úterý 20. dubna 2021

Tolkienův svět


Orig. název: The Worlds of Tolkien
Autor: John Garth
Překlad: Vít Penkala
Vydáno: Argo, 2021
Počet stran: 208

Nová kniha znalce Tolkienova díla Johna Gartha zkoumá místa, která inspirovala autora Pána prstenů k vytvoření smyšlených končin a dalších motivů jeho Středozemě. Garthův výklad doprovází více než sto ilustrací, mezi nimiž nechybí vlastní Tolkienovy kresby a malby, příspěvky dalších umělců, archivní snímky, mapy a působivé fotografie z nejnovější doby. Místa, jež se Tolkienovi stala pramenem bohaté inspirace, se nacházejí po celé Velké Británii – zejména v jeho milovaných West Midlands a v Oxfordu –, ale i v zámoří na všech světových stranách. Autor v knize identifikuje předobrazy Hobitína, elfské Roklinky, Třpytivých jeskyní v Helmově žlebu a mnoha dalších zásadních bodů na mapě Středozemě od hor a lesů až po řeky, jezera a pobřeží. Světy J. R. R. Tolkiena jsou uspořádány tematicky a nabízejí bohatě ilustrovaného průvodce životem a imaginací jednoho z nejoblíbenějších světových autorů, zkoumají vztahy mezi reálným světem a světem fantazie a podněcují každého, kdo by chtěl kráčet v Tolkienových šlépějích.

Každý knihomol má knižní svět, do kterého se rád vrací. Pro někoho jsou to Bradavice, které jsou plné kouzel a čarodějů. Pro mě je to ale svět Pána prstenů a Hobita. Středozem je možná trochu drsná oproti Harry Potterovi, ale má neskutečné kouzlo, a při čtení příběhů od Tolkiena máte pocit, že nikde nevynechal ani jediný detail, že si vše promyslel. Právě proto jsem si nemohla ujít knihu Světy J.R.R. Tolkiena, kterou jsem si mohla přečíst v rámci spolupráce s Kosmasem.

Jako malá jsem vyrůstala na fantasy knihách a poté filmech. Viděla jsem samozřejmě Narnii a Harryho Pottera, ale díky starší sestře jsem objevila Pána prstenů, o něco později Hobita. Každý návrat do Středozemě byl pro mě jedinečný, a poté i samotné čtení knih. Zkrátka je pro mě Středozem světem, na kterém jsem vyrostla, a do kterého se ráda vracím. Když vyjde nějaká kniha s jeho tématikou, okamžitě se jí snažím sehnat, následně přečíst a zařadit do sbírky v knihovně!

Když jsem tedy zahlédla knihu světy J.R.R. Tolkiena, měla jsem okamžitě jasno. Balíček dorazil, a já se nadšeně pustila do rozbalování. A pak jsem ji uviděla! Překvapil mě o trochu větší formát, který se blíží k rozměru A4, a tím knihu posouval z beletrie spíše do encyklopedií. Ale o to líp! Při prvním prolistování jsem objevila spoustu ilustrací, fotografií a map, a bylo mi jasné, že si kniha větší formát a pevné desky zaslouží!

Knihu otevírá úvod, který následně přechází do jedenácti kapitol, které jsou tématicky rozdělené. Každá kapitola obsahuje obrovské množství informací, které i pro mě, věrného fanouška, byly nové. Pak se sem tam našly i informace, které jsem již znala, ale převládaly novinky. Díky tomu jsem se těšila na každou stránku, a pokud navíc obsahovala stránka nějakou obrazovou přílohu, o to víc jsem byla nadšená a strávila jsem na knize další čas.

Knihu jsem vzhledem ke svému, celkem rychlému, čtecímu tempu četla dlouho. Nebylo to tím, že by byla nudná. Právě naopak! Popisy v knize jsou tak čtivé, že zastavovat skoro nešlo. Chtěla jsem si ale knihu užít, spojit si nové znalosti s těmi, které již mám, vychutnat si grafickou stránku knihy... zkrátka nepospíchat, a nečíst ji jako klasickou románovou knihu. To se mi podařilo, a každý den jsem tam poslední měsíc měla na co se těšit!

Dlouhou dobu se mi do ruky nedostala tak nádherná kniha, a ještě ke všemu o fantasy světě, který mám nejraději. Opravdu mi vyrazila dech! Pokud jste také fanoušci Středozemě, jako já, moc Vám tuto knihu doporučuji. Dozvíte se, jak Tolkien svůj svět pomalu skládal dohromady, a čím se inspiroval. Tahle kniha mě donutila před Tolkienem smeknout, a poděkovat mu za to, jaký nádherný svět vytvořil. Prostřednictvím knih jako je tato, je radost se vracet do Středozemě a připomínat si její příběhy!


10/10


Za knihu Světy J.R.R. Tolkiena moc děkuji Kosmasu!

1 komentář:

  1. Tyhle doplňkové knihy jsou vždycky super. :) Přesně jak říkáš, když je člověk fanoušek, je rád za každý návrat do oblíbeného světa.

    OdpovědětVymazat