pondělí 10. května 2021

Pekárna, skořice a dvě rodiny


Orig. název: Lovisas val
Autor: Ruth Kvarnström - Jonesová
Překlad: Martina Parkerová
Vydáno: Metafora, 2021
Počet stran: 408

Lovisa Lindegrenová žije v Londýně svůj sen – dokud během jediného týdne nepřijde o práci i o snoubence. Zcela na dně se vrací do rodného Švédska, do malebného městečka Halleholm, kde zdědila po svých prarodičích bývalé pekařství na náměstí. Protože v Londýně nasbírala zkušenosti coby pekařka, rozhodne se, že se pokusí rodinný podnik znovu otevřít. Její nadšení ovšem netrvá dlouho.
Kromě domu totiž Lovisa zdědila i hořké nepřátelství mezi dvěma větvemi rodiny, Lindegrenovými a Halleholmovými. Místní magnát Reuben Halleholm ji nejen od dětství nenávidí, ale teď se ji pomocí intrik snaží přimět, aby v podnikání neuspěla a dům mu prodala.
Zvládne Lovisa i tak pokračovat v rodinné tradici? A jak se rozhodne ve své nejtěžší volbě: může někoho se jménem Halleholm vpustit do svého srdce, nebo má zůstat věrná odkazu milované babičky, které kdysi Halleholmovi nesmírně ublížili?

Mám moc ráda knihy z prostředí kaváren a pekáren. I v realitě taková místa vyhledávám, miluji vůni čerstvého pečiva a kávy, a proto v poslední době docela strádám. Neskutečně se tedy těším, až si zase budu moct vzít notebook nebo knihu do kavárny, k tomu nějaký dortík a kotel kafe. Trochu jsem si ale tenhle "rituál" nahradila knihami, které mi kavárenskou atmosféru naladí. Jendou z nich je i kniha Pekárna s vůní skořice, kterou bych Vám dnes moc ráda představila.

Knihu vydala před několika týdny Metafora, a já se na ní strašně těšila. Podle anotace se mi jevila jako ideální kniha na zlepšení nálady. Obálka se mi už tolik nelíbila, přijde mi trochu moc... přeplácaná? Dokázala bych si představit, kdyby na ní byla pouze káva, nějaké pečivo. Takhle jsou na obálce vlastně všechny hlavní témata, která obsahuje. Popisovat Vám je ale nebudu, protože bych prozradit něco, na co přijdete až postupem četby. A přece nemůžu zkazit nikomu překvapení! 

Co se samotného čtení týká, nebyla to kniha na jeden den, alespoň ne pro mě, kvůli rozsahu. Kniha má cca čtyři sta stran, a je rozdělena na osmdesát sedm kapitol. Pro mě naprosto dokonalé rozdělení, díky kterému jsem četla opravdu rychle. Díky tomu jsem od knihy opravdu nerada odcházela, a četla jí pokaždé, kdy byla jen chvilka času. Ono je těžké odejít od sympatických postav a dobře rozjetého děje... A to tady rozhodně bylo! Autorka vypráví nádherný příběh... i když jsem si místy říkala, jestli těch kalamit, které se dějou hlavní hrdince není příliš...

Hlavní postavou je Lovisa, švédka, která dlouhou dobu žila s přítelem v Londýně. Nic není ale tak růžové, a po rozchodu s přítelem opouští Anglii a vrací se do Švédska. Lovisa je milá, hodná a šikovná pekařka, ale je taky hodně nešťastná. Neví co se svým životem, a dědictví po prarodičích v podobě pekárny, ji připadá spíše jako přítěž. Naštěstí se ale rozhodne pro nechání si domu a rozjede vlastní pekárnu. Nebude to ale tak snadné, ve městečku je znepřátelená rodina, která jí to neulehčí...

Lovisa se snaží, ale není ji přáno. V průběhů čtení spolu s ní zažijete mnoho situací, které nejsou fér. Myslím, že si vcelku jasně určíte, komu budete fandit, a já se vsadím, že to bude Lovisa. Je těžké si tuto ženu neoblíbit. Fandila jsem jí hned, co se jí začaly dít nepravosti. Má obrovské štěstí i v kolektivu, který ve svém rodném městečku našla. Přátelství je totiž další složkou, kterou tato kniha obsahuje, a nabízí tak mnoho dojemných momentů.

Pekárna s vůní skořice byla prostě sázka na jistotu. Hned jak jsem si přečetla její anotaci, tak jsem věděla, že to bude kniha pro mě. A taky že byla! Neskutečně se mi kniha líbila, jak svým stylem psaním, tak i dějově. Krásná odpočinková kniha, kterou jsem přesně potřebovala. Tohle období je náročné, a tak na detektivky nemám ani pomyšlení. Pokud hledáte knihu s hygge prvky a s romantickou linkou, jste na správné adrese.


10/10


Za knihu Pekárna s vůní skořice moc děkuji Nakladatelství Grada!


2 komentáře:

  1. Jsem ráda, že se ti kniha líbila. Já jsem z ní byla nadšená :)

    OdpovědětVymazat
  2. Nemůžu jinak než souhlasit. Já byla také nadšená. :))

    OdpovědětVymazat