středa 31. března 2021

Co víte o stromech?


Orig. název: Das geheime Leben der Bäume
Autor: Peter Wohlleben
Překlad: Magdalena Havlová
Vydáno: Kazda, 2020
Počet stran: 208

Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody.

Dneska bych Vám v rámci recenze ráda představila knihu, na kterou jsem si dlouho brousila zuby. Je jí Tajný život stromů od Nakladatelství Kazda. Knihu jsem zahlédla poprvé na instagramu svého kamaráda a opravdu mě nadchla. Když pak byla možnost si jí přečíst v rámci spolupráce, měla jsem hned jasno a byla to první kniha, o kterou jsem poprosila. Za pár dní už byla doma a já se do ní mohla pustit. Dostala jsem se k ní na začátku března, kdy se příroda pomalu začínala vzpamatovávat ze zimy. 

Prostředí lesa je pro mě vždycky zaručený odpočinek. Vždycky je tu ticho a klid, taková jistota harmonie. Když nemám dobrý den, nebo jsem psychicky unavená, není lepší místo než les na to, abych si protřídila své myšlenky. A právě proto jsem sáhla po této knize. Doufala jsem, že bych se o stromech a lesním systému mohla dozvědět nové informace. Nové znalosti, díky kterým bych si všimla více detailů na svých procházkách.

Kniha je uzounká, a přesto má pevnou vazbu s přebalem, který je opravdu kouzelný. Sluneční paprsky dopadají do lesa a zachycují ho tak v krásné scenérii. Takhle mám i já les nejraději. Je to jednoduché, ale pozornost čtenáře to rozhodně přitáhne. Překvapil mě trochu menší formát, ale tím se nenechte zmást. Kniha Tajný život stromů má dvě stě stran, ale každá je plná informací, které chce Peter Wohlleben svým čtenářům předat.

Kniha je rozdělena na zhruba třicet sedm částí. To bylo při čtení příjemné, protože to není román a nedoporučovala bych knihu číst v jednom zátahu. Sama jsem její četbu prokládala ještě další knihou, aby se mi témata nezamotala dohromady. To by byla opravdu škoda! Všechny poznatky a znalosti jsou totiž podány opravdu srozumitelně a já si nedokážu představit, že by autor na nějaké téma zapomněl, nebo ho nějak odflákl. 

Tajný život stromů je další kniha od Kazdy, která mi zajistila příjemné čtení, ale která mi také něco dala. V poslední době si takové čtení vybírám stále častěji, protože začíst se do knihy o stromech, poušti nebo o zvířatech mě baví. Dozvím se nové věci, které mě překvapí a pak je mohu pozorovat například právě v lese na procházkách. Nechápu, proč jsem se dříve těm odbornějším knihám spíše vyhýbala... 

Tajný život stromů je jedinečná kniha. Je plná informací, které jsou podány přijatelnou formou, čtenáře nijak nedusí a vše je pochopitelné. Její čtení jsem si užila a zabralo mi opravdu jen pár dní, při čemž jsem měla rozečtenou i jinou knihu. Vždycky jsem se ale k Tajnému životu stromů ráda vrátila. Pokud máte rádi stromy a máte chuť se o nich něco dozvědět, je tato kniha přesně pro Vás.


10/10


Za knihu Tajný život stromů moc děkuji Nakladatelství Kazda!1 komentář:

  1. O knize slyším prvně, ale vypadá hodně zajímavě. Hlavně mě zaujalo, že je, jak říkáš, podána přijatelnou formou. :)

    OdpovědětVymazat