čtvrtek 1. dubna 2021

Evoluce #1


Orig. název: Die Stadt der Überlebenden
Autor: Thomas Thiemeyer
Překlad: Eva Pátková
Vydáno: Bookmedia, 2018
Počet stran: 312

Když Lucie a Jem spolu se skupinou dalších studentů cestují do Spojených států kvůli výměnnému pobytu, ani ve snu by je nenapadlo, co na ně čeká. Po nouzovém přistání letadla na letišti v Denveru si uvědomí, že svět, jak jej dosud znali, již přestal existovat. A to navíc nejspíše opravdu dávno. Přistávací dráha je zarostlá a letištní terminál opuštěný, nikde není ani živáčka. Město si bere zpátky příroda a na každém kroku na ně číhají všemožná nebezpečí. Zdá se dokonce, že se proti nim spikla i zvířata. Co se vlastně stalo? Během své nebezpečné cesty do centra města se dozvídají o nárazu komety a zničení civilizace. Stali se z nich jediní přeživší na ztraceném světě? A mají vůbec nějakou naději, když je proti nim nejspíše celá Země?

Minulý rok byl hodně hektický, ale určitě nejsem jediná, kdo to tak měl. Přečetla jsem přes sto knih a rozhodně ne na všechny jsem stihla napsat recenzi. Mezi tyto knihy patří také série Evoluce, kterou jsem si mohla přečíst díky projektu Kniha měsíce. Jedná se o skvělou Sci-Fi trilogii pro mládež, a já jsem se rozhodla dát si jí znova. Takže konečně se dostáváme ke slíbené recenzi... Dnešní recenze bude na první díl této série, který se jmenuje Město přeživších.

Při prvním pohledu na obálku jsem si vybavila nějaký katastrofický scénář. Vidíme džungli, ve které stojí několik opuštěných aut, napravo od nich dokonce zpustlou budovu, taktéž zarostlou. Říkala jsem si, že celá série bude mít asi trochu prvky postapokalyptického románu, a úplně jsem se nespletla. Město přeživších má pevnou vazbu s přebalem, který je laděn do zelených barev. Obálka je jednoduchá a moc se mi líbí.

Po otevření knihy a nalistování začátku příběhu Vás uvítá Prolog. Vzhledem k obálce mě trochu zmátl, ale jakmile jsem ho dočetla a začaly kapitoly, začínala jsem chápat. Rozdělení kapitol taky musím hodnotit kladně. Kniha má malinko přes tři sta stran a je rozdělena na šedesát jedna částí. Úseky jsou krátké, jsou plné přímé řeči, popisy jsou jen na nutných místech (aby čtenář byl schopný si poskládat souvislosti) - takže se Město přeživších moc pěkně.

Postavami v této sérii jsou dospívající. Tyto děti měli strávit nějaký čas v Americe na výměnném pobytu, ale cesta letadlem se trochu zvrtla... Mezi nejvýraznější, a snad i hlavní charaktery, patří Jem a Lucie. Jsou to takové ty hlavní postavy, ke kterým si cestu musíte hledat dlouho. Jednou se Vám jejich chování líbí, jindy zase ne. Já sama jsem si je nijak extra neoblíbila, to až později. V tomto prvním díle jsem je brala zkrátka tak, že tam jsou.

Město přeživších je prvním dílem z trilogie a je to znát. Při čtení narazíte na hodně míst, kde se vysvětluje, na seznamování mezi postavami, na části, které jsou nutné pro čtenáře k pochopení děje. Opravdu je znát takové to rozjížděcí tempo, ale vzhledem k tomu, že jsem měla v plánu číst všechny tři knihy za sebou, mi to ani nevadilo. Minulý rok jsem udělala právě tu chybu, nečetla jsem je za sebou, ale prokládala jsem sérii i jinými knihami, a tak mi utekla spousta souvislostí...

Byla jsem na tuhle sérii opravdu hodně zvědavá. První díl mě příjemně nalákal na čtení dalších dílů a já se nemohla dočkat. Město přeživších je nadějným předskokanem pro ostatní díly, a to i dokázal. Další díly by měly být lepší a já jsem na ně moc zvědavá. Knihu bych doporučila náctiletým čtenářům i čtenářkám, kteří mají rádi záhady a boj o přežití...


8/10


Za knihu Město přeživších (Evoluce #1) moc děkuji Knize Měsíce!1 komentář:

  1. Já taky ještě doháním resty z minulého roku. :/ Mě osobně tahle kniha moc nezaujala, ale pěkná recenze.

    OdpovědětVymazat