pondělí 29. března 2021

Julie Schwarzová znovu na scéně, podruhé!


Orig. název: Nachtspiel
Autor: Catherine Shepherd
Překlad: Rudolf Řežábek
Vydáno: Cosmopolis, 2021
Počet stran: 352

Julia Schwarzová svou práci na pitevně miluje a se smrtí se umí vypořádat. Horší je to s nočními můrami, které ji v poslední době připravují o spánek. Soustředí se tedy raději na to, kdo mučil a zavraždil mladou policistku, kterou našli mrtvou v kufru jejího vlastního auta.
Komisař Kessler nejdříve hledá vraha mezi dealery drog, kterým byla na stopě. Předpokládaný pachatel ale skončí pod koly vlaku a začnou se objevovat nové oběti.
Když Julia konečně pochopí, jak spolu jednotlivé stopy souvisejí, dojde jí, že uvízla v síti manipulací a intrik nevypočitatelného sériového vraha.

Minulý rok se mi ke čtení dostalo mnoho pěkných knih. A spousta detektivek! V srpnu jsem Vám doporučovala knihu Vražda na blatech (recenze TADY), kterou jsem si mohla přečíst v rámci spolupráce s Gradou. Teď se mi opět v rámci spolupráce dostala do ruky kniha Vražda bez soucitu, pokračování Vraždy na blatech, kde jako hlavní postava vystupuje Julie Schwarzová, mladá patoložka, která se opět připlete k vyšetřování vraždy.

První díl byl skvělý. Zpětně, když na něj vzpomínám, tak se mi líbila zápletka i postavy. Proto jsem byla zvědavá na druhý díl. Měla jsem sice trochu obavy, mezi prvním a druhým dílem jsem přečetla dost jiných knih, bála jsem se, abych si vzpomněla na souvislosti. Ale vzpomněla jsem si už po několika stránkách. V tomhle zbožňuji svojí paměť, stačí jen naťuknout a už si všechno vybavím. O to lépe se mi do Vraždy bez soucitu začítalo.

Co se obálky týká, odpovídá schématu, který byl použit u prvního dílu. Přechod z černé barvy do bílé, a výrazný motiv uprostřed obálky - obvykle laděný do jedné barvy, v tomto případě do zelené. Jsem moc ráda, že si tato série zasloužila pevné desky s přebalem, protože je opravdu skvělá. Ale to už je u vydavatelské značky Cosmopolisu samozřejmostí, za kterou jsem fakt ráda!

Co se děje týká, zdá se mi o dost temnější, než v prvním díle. I čtivost se mi zdála lepší... Kniha Vražda bez soucitu je rozdělena na padesát čtyři částí, což je na počet stran opravdu hodně! Miluji krátké kapitoly! Kniha začíná Prologem, už jen u něj jsem měla husí kůži. Dále následuje padesát dva kapitol, kde není nouze o akci, napětí a přímou řeč. Začíst se po připomenutí děje prvního dílu nebyl žádný problém. Vše zakončuje Epilog, který je docela otevřený...

Hlavní postavou je Julia Schwarzová a Florian Kessler. Julia je mladá, ale zažila si své, třeba smrt bratra, která ji dodnes pronásleduje. Pro mě je trochu záhadou, proč si vybrala kariéru patoložky, ale postupně mi toto povolání k ní sedlo. Komisař Florian Kessler je statečný policista, který má pro Julii slabost, často jí bere na místa činu... Dohromady tvoří skvělou dvojku! Notují si v promluvách, spěchají si na pomoc... Chemie je mezi nimi naprosto zjevná.

Správných a kvalitních detektivek je málo! Proto jsem byla smutná, když jsem knihu dočítala. Říkala jsem si, že jako konec dobrý, ale stejně, chtělo by to další díl, alespoň jeden. Pak jsem zabloudila pohledem na zadní záložku na obálce, a objevila, že se třetí díl opravdu chystá! Mám z toho obrovskou radost! Třetí díl o Julii a Florianovi se bude jmenovat Vražda v ledu, a já už se teď nemůžu dočkat! Protože už jen ta mrazivá obálka je boží!

Další skvělá detektivka je za mnou. Byla jsem na Vraždu bez soucitu strašně zvědavá a měla jsem celkem velká očekávání. Mám velkou radost, že se mi všechna splnila a já se začetla po několika málo stranách. Byla to skvělá jízda, plná překvapení a zvratům. A konec? Ten jsem vůbec nečekala! Teď už mi nezbývá nic jiného, než nedočkavě vyhlížet třetí díl...!


10/10


Za knihu Vražda bez soucitu moc děkuji nakladatelství Grada!
1 komentář:

  1. Tak to je super, že kniha dostála tvým očekáváním a drží si laťku předchozího dílu. :) Také jsem po knihách pokukovala, ale nakonec jsem odolala. :)

    OdpovědětVymazat