středa 3. března 2021

Roztomilé a dojemné vyprávění pro milovníky ježků


Orig. název: Cuore di riccio
Autor: Massimo Vacchetta
Překlad: Barbora Šupíková
Vydáno: Kazda, 2020
Počet stran: 224

Ani jsem se netroufl přiblížit se ke krabici. Co kdyby Lisa zemřela? Sebral jsem odvahu a pomalu odkryl ručník. Paráda: žila a ležela schoulená v rohu. Naše pohledy se setkaly. Tentokrát ke mně navíc pomalu a trochu neobratně natáhla tlapku. Bez dlouhého přemýšlení jsem ji lehce vzal mezi tři prsty, načež natočila hlavu ještě víc mým směrem a začala mě očichávat.

Už když jsem byla malá, tak jsme doma měli králíky, rybičky, potom morčata, želva v mezidobí třeba andulky... A teď si naší stoprocentní pozornost vysloužil pes. Zvířaty jsem obklopená celý život, a proto když si můžu přečíst knihu o zvířatech, neváhám. Zejména pokud jde o roztomilé tvorečky, jako jsou ježci! O nich se mi do ruky dostala minulý rok do ruky kniha 25 gramů štěstí, recenzi na ní si můžete přečíst TADY. Teď se mi ke čtení dostalo pokračování, Srdce pro ježky.

Když jsem se o pokračování dozvěděla, hned jsem věděla, že se do čtení musím pustit. 25 gramů štěstí mě neskutečně bavila, a dojímala zároveň. Něco mi ale říkalo, že Srdce pro ježky bude ještě lepší. A rovnou můžu říci, že jsem měla pravdu! Ale k tomu se dostanu později. Knihu jsem si vybrala tedy z důvodu pokračování, ale abyste se do knihy mohli pustit, nemusíte číst 25 gramů štěstí. Knihy na sebe NIJAK NENAVAZUJÍ!

Kdybych předchozí knihu nečetla, pravděpodobně bych se do Srdce pro ježky pustila už jen kvůli krásné obálce. Je na ní roztomilý ježek, a to stačí k tomu, aby si titul přitáhl mojí pozornost. Stejně jako první díl, i tenhle má pevné desky a přebal. Za to jsem ráda, kdybych nebyla po dobu čtení doma, pravděpodobně bych jí tahala všude možně. Od knihy se totiž nešlo ani na vteřinku odtrhnout, a proto se mi jí za pomoci pořádné zásoby kafe za jednu noc přečíst..

Kniha je neskutečně čtivá, už jenom kvůli obsahu. Autor vypráví o osudu ježků, o které se stará, a vy prostě musíte vědět, jak to s nimi dopadne. Ale dalším faktorem, díky kterému se začtete, je to, že je kniha rozdělena na dvacet pět kapitol, které jsou krátké. Co mě překvapilo, je bonus na konci. Je to jediná kapitola, která se věnuje tomu, jak se máte chvat v momentě, kdy najdete ježka. Každá minuta je drahá, a vy můžete zachránit život. Uprostřed knihy je ale další příjemné překvapení, několik popsaných fotografií ježků, o které se Massimo Vacchetta stará.

Massimo Vacchetta je veterinář, ale přišel zlom, a jeho plnou pozornost si získali ježci. V roce 2014 založil záchranou stanici, do které mu každý den lidé přinášejí zraněné ježky. V průběhu čtení ale zjišťujeme, že na jednoho člověka je taková práce příliš. Autor je často unavený a zapomíná sám na sebe, a bohužel i na své okolí. Jsme tedy svědky několika momentů, které nejsou veselé. Ztráta ježků, ale dokonce i ztráta milované osoby. Massimo Vacchetta ale ví, že musí pomáhat ježkům, a tak se z rány pokaždé oklepe...

Pokud by se mě někdo zeptal na inspirující lidi, jmenovala bych několik jmen, a mezi ně by patřil i Massimo Vacchetta. Obdivuji ho za to, že se nebál vzdát se svého zajetého života a začal se věnovat záchraně ježků. Z každé stránky jeho knihy je znát, že tyto malé tvorečky zahrnuje láskou a péčí, a díky tomu ježci přežijí. Každý, kdo věnuje svůj čas zvířatům a pomáhá jim, má v mých očích obrovskou hodnotu.

Kniha Srdce pro ježky mě nezklamala. Byla snad ještě lepší než 25 gramů štěstí. Měla jsem při četbě momenty, kdy jsem byla dojatá, a kdy jsem si dokonce i pobrečela. Doufám, že Massimo Vacchetta se pustí i do psaní nějaké další knihy. Každou stránku jsem hltala a neskutečně jsem si oblíbila autorův styl psaní. Pokud máte rádi zvířata a i ježky, tahle kniha je něco pro Vás. Už teď je mi totiž jasné, že se jak k Srdci pro ježky, tak i k 25 gramům štěstí budu ráda vracet!


10/10


Za knihu Srdce pro ježky moc děkuji Nakladatelství Kazda!
1 komentář:

  1. Knihy o zvířatech nevyhledávám. Ježčí kniha ale může být hodně zajímavá. :)

    OdpovědětVymazat