sobota 3. dubna 2021

Evoluce #3


Orig. název:
 Die Quelle des Lebens
Autor: Thomas Thiemeyer
Překlad: Eva Pátková
Vydáno: Bookmedia, 2020
Počet stran: 416

Po dlouhém cestování a překonání všech nástrah se Jem probouzí uprostřed enklávy, kterou i s přáteli tak zoufale hledal. Nejsou zde ale všichni. Katta zmizela beze stopy a Lucie leží na ošetřovně v kómatu i s malým squidem. Přátelé se snaží zjistit, jak by se mohli dostat zpátky do své doby, když jim vůdkyně GAIA prozradí šílený plán. Svým příchodem totiž nevědomky spustili do chodu velice nebezpečné věci. Nyní je v ohrožení celá planeta Země a Jem s ostatními se musí rozhodnout, zda se v blížící poslední bitvě postaví na stranu zvířat, nebo lidstva. Závěrečný díl trilogie Evoluce slibuje velké napětí a ukončení nečekaného dobrodružství skupinky mladých lidí, kteří při havárii letadla skončí místo na letišti v Denveru v budoucnosti.

Minulý rok byl hodně hektický, ale určitě nejsem jediná, kdo to tak měl. Přečetla jsem přes sto knih a rozhodně ne na všechny jsem stihla napsat recenzi. Mezi tyto knihy patří také série Evoluce, kterou jsem si mohla přečíst díky projektu Kniha měsíce. Jedná se o skvělou Sci-Fi trilogii pro mládež, a já jsem se rozhodla dát si jí znova. Takže konečně se dostáváme ke slíbené recenzi... Dnešní recenze bude na závěrečný třetí díl, Pramen života.

I třetí a závěrečný díl se v podobě neliší od svých předchůdců. Samozřejmostí jsou pevné desky s přebalem. Na přebalu tentokrát figuruje více barev. Můžete konečně vidět Enklávu, do které se hlavní postavy snaží dostat. Příjemný je kontrast modré oblohy a červeného písku. Když se zaměříme na detaily, nechybí opět siluety hlavních postav, a trochu stranou můžeme zahlédnout i termita, který má v tomto díle velký význam.

Při otevření knížky Vás jako první část uvítá kapitola 0, ve které je stručně shrnuto, co se stalo v předchozích dílech. Pak následuje sedmdesát tři kapitol. Vše uzavírá epilog s vysvětleními, které si čtenář rozhodně zaslouží. Musím říct, že rozdělení kapitol mi v téhle sérii opravdu sedlo. Žádná z knih nemá čtyři sta stran a takové množství kapitol na počet stran je příjemné. Úseky jsou krátké a to mi neskutečně vyhovuje, také, když je tvoří spousta přímé řeči.

Co se týká postav, až po určité době mi došlo, že je lepší je vnímat jako celek, a ne jako jednotlivce. Ani jednu z postav jsem si neoblíbila natolik, abych se o ní více rozepsala. Autor jako hlavní hrdiny označuje Lucii a Jema, ale na pozadí jsou postavy, které by si místo na Slunci zasloužily víc. Ať už svojí statečností, nebo vstupováním. Všechny postavy dohromady ale tvoří silný tým, který mě bavilo sledovat a kterému jsem fandila celé tři díly... Ale nejvíce v tomto třetím díle.

Poslední dobou narážím na série, kde se mi nejvíce líbí třetí díl. A tady je to taky tak! První díl byl hodně rozjezdový, postavy mě příliš neoslovily. Pak díl druhý, kde se toho na mě nahrnulo tolik. Tolik věcí a souvislostí, které jsem musela vstřebat a pochopit, zvyknout si na ně. A pak přijde tenhle díl, který už je učesaný, já vím co můžu čekat... A byla jsem fakt nadšená! Tenhle díl má v sobě epické finále celé trilogie!

Celá série byla neskutečně originální. Cestování časem, studentská výměna, Denver, Město přeživších, Enkláva, severská mytologie... Je toho tolik! Číst knihy za sebou byl dobrý nápad a pokud máte sérii v plánu, rozhodně Vám tenhle postup doporučuji. Sice si na začátku každé knihy můžete přečíst shrnutí předchozího děje... Ale všechny souvislosti Vám to nedá. Pramen života, závěrečný díl Evoluce, byl skvělý. Geniální zakončení série.


10/10


Za knihu Pramen života (Evoluce #3) moc děkuji Knize Měsíce!

1 komentář:

  1. Zmíněná kapitola 0 se shrnutím se mi líbí. Potřebovala bych ji ve více knihách. :))

    OdpovědětSmazat