čtvrtek 22. dubna 2021

Audiokniha - Muž bez tváře


Autor: Caimh McDonnell
Interpret: Filip Švarc
Vydáno: Jota, Audiotéka
Délka: 11 hodin a 17 minut

Paul Mulchrone je průměrný, ničím nevynikající mladý muž z irského Dublinu, jenž se – částečně v důsledku těžkého dětství – prokousává životem doslova ze dne na den. Nemá pořádnou práci, partnerku ani světlou budoucnost. Jen tuctovou tvář, díky níž si vydělává (dá-li se to tak nazvat) na nuzné živobytí. Když se ho kdosi pokusí zabít poprvé, jedná se víceméně o náhodu. Podruhé to už však je záměr. Paul se zničehonic ocitá na útěku, přičemž s hrůzou zjišťuje, že jediní lidé, kteří mu můžou pomoci, jsou zdravotní sestra se zálibou (hraničící se závislostí) v krimi románech a velmi nekonvenční policista se sklonem k násilí. Spolu musí vyřešit jeden z nejzáhadnějších zločinů v historii Irska, jinak se stanou další obětí. A to velmi brzy.

Březen a první polovina dubna pro mě byla náročná. Spousta práce se školou a stejně nejsem hotová se vším tak, jak bych chtěla. Bylo potřeba si ale sem tam najít klid, na chvilku vypnout a věnovat se sama sobě, nenechat se užírat stresem. Proto jsem se věnovala čtení, sice méně než normálně, ale vrhla jsem se i do audioknihy, kterou bych Vám dneska moc ráda představila. Je jí Muž bez tváře, v interpretaci Filipa Švarce. A jak se mi audiokniha líbila?

Pamatuji si, jak jsem nějaký ten pátek zpátky koukala na knihu Muž bez tváře, která vyšla v roce 2019 v nakladatelství Jota. Nevím, proč jsem se do ní tenkrát nepustila, ale když jsem viděla audioknihu, bylo mi jasné, že už to musím napravit. Dalším velkým tahákem pro mě bylo, že je to první díl Dublinské trilogie. Série, super prostředí a ještě když se jedná o detektivku/thriller! Nedokázala jsem váhat už déle, a každý den jsem si tak poslechla minimálně jednu kapitolu.

Už po pár prvních minutách jsem se zaposlouchala, ale byla jsem malinko zmatená. Paul Mulchrone je externista, chodí ke starým lidem a předstírá, že je jejich příbuzný. Jak by se z někoho takového mohl vyklubat zločinec? Pak, když se začal děj pomalinku rozjíždět, a Paul se začínal dostávat do větších a větších potíží, jsem začínala chápat, jaký je autorův záměr. Problémem pro mě ale bylo velké množství s podobnými jmény, díky čemuž jsem se občas ztratila v ději, a buď jsem se vracela, nebo doufala, že se nějak najdu. Ale tenhle problém jsem měla hlavně ze začátku, Pak už jsem si postavy dokázala v pohodě zaškatulkovat.

Pokud čekáte detektivku, kde se bude ve velkém umírat, bude drsná a temná, tak to při poslechu audioknihy Muž bez tváře úplně nenajdete. Já něco takového čekala, ale nakonec jsem byla hodně mile překvapená. Kniha je totiž plná jak akce, tak taky humoru. Paul je skvělá postava, která ze sebe sype jednu hlášku za druhou. Má přesně takový ten suchý typ humoru, který mě strašně baví a k útěku před policií se skvěle hodil. Sympatické postavy byly jedním dalším důvodem, proč se mi kniha pěkně poslouchala. 

Audiokniha Muž bez tváře je rozdělena na velké množství kapitol. Najdete jich tu padesát tři, plus epilogy. To pro mě bylo pro jedenácti hodinový poslech naprosto ideální, nijak jsem se nenudila, a byla jsem zvědavá, jak vše bude pokračovat dál. Co se týká výběru interpreta, jsem taky spokojená. Knihu namluvil Filip Švarc, který má opravdu skvěle posluchatelný hlas. Super intonace, barva hlasu... Díky tomu byl poslech knihy opravdu příjemný, a já se nemohla dočkat každé volné chvilky, kterou si pro audioknihu urvu!

Muž bez tváře je knihou, která mě od svého vydání zajímala, ale nedokázala jsem se k ní dostat. Až teď, konečně, v podobě audioknihy. A jsem za to moc ráda. Nejsem si jistá, jestli bych v klasické knize dokázala přečíst správně všechna jména, jestli bych se v nich dokázala vyznat... V audioknize to bylo snadné, stačilo pár minut a měla jsem jasno. Zároveň, příběh je akční, napínavý a vtipný. A to je skvělá kombinace! Už teď jsem zvědavá na další díl!


9/10


Za audioknihu Muž bez tváře moc děkuji Audiotéce!
1 komentář:

  1. Uklidním tě, i pro mě byl březen/duben hodně náročný a i tak jsem všechno nestihla. O čtení radši ani nemluvím... :/ Nejhorší na tom je, že to bude horší.

    OdpovědětVymazat