úterý 13. dubna 2021

Dobrodružství s elfy


Orig. název: Everblaze
Autor: Shannon Messenger
Překlad: Radka Kolebáčová
Vydáno: Ocelot, 2020
Počet stran: 512

Sophie Fosterová je po vyléčení Černou labutí připravena čelit nelehkému úkolu, který před ni postavila Rada. Prolomení mysli nebezpečného Pyrokinetika má však pro všechny katastrofální důsledky. Elfí svět začíná obklopovat hrozící nebezpečí. Nejen, že musí elfové čelit povstalcům z vlastních řad, ale možná se brzy budou muset chránit i před dalšími bytostmi. Navíc Rada vznešených elfů není kompletní a je zapotřebí zvolit si nového člena, což mezi obyvateli Eternalie vzbudí značný rozruch. Sophie se nadále snaží přijít na to, kdo jsou její únosci a za jakým účelem byla stvořena. Postupně odhaluje důmyslně ukrytá tajemství a zjišťuje, že její únosci mohou být blíž, než si myslí. Během svého pátrání však poruší základní pravidlo a málem tak rozpoutá válku mezi světy. Tato zásadní chyba ji bude stát víc, než si dokázala představit.

Letošní rok je pro mě hlavně v pokračování sérií. Snažím se žádné nové nerozečítat, ale samozřejmě mi to občas ujede. Ale držím se při zemi! Dneska bych Vám ale chtěla prostřednictvím recenze představit knihu ze série Strážce ztracených měst, která je již třetí v řadě a jmenuje se Věčnoplamen. Předchozí dva díly byly skvělé a já jsem u nich byla zvědavá, jak děj bude pokračovat dál. Recenze na předchozí díly si můžete přečíst: Strážce ztracených měst #1 ; Exillium #2. 

Teď se ale pojďme podávat na to, jaký byl třetí díl této série. Jako první, co mě u tohoto dílu překvapilo, byla obálka. Je krásně barevně propracovaná a motiv na ní se po prvních dvou dílech výrazně zlepšil. A upřímně, asi se mi tahle obálka líbí nejvíc, je krásně akční a myslím si, že pozornost malého čtenáře rozhodně přitáhne. Dalším bonusem je také pevná vazba s přebalem, která už je u nakladatelství Ocelot samozřejmostí.

Co mě překvapuje je to, že je kniha určena spíše pro dětské čtenáře, ale je poměrně rozsáhlá. Malinko pod pět set stran. Nevím, ale já jako dítě sahala především, po úzkých knihách, ale je pravda, že tady čtení rychle utíká. Především díky krátkým kapitolám, kterých je tu sedmdesát, a přímé řeči, která mezi postavami lítá jako pingpongový míček. Díky tomu je děj neskutečně čtivý. Zdá se mi také, že tenhle díl je zatím nejakčnější, Stále se něco děje, ani jednu stránku jsem se nenudila.

Tam kde skončil druhý díl, plynule navazuje tento třetí. Opět se setkáváme s oblíbenými postavami, které nás dějem provádějí. Hlavním charakterem je Sophie Fosterová, malá elfka, která je neskutečně odvážná a je obdařena tolika talenty, že hravě strčí do kapsy i ostatní dospělé elfy. Spolu se svými přáteli se dostává do spousty nebezpečných situací, a společně je také řeší. Na postavách je v této knize krásně znázorněno přátelství a vše, co k němu patří.

Když jsem knihu rozečítala, říkala jsem si, že to už bude určitě poslední díl. Předchozí knihy byly hodně objemné, takže určitě už autorka bude chtít sérii ukončit. Jenže jak jsem četla a postupovala v knize, docházelo mi, že i když se spousta dějových dveří uzavírá, otevírají se další. Takže postupně už to vypadalo na konec, ale opět ne. A v myšlence, že to ještě není konec série mě utvrdila poslední věta knihy, která nabídla opravdu otevřený konec!

Kdybych byla dítětem, rozhodně by mě kniha bavila, stejně jako mě baví teď, v dospělosti. Autorka sestavila zajímavý a komplikovaná příběh, plný nástrah, akce a dobrodružství, který přitáhne nejednoho čtenáře. Líbí se mi, že i přes to, kolik má kniha stran, autorka neztrácí na tempu vyprávění a ještě přidává. Kniha Věčnoplamen byla pro mě jednoznačně nejlepším dílem, jak po vizuální, tak i po obsahové stránce. Už teď jsem zvědavá, jak vše bude pokračovat!


10/10


Za knihu Věčnoplamen (Strážce ztracených měst #3) moc děkuji Megaknihám!
1 komentář:

  1. Také se snažím nerozečítat příliš nových sérií, protože jich mám na dočtení spoustu. Ale nějak to nejde. :D

    OdpovědětVymazat