pátek 5. března 2021

Batman znovu na scéně!


Orig. název: Batman The Dark Knight Returns
Autor: Frank Miller
Ilustrace: Frank Miller
Překlad: Viktor Janiš
Vydáno: Crew, 2021
Počet stran: 272

Návrat Temného rytíře je příběh z nedaleké budoucnosti, ve kterém starý a zahořklý Batman vyráží do své poslední bitvy. Je to temný a ponurý příběh, zasazený do temného a ponurého světa. Do světa, ve kterém mají zločinci větší práva než bojovníci proti nim. Do světa, který nenávidí všechno velké. A Batman pro tenhle svět příliš velký je… a to se neodpouští. Takže zatímco Batmanovi protivníci vystupují v televizních pořadech, proti Temnému rytíři jsou vysílány speciální jednotky, aby ho zlikvidovaly. Nakonec je vyslán i sám Superman.

První březnový týden je skoro za námi, a já pro Vás mám tip na parádní komiks od Nakladatelství Crew. To říkám rovnou, protože něco mi říká, že ho budu chválit od prvního odstavce této recenze... Tentokrát mi totiž dorazil balíček, ve kterém převládal svět DC nad Marvelem. Což u mě není běžné! Hlavně tedy vyhrával Batman... Dnešní recenze bude o komiksu Návrat temného rytíře. Na tenhle komiks jsem se moc těšila, když jsem ho zahlédla na sociálních sítích poprvé, věděla jsem, že to bude něco pro mě!

O chvíli později jsem se do něj už pouštěla, a při prvním prolistování mi komiks svým stylem kresby trochu připomněl jiný komiks, a to Batman: Bílý rytíř (recenze TADY). Kresba je i v tomto případě taková retro, jsou u ní důležité barvy, a je neskutečně propracovaná. Kdyby Vás výtvarná stránka zajímala o trochu víc, na konci knihy si můžete prohlédnout a přečíst proces, jakým byl komiks vytvářen, a nechybí ani náčrtky a alternativní obálky.

Kniha Návrat temného rytíře má pevné desky a přebal, takže se nemusíte bát poničení. Mně se taková úprava komiksů líbí, a můžu je tahat i po cestách, protože se většinou od nich nedokážu odtrhnout. Komiks jako takový začíná úvodem, ve kterém Frank Miller čtenářův vysvětluje svůj vztah k Batmanovi. Zdá se mu neuvěřitelné, stejně jako mně, že je Batman už tak letitý, a přes to má své zaryté příznivce. Už samotný úvod vypovídá o tom, že komiks se ponese na trochu jiné vlně...

Poté se kniha rozjíždí ve čtyřech kapitolách. Batman už je pán v letech, ale to ho neodradí od toho, zachraňovat své město. Bojuje proti mutantům, kteří chtějí převzít moc nad Gothamem, tak urputně, že není místy jasné na jaké je straně. Ale můžete se těšit na známé postavy, jako je Jim Gordon, Satwoman, Joker a nebo dokonce Superman, který si zahraje v příběhu taky dost významnou roli. Pro mě bylo nejzvláštnější, vidět silné hrdiny v důchodu. Catwoman mě opravdu dostala...

Co se mi líbilo, bylo i začlenění Robina. Toho si tu střihla maximálně třináctiletá dívka. Její zjevení vedle postaršího Batmana, který neztrácí švih, bylo zajímavé zpestření, nejenom co se děje týká, ale i grafické stránky, její kostým je krásně barevný a místy celkem bije do očí. Je to ale skvělá postava, kterou jsem musela obdivovat. Na svůj věk a na to. že jí vlastně do příběhu hodil autor rovnýma nohama, to byla jedna z nejlepších postav.

Co mě překvapilo, bylo velké množství textu. Už při prolistování jsem si toho všimla, a když jsem se začetla, jen se mi to potvrdilo. Máte totiž dvě dějové linky - hlavní dění a pak televizní vysílání. Právě to vysílání obsahuje hodně popisu, a tím přibývá i text. Místy mě to trochu štvalo, klidně bych četla jen hlavní dějovou linku s Batmanem... Ale rozhodně by mi uniklo spoustu detailů a souvislostí, které byly zahrnuty vedle, ve vysílání.

Suma sumárum, jsem moc spokojená. Líbí se mi, když je v komiksech zmíněn postup, jakým byly vytvářeny, navrhovány. Fascinuje mě to. A tady to bylo popsáno tak pěkně! Celý komiks je neskutečně propracovaný, děj se netočí pouze okolo bitvy mezi Batmanem a Jokerem, jak je tomu tradičně. Díky tomuhle komiksy si uvědomíte, že stáří dopadne na kohokoliv, a je pouze na vás, jak se k němu postavíte. A Batman to zvládl na výbornou!


10/10


Za komiks Návrat temného rytíře moc děkuji Nakladatelství Crew!

1 komentář:

  1. Některé knihy jsou prostě takové, že se o nich dá mluvit jedině v superlativech. :)

    OdpovědětVymazat