úterý 23. března 2021

Šest měsíců ticha a poslední šance...Orig. název: The Silent Treatment
Autor: Abbie Greavesová
Překlad: Veronika Kratochvílová
Vydáno: Metafora, 2021
Počet stran: 288

Maggie a Frank jsou manželé již čtyřicet let. Milovali se od prvního okamžiku, kdy se setkali. Jejich společný život byl plný radosti, slov a smíchu. Zažili i těžké časy, ale jejich vztah byl vždy pevný a nerozbitný. Pouto mezi nimi bylo výjimečné. Ale to platilo jen do chvíle, než nastoupilo ticho.
Teď spolu Maggie s Frankem nemluví. Vaří si jídlo, sdílí společné lože, ale žijí beze slov. Frank před šesti měsíci přestal mluvit a Maggii ani nikomu jinému se ho nepodařilo opět rozmluvit. Tíha jeho tajemství je rozdělila – vytvořila mezi nimi nepřeklenutelnou propast. A Maggie se dostala na samé dno.
Když ji Frank najde v bezvědomí a vedle prázdný obal od léků, jeho křehký svět se rozpadá. Sanitka Maggii převáží do nemocnice, kde je uvedena do umělého spánku, ze kterého se už nikdy nemusí probudit. Frank se neodvažuje ji opustit. Zůstává jí po boku – a tehdy teprve znovu promlouvá. Začíná vyprávět svůj příběh. Slova, která tak dlouho zadržoval, jsou konečně uvolněna a odhalují, že i ke špatným věcem mohou vést šlechetné pohnutky.
Může však ještě napravit, co se pokazilo?

Jsem knihomol křeček. Shromažďuji knihy, a mým snem je mít jednoho dne i obrovskou knihovnu. Další mojí závislostí, kromě hromadění knih, je i dokončování sérií a edicí. A z jedné edice je i kniha, o které bude dnešní recenze. Ticho mezi námi je další knihou z edice 7 lásky, kterou vydává značka Metafora. Já si tuto knihu mohla přečíst díky spolupráci s Nakladatelstvím Grada. Knihu jsem si samozřejmě nemohla nechat utéct.

Z edice 7 lásky jsem bez Ticha mezi námi četla už deset knih. Tak strašně rychle to uteklo! Ještě mám pár knih, které mi do kompletní edice chybí... ale snad se k nim brzy dostanu! Ale zpět k mé jedenácté přečtené sedmilásce. Moc jsem se na ní těšila, a kromě toho, že patří do mé oblíbené edice, bych po ní sáhla i kvůli anotaci. Čtyřicet let manželství, šest měsíců mlčení... Zajímalo mě, co se mezi lidmi, kteří jsou spolu tak dlouho, mohlo stát.

Edice sedmilásky má sjednocené obálky, a ani kniha Ticho mezi námi se nijak neodlišuje, pouze barvou. Kniha je menšího formátu a má měkké desky. Díky tomu působí opravdu roztomile! Roztomilosti napomáhá také obrázek na obálce, na tyto milé ilustrace si člověk opravdu lehce zvyká. Barva je tentokráte zvolená do odstínu červené a růžové. Vínová barva v mé barevné knihovničce sedmilásky chybí a bude se tam krásně vyjímat.

Kniha Ticho mezi námi začíná Prologem, který mě na začátek poněkud vyděsil. Ale podpořil tak ještě více mojí zvědavost. Pak následuje část Její mlčení, která je rozdělena na čtrnáct kapitol. V nich se dozvídáme celý příběh manželů, který je plný lásky ale také bolesti a je vyprávěn Frankem. Po přečtení této části nemůžete pochybovat o podobě pravé lásky. Pak následuje část Jeho mlčení, které naopak vypráví Maggie, Frankova žena. Tato část je o poznání dramatičtější. Celou knihu uzavírá Epilog.

Mohla bych napsat charakteristiku jak Maggie, tak Franka. Ale po dočtení je nedokážu vnímat jako jedince, pouze jako celek. Jsou manželé už čtyřicet let. Jejich seznámení byla tak běžné, nic nenasvědčovalo tomu, že je čeká takový život. Brzy začali žít společně, překonali velkou tragédii... a když už se zdálo vše ztracené, stal se zázrak a přišla Eleanor. Myslím si ale, že Frank a Maggie ji svou láskou zničili... a její osud pro mě byl velkým překvapením.

Edice sedmilásky je proslulá tím, že svým čtenářům ukazuje různé podoby lásky. A v tomto případě dokonce ukázala podoby dvě. Nehynoucí lásku mezi partnery, kterou by si přál každý a mě opravdu dojala. Ale pak ukazuje také lásku k dítěti. Ne tu ryzí, která dítě podpoří. Ale ten druh kdy dítě není schopné vyrůst, spoléhá se na pomoc rodičů a jde to s ním z kopce. Z tohoto propojení jsem opravdu měla husí kůži.

Jedenáctá kniha z edice sedmilásky je za mnou, a já se těším na další, která přijde po ní. Ticho mezi námi byla opravdu čtivá romantika, která ve mně probudila velké množství pocitů, hlavně dojetí. Po přečtení mi došlo, jak moc silnou knihu jsem právě dočetla a musela se nad ní chvíli zamyslet. Nebudu Ticho mezi námi srovnávat s jinými knihami z edice, byla naprosto jedinečná, a snad i smutná. Ale překrásná!


10/10


Za knihu Ticho mezi námi moc děkuji Nakladatelství Grada!
1 komentář:

  1. Jsem na tom stejně. Také knihomol křeček, který rád schraňuje knihy a dokončuje série. :) Tuhle 7lásku mám doma a v blízké době se na ni chystám. Trošku se obávám, jestli mi tohle téma sedne...

    OdpovědětVymazat