pátek 19. února 2021

Věříte na osud?


Orig. název: Love to Hate you
Autor: Jo Watson
Překlad: Šárka Králíková
Vydáno: Kontrast, 2020
Počet stran: 348

Sera neměla šťastné dětství. Její otec byl hazardní hráč, který prohrál veškerý jejich majetek. Matka trpí depresemi, je závislá na lécích a není schopná manžela opustit. Sera tak musela už od útlého věku živit nejen sebe, ale i svou matku a sestru, zatímco jí její otec kradl vše, co mu přišlo pod ruku. Ale usmálo se na ni štěstí, když potkala JJ a Bruce, starší homosexuální pár, který ji zaměstnal ve své restauraci. Navíc jí dovolili, aby bezplatně bydlela v jejich bytě. Nyní pendluje mezi restaurací a stáží v reklamní agentuře. Doufá, že tam získá trvalou pozici a konečně se osamostatní. Její sen se ale začne hroutit, když jednu bláznivou noc skončí v náručí neznámého muže, ze kterého se vyklube její nový šéf a soused. Jeho neodbytné flirtování a návrhy ohrožují její budoucnost a Sera neví, co si počít…

Celý leden jsem měla stres, nervy. Jedno slovo: Zkouškové. Byla jsem unavená, neměla jsem náladu na čtení. Pořád jsem se učila, čučela do počítače. Nic se mnou nebylo. Ale nakonec se všechny zkoušky podařily a já už si můžu užívat zaslouženého volna, než mi začne nový semestr. A to znamená. že se mi vrátila i chuť ke čtení. A dost si to užívám! Už teď mám za letošní rok přečteno deset knih... Posledních pět jsem zvládla v uplynulých dnech.

Jednou z přečtených knih byla i romantika S láskou tě nenávidím. Dlouho jsem se ke knize odhodlávala, ležela mi na polici opravdu dlouho! Nějak se mi do knihy s tak sladkým názvem nechtělo a tak jsem si stále hledala výmluvy, proč se do knihy nepouštět a proč ji odkládat. Nakonec jsem ale na ní dostala chuť, a začala číst. Během jediného večera jsem se posunula na stranu 219! Četba šla opravdu rychle a já jí druhý den ráno dočetla.

Potřebovala jsem něco jednoduchého, četbu, u které budu moci vypnout. A taková tahle kniha opravdu byla. Co se obálky týká, je velmi jednoduchá, a upřímně, moc se mi k ději nehodí. Dokázala bych si představit lepší. Ale má alespoň pevnou vazbu, a tím si nějak získala moje sympatie. Na první pohled se mi líbí tento prvek a poté taky font písma, kterým je název knihy na obálce vyveden. Možná i podoba knihy byla to, proč se mi do knihy nechtělo.

Kniha má okolo 350 stran, a je rozdělena na šedesát pět částí, plus doslov. Z tohoto členění je jasné, že kapitoly byly opravdu krátké, a mně se tak kniha četla opravdu dobře a rychle. Nepotrpím si na dlouhé kapitoly. Navíc, krátké kapitoly obsahují spoustu přímé řeči, díky které se děj posouval rychle dopředu. Přímá řeč a kapitoly, to je moje! Pokud Vám vyhovují romantické knihy a krátké kapitoly, mohla by Vám tato kniha sedět.

Hlavní postavou je Sera. Tato postava na mě ze začátku působila jako skvělá postava, ale postupně jsem jí měla plné zuby. Nedokázala se rozhodnout, odmítala pomoc od okolí... Modlila jsem se, aby se změnila. Ale do toho přichází Ben, muž, který se jí snaží získat. U něj jsem to měla přesně na opak. Ze začátku jsem ho nemohla ani cítit, ale ke konci, po všech odhaleních, jsem si ho oblíbila. Za  mě postavy tedy úplně nebodovaly...

Tahle kniha je strašně nereálná a naivní! Už od začátku je jasné, jak vše dopadne.  A to mi úplně nesedělo. Je to romantika, u takových knih se to předpokládá. Ale ne tak, že mužský protějšek hlavní hrdinky ji vyzná lásku už po deseti stranách. To mě naštvalo a už jsem jen čekala jak to bude pokračovat. Zdálo se mi, že autorka sem tam hodila nějaký zvrat, aby se neřeklo, ale spíš to na mě působilo trochu poslepovaným dojmem, než aby to knihu vylepšilo...

Romantiku můžu, ale trochu jinou. Tahle na mě byla trochu moc přeslazená a naivní na to, abych si jí oblíbila. Hlavní postavy mi neseděly, jejich chování mě štvalo. Vlastně jediné, co se mi líbilo, byl styl psaní, kterému se nedala odepřít čtivost. Ale jinak, za mě velké zklamání. Nemyslím si, že s tím mělo co společného předcházející zkouškové období...


3/10 

2 komentáře:

  1. Zajímavá recenze :) Knihu mám zrovna půjčenou z knihovny, tak jsem zvědavá, jak mi sedne :) Příliš naivní romantiku taky nemusím, ale nechám se převapit :)

    OdpovědětVymazat
  2. Podle anotace mě kniha zaujala, ale tvoje recenze je docela kritická... když nesednou hlavní postavy, je to zásadní problém.

    OdpovědětVymazat