neděle 21. března 2021

Přírodní jevy k praxi


Orig. název: Kranichflug und Blumenuhr
Autor: Peter Wohlleben
Překlad: Dagmar Heeg
Vydáno: Kazda, 2020
Počet stran: 160

Všude probíhají tisíce malých i velkých dějů, které jsou často fascinující a krásné – pokud si jich vůbec všimneme. V dobách minulých bylo životně důležité je rozpoznat, dnes se spoléháme na odborníky a sledujeme předpověď počasí.

Peter Wohlleben nás ve své knize zve, abychom se sami stali odborníky, abychom se důkladně rozhlíželi kolem sebe a dokázali rozklíčovat znamení, která nám poskytují vítr, mraky, rostliny a živočichové. Ze sedmikrásek se tak mohou stát naši domácí „meteorologové“ a podle měsíčku lékařského zase třeba poznáme, kolik je hodin. Autor vyvrací mýty a poskytuje vědecké vysvětlení některých známých pranostik. Fakta přitom nepodává nudně, všímá si jejich užitečnosti na zahradě a využitelnosti při pobytu v přírodě.

Od začátku roku je to jeden stres za druhým, pořád je co dělat. Možná si toho na sebe nakládám moc, kdo ví. Mám ale jednu jedinou věc, která mi dokáže pomoct a přinutí mě vypnout. A tím kouzlem je příroda. Proto, když mám možnost, tak se jdu projít, trochu se nadýchat čerstvého vzduchu, protřídit si myšlenky a změnit prostředí. Žádná sluchátka v uších, jen ruch přírody okolo. A je jedno, jestli je zima, jaro, léto a nebo zima.

Miluji přírodu, a proto bych Vám v dnešní recenzi představila knihu Přírodě na stopě, kterou jsem si mohla přečíst díky Nakladatelství Kazda. Zajala mě na první pohled, a já jí nedokázala odolat. Ráda proložím klasické románové knihy jiným žánrem, a pokud je ten žánr odborný, který mi něco předá, tak jedině dobře. Něco mi říkalo, že přesně taková tato kniha bude!

Kniha Přírodě na stopě je trochu menšího formátu, ale to neznamená, že je ochuzená. Naopak. Má pevné desky s pěkným přebalem. Motiv na přebalu je jednoduchý, jsou zde jemně na pozadí naznačeny pastelové barvy... Moc se mi líbí! Nedokážu si představit, že by kniha měla nějaký křiklavý motiv, nehodilo by se to k ní. Už na první pohled jsem si knihu zamilovala a anotace byla dalším důvodem, proč jsem se na knihu těšila!

Kniha je útlounká, nemá ani dvě stě stran, jak jsem se již zmínila. Tím se ale opravdu nenechte zmást, kniha má co říct a co předat! Co se mi na ní líbí je členění. Je rozdělena na jedenáct větších částí, které by se daly označit jako kapitoly. A ty jsou posléze rozdrobeny ještě na menší části, podkapitoly,  které se podrobněji zabývají hlavním tématem kapitoly. Díky tomu, jak jsou úseky krátké, se kniha čte strašně pěkně. 

"Jak pozorovat, chápat a využívat přírodní jevy nejen na zahradě..."

To je věta, která Vás uvítá už na přebalu knihy. A je to přesně to, co si autor dal za cíl a co se mu i podařilo. Svým čtenářům opravdu nenásilně a čtivě objasňuje některé přírodní jevy a děje, které můžeme pozorovat během roku. Často si neuvědomujeme, že příroda není pouze les za městem, ale i třeba naše zahrada, která přiléhá k domu. I v ní můžete pomoci divokým zvířatům najít útočiště, nebo vypěstovat zdravé rostliny.

Pokud máte rádi přírodu, tahle kniha by Vám rozhodně neměla utéct. Velmi čtivou formou je zde odvyprávěno spousta dějů, které můžete v přírodě pozorovat a nechybí triky na vaší vlastní zahrádku. Já sama jsem knihu přečetla za chvilku. Po dočtení jsem si jistá, že teď budu chodit na procházky zase o něco raději s očima otevřenýma. Od Petera Wohllebena na mě čeká ještě nějaké čtení, a už teď se moc těším, co nového se dozvím!


10/10


Za knihu Přírodě na stopě moc děkuji Nakladatelství Kazda!
Žádné komentáře:

Okomentovat