pondělí 5. dubna 2021

Děsivé rodinné tajemství...


Orig. název: The Last Thing She Told Me
Autor: Linda Greenová
Překlad: Zdík Dušek
Vydáno: Bookmedia, 2021
Počet stran: 304

Dokonce i ta nejhlouběji pohřbená tajemství si mohou najít cestu na povrch. Jen chvíli před tím, než Nicolina babička Betty zemře, požádá svou vnučku, aby se postarala o její děti na konci zahrady. Nicolina matka toto poslední přání přejde s tím, že jde jen o nesmysly. Když však Nicolina dcera při hraní na babiččině zahradě najde kousek kosti, je jasné, že se tady stalo něco zlověstného. Nicola chce přijít záhadě na kloub stůj co stůj. Co když ale odhalení bolestivého tajemství minulosti navždy rozdělí celou její rodinu?

Na začátku března jsem přemýšlela, co číst. Možností bylo několik a já je postupně plnila. Pak mé plány ale trochu nabourala kniha od projektu Kniha Měsíce. Bylo mi nabídnuto několik knih, ale vybrala jsem si jednu, která mě praštila do očí na první pohled. Taky se musím trochu držet při zemi, abych měla čas i na školu a psaní bakalářky. Která kniha ale nakonec vyhrála? Tajuplná, s názvem Poslední slova. A právě tuto knihu bych Vám dnes v rámci recenze představila.

Už jen podle obálky je jasné, že půjde o napínavý thriller. A taky že jo! Pak už jsem si přečetla jen anotaci, která mě utvrdila v tom, že by se mi kniha mohla zamlouvat, a já měla jasno. Autorku jsem znala jen z "doslechu", její kniha Před pikolou za pikolou byla jednu dobu velký hit. A obálka? Mrazivá, děsivá... Ale kniha má pevné desky s přebalem, za což jsem moc ráda. Ale to už je u Bookmedie samozřejmostí...

Když jsem do knihy poprvé nakoukla, bylo mi jasné, že mi sedne i styl písma a množství přímé řeči. Kniha je rozdělena na dvacet čtyři kapitol, tak akorát dlouhých na to, aby Vás čtení nenudilo, a zároveň, aby děj rychle ubíhal. K tomu značně přispívá i přímá řeč, dopisy a další dějové linky, které se mezi postavami odehrávají. Díky tomu všemu se kniha četla jedna radost, a já jí zvládla za necelé dva dny přečíst. 

Hlavní postavou je Nicol, žena ve středních letech, maminka dvou rozkošných holek a členka tajemné rodiny. Na venek se zdá, že její rodina je jako každá jiná, ale když zemře Nicolina babička, vyplave na povrh několik tajemství, kterým se snažíte přijít na kloub společně s Nicol. V knize narazíte na dopisy a další text, který si nedokážete zařadit, ale postupně Vám budou docházet mrazivé spojitosti. Já byla z vývoje postav i událostí hodně překvapená!

Dlouho jsem nečetla thriller. Podařený kousek, ve kterém bych spolu s hlavní hrdinkou pátrala po tom, jak to celé je. A tady se to povedlo! Od začátku jsem měla pocit, že tuším, jak to celé dopadne, ale nakonec to bylo úplně jinak a já jen zírala. Přiznám se, že jsem ostatní knihy autorky vždycky jen přešla, a neměla je v plánu. Ale po téhle už je v plánu mám, a jsem na ně strašně zvědavá!

Nakonec jsem ráda, že jsem ty všechny plány překopala kvůli tomu, abych si mohla tuhle knížku přečíst. Už od první stránky jsem byla zvědavá, jak všechno dopadne. Snažila jsem se najít řešení, které by mě na konci nepřekvapilo. Ale ani omylem jsem se k očekávanému konci nepřiblížila. Neskutečná kniha, plná zvratů a překvapení. Pokud milujete Thrillery, jste tady na správné adrese!


10/10


Za knihu Poslední slova moc děkuji projektu Kniha Měsíce!
1 komentář:

  1. Pěkná recenze. ;) Takže jsi udělal dobře, žes ji upřednostnila. :)

    OdpovědětVymazat