pátek 9. dubna 2021

Pátá minuta... je o nás!


Autor: Eva Pospíšilová & Klára Pospíšilová
Vydáno: Větrné mlýny, 2020
Počet stran: 440

Dva kluci, které spojuje moře. Jeden ho nenávidí a druhý miluje. Dva různé světy, které se prolnou, a je to láska na první… ránu pěstí!

Ethan má rád vysoké budovy, lezení na staré balkóny, šplhání na místa, odkud je vidět celý svět. V moře nemá důvěru, protože v něm něco důležitého ztratil. Dost možná by se s tím dokázal vyrovnat snáz, kdyby tu nebyla matka, která volá uprostřed noci, otec, který nemá tušení, jak s ním mluvit, a jedny zavřené dveře, kterým se Ethan obloukem vyhýbá.

Kai moře miluje. Plave k bójce, ačkoli slíbil, že už to neudělá, noří se do vody a počítá. Hledá svůj osobní rekord. Je to o tolik lepší, než se hnát v plaveckém bazénu za vítězstvím, než házet na basketbalovém hřišti na koš, než se usmívat a předstírat, že je někdo jiný. Tihle kluci se navzdory okolnostem sblíží, najdou smysl v půlnočních debatách a v bezcílném potulování městem. Potom se ale úplnou náhodou ocitnou na opačné straně basketbalového hřiště, kde musí odehrát veledůležitý zápas. Zápas o všechno.

Letos jsem se rozhodla, že název článku budu pojmenovávat jinak, než jaký je název knížky. Tady ale nemůžu jinak. Název Pátá minuta je o nás je naprosto dokonalý, a já jiný a hlavně lepší název nedokážu vymyslet. Tuto knihu jsem si mohla přečíst díky spolupráci s Evou a Klárou Pospíšilovými, autorkami několik knih, které můžete najít tady: https://szabi.cz/

Já od autorek nic nečetla, Pátá minuta měla být moje premiéra. LGBT literaturu moc nečtu, ale je to oblast, ve které se chci napravit. Mám na seznamu několik knih s touto tématikou, a už teď vím, že Pátá minuta je o nás bude jednou z nejlepších. Hrozně se mi líbí už jen formát knihy. Menší pevné desky a trochu bichloidní, ale ani to mě neodradilo. Právě naopak, byla jsem o to víc zvědavá. Vzor na obálce je trochu abstraktní, ale svým způsobem se to ke knize hodí.

Kniha má skoro čtyři sta padesát stran, a je rozdělena na čtyřicet dva kapitol. V jejich vyprávění se střídají hlavní dva hrdinové Ethan a Kai. Měla jsem trochu strach, jestli na mě kapitoly nebudou příliš dlouhé, ale mýlila jsem se. Členění mi naprosto vyhovovalo, a ani mi kapitoly nepřišly nijak dlouhé. Vlastně, začetla jsem se hned. Pak už jsem jela a večer, téhož dne, jsem měla dočteno, a nechápala, jak se mi to povedlo! Ale je to neskutečně čtivý! 

Jak jsem se už zmínila, hlavními postavami jsou Ethan a Kai. Dva obyčejní kluci, kteří na sebe narazí na narozeninové oslavě. Ethan je samotář, má za sebou drsnou minulost a je to spíše drsňák. Kai se na první pohled může jevit jako arogantní kapitán basketbalového družstva, který je rád středem pozorností a lamačem srdcí. Když do sebe ale tihle dva náhodou vrazí, je to osudové setkání. Brzy se setkají znovu, a tak nějak opět strany cítí, že něco přeskočilo...

Kniha Pátá minuta je o nás byl úžasný čtenářský zážitek. Hrozně se mi líbil styl psaní. Je tu krásně vystižena začínající láska mezi dvěma kluky, kteří si nejsou jistí tím, co cítí. Nedokážu si představit, jaké musí být sebrat odvahu a podstoupit coming out. Proto jsem v určitých momentech chápala jak Ethana, tak i Kaie. Nemůžu říct, kterého jsem si oblíbila víc, oba měli své kouzlo, a činy, kvůli kterým jsem je musela obdivovat.

Za mě je Pátá minuta jedním z nejlepších knih tohohle roku už teď. Tak neskutečně krásně napsaná kniha. Tak citlivé přistupování k tématu, tak nádherně vykreslený příběh! Tahle knížka mě fakticky dostala. Měla jsem jistá očekávání, ale nakonec mám z knihy ještě neskutečnější pocit. Já už víc superlativ vymyslet nemůžu! Pokud hledáte knihu, ve které hlaje hlavní úlohu láska, nechybí odvaha a zápletka, jste na správném místě!


10/10


Za knihu Pátá minuta je o nás moc děkuji Szabi!1 komentář:

  1. Tuhle knihu teď vídám všude. ;) Po tvém nadšeném hodnocení se po ní budu muset podívat.

    OdpovědětVymazat