neschopností dopsat svou knihu.

A tak spolu tihle dva jednoho pošmourného večera trochu nečekaně uzavřou sázku, která je má vyvést z autorské krize: Augustus stráví celé léto psaním o něčem se šťastným koncem a January se pokusí napsat velký americký román. Ona ho pro inspiraci bere na výlety do míst, k nimž patří pořádná dávka romantiky, zatímco on s ní objíždí přeživší pamětníky sebevražedného kultu (co jiného by se od něj taky dalo čekat?). Plán je, že oba svou knihu dokončí a nikdo se do nikoho nezamiluje. Vážně.

Letos jsem narazila na několik knih, které mě příjemně překvapily. Pak přišel email od Grady s nabídkou knihy Letní sázka. Podle anotace jsem si říkala, že by to mohlo být něco pro mě, a tak jsem s recenzí souhlasila. Knihu jsem si tak mohla přečíst o kousínek dříve než další čtenáři, a o to víc jsem se na ni těšila. Proto bych Vám moc ráda dneska knihu Letní sázka představila, snad někoho z Vás nalákám k jejímu přečtení! Byla totiž opravdu skvělá!

Název Letní sázka už přímo láká k moři, dece a slunci. A přesně taková je i obálka! Žlutá, krásně veselá. I když po přečtení si myslím, že by se našel snad i vhodnější motiv, pro knihu o spisovatelském boji... Ale i tak se mi obálka moc líbí. Můj výtisk má měkkou vazbu, u které jsem doufala, že se nepromítne i do finální podoby. Když jsem teď koukla na stránky Grady, k prodeji je pevná šitá vazba. Moc se mi ulevilo, tahle kniha si pevnou vazbu rozhodně zaslouží.

Co se děje týká, hrozně mě nalákala anotace. Rozhodně nejsem výjimka, když jako knihomol sním o tom, že taky napíšu knížku. Proto byla kniha o spisovatelích jasná volba. Už jen díky tématu, které mě zajímá, byla kniha neskutečně čtivá, a já musela číst pořád dál, abych věděla, jak sázka mezi January a Gusem dopadne. Čtivosti dost pomáhala přímá řeč a kapitoly, které byly příjemně dlouhé. Nijak mě jejich délka nebrzdila, i přes to, že jich je na 378 stran pouze ke třiceti kapitol.

Hlavní postavou knihy je January. Už od mala se chtěla stát spisovatelkou, ale na škole měla rivala, Guse. Ti dva se předháněli o to, kdo napíše lepší povídku, a January to stále řeší. Nezažila si ve svém životě moc štěstí - nemocná matka, rozchod s dokonalým přítelem, je na mizině, zemřel jí otec, o kterém se dozví, že vedl dvojí život. Své hnízdečko lásky January odkázal, a ona, protože nemá jinou možnost, se tam na čas zabydlí. Netuší ale, že naproti bydlí její rival Gus. Ten je oproti January vyrovnanější, zklidněněnější. Je hodně uzavřený do sebe, a píše realistické příběhy, které většinou nekončí šťastně. S January, které je zničená životem a tak si ho kompenzuje ve svých knihách, které končí happyendem, si vymění své pisatelské styly...

Kniha je hlavně romantická, sledujeme, jak se rozvíjí vztah dvou hlavních postav, které to v životě neměly úplně snadné. Pak mě ale překvapily ale pasáže, které má na svědomí Gus. Protože píše realistické knihy, čerpá inspiraci ze skutečných událostí, které nejsou vždy radostné. Takhle zatáhne January do příběhu Nového Edenu, a dodá tím knize zajímavý nádech. Trochu to knihu odklonilo od romantické linky, ale bylo to zajímavé.

Jsem moc ráda, že jsem si knihu Letní sázku mohla přečíst. Dokážu si představit, že si sednu někam na sluníčko, dám si drink a začtu se do ní. Je to krásná oddechová kniha, která Vás ale donutí i otevřít oči, zamyslet se, a uvědomit si, že každý člověk má nějaký problém, se kterým se musí vyrovnávat. Nějakou minulost, která nebyla zrovna růžová. Ale je jen na nás, jak se rozhodneme žít v přítomnosti, a jaká bude naše budoucnost. A myslím si, že Gus a January to vzali za správný konec. 


10/10


Za knihu Letní sázka moc děkuji nakladatelství Grada, kde si knihu můžete také zakoupit.

Žádné komentáře:

Okomentovat