čtvrtek 25. března 2021

Max a její pohled na Stranger Things!


Orig. název: Stranger Things: Runaway Max
Autor: Brenna Yovanoffová
Překlad: Michala Marková
Vydáno: Argo, 2021
Počet stran: 212

Vítejte v Hawkinsu, dějišti seriálového hitu televize Netflix Stranger Things, který kombinuje mysteriózní horor s paranormálními jevy. Will, Dustin, Mike, Lucas a El jsou zpět. A s nimi vtrhne na scénu i Maxine Mayfieldová alias šílená Max.

Tahle holka není žádné nevinné poupátko s načesanými vlasy a v propínacím svetříku. Je to oprsklá skejťačka a známá potížistka. Max ale pod drsnou slupkou skrývá hluboký smutek. Její rodiče se rozvedli a máma se znovu vdala. Zpočátku vše vypadá slibně, máma působí šťastně, a navíc Max získá zdánlivě cool nevlastního bráchu Billyho. Brzy se však ukáže, že mezi otčímem a Billym panuje nebezpečné napětí, a domácí řád se postupně zvrhává v krutou šikanu. A navrch se rodina odstěhovala ze slunné Kalifornie do sychravého Hawkinsu. Ještě že se Max ve škole seznámila s partičkou zajímavých kluků. Jenže jednomu z nich, Willovi, se v hlavě usadilo Stínové monstrum a udělalo si z něj loutku… 

V dnešní recenzi bych Vám ráda představila knihu, kterou jsem měla v plánu od první chvíle, kdy jsem jí viděla. Jedná se o román Šílená Max, postavy, která pochází z prostředí seriálu Stranger Things, který zná už snad každý a nemusím ho představovat. Byla jsem zvědavá, jakým směrem bude kniha pojatá a jestli mi prozradí o něco více o životě rusovlasé Max než seriál. Proto jsem se do jejího čtení vrhla hned, jak mi kniha dorazila.

Dlouho jsem se bránila tomu, že se na Stranger Things podívám. Nelíbil se mi boom, který okolo seriálu nastal. Jednu dobu jsem ho potkávala na každém rohu, každý o něm mluvil. No, nelíbilo se mi to. Nakonec jsem se ale nějak nudila a postila si první díl. Zírala jsem! Prostředí osmdesátých let bylo propracované, soundtrack skvělý, postavy sympatické. Do týdne jsem měla shlédnuté všechny dostupné série a teď netrpělivě čekám na další sérii!

To, že se jedná o román ke Stranger Things bylo hlavním důvodem, proč jsem se do čtení pustila. Neskutečně se mi ale líbí i obálka, na které je hlavní postava knihy, Max. Je krásně pestrá a i písmo je zvolené velmi pěkné, jeho bílá barva prostě upoutá. Čekala jsem možná jen pevnou vazbu... Ale i ty měkké desky mají něco do sebe. Kniha je celkem tenká, takže mi to ani extra nevadilo, moc dlouho jsem jí netahala.

Šílená Max se četla krásně. Má správnou velikost písma, a i rozdělení se mi líbilo. Kniha začíná prologem, a pokračuje sedmnácti kapitolami. Pro mě naprosto ideální! Co se děje týká, pokud jste viděli díly Stranger Things (teď si nevybavím sérii) ve kterých se objevuje Max, kniha Vám nový příběh nenabídne. Ale nabídne Vám pohled na zápletku z pohledu Šílené Max. Říkali jste si, proč má takový vztah s bratrem jaký má? Tahle kniha Vám to vysvětlí. Po jejím přečtení jsem se začala na spoustu drobností v seriálu dívat jinak.

Šílená Max rozhodně není moje nejoblíbenější postava. Mám ráda Hoppera, který se i v této knize objeví. Ale zpátky Max. Má něco do sebe, to neodmítám. Ale musím říct, že v seriálu jsem si na ní zvykala docela dlouho, nějak mi tam neseděla. Ale opět, díky této knížce jsem její charakter, záliby a vystupování začala vnímat jinak. Chvílemi jsem ji i litovala, zejména kvůli rodinnému prostředí, které rozhodně nemá ideální.

Nepatřím mezi lidi, kteří se nadchnou pro každý seriál a pak ho musí zkouknout celý za víkend. Mám jen pár oblíbených kousků, ke kterým se vracím. Stranger Things je jedním z nich. Pokud hledáte propracovaný seriál se skvělým obsazením a soundtrackem, originální zápletkou, mohu ho rozhodně doporučit. A o to víc jsem ráda, že na obrazovkách to nekončí a i jako knihomol se můžu do Hawkins podívat, prostřednictvím knih, jako je Šílená Max.

Měla jsem na knihu fakticky velká očekávání. Ze světa Stranger Things jsem četla už dvě knihy a byla jsem zvědavá i na tuhle. A musím říct, že mě nezklamala. Poskytla mi nový pohled na postavu, kterou jsem vnímala dost neutrálně. Naskytl se mi nový úhel pohledu, který rozhodně není nudny, a který podle mě potěší i další fanoušky Stranger Things!


10/10


Za knihu Šílená Max moc děkuji Kosmasu!1 komentář:

  1. Tak to je dobře, že byla tvá očekávání naplněna. :) Mě tenhle seriál zatím nějak minul... :)

    OdpovědětVymazat