čtvrtek 11. února 2021

Sci-fovka pro kluky z vesmíru!


Autor: Václav Dvořák
Ilustrace: Jakub Cenkl
Vydáno: Václav Dvořák, 2020
Počet stran: 290

Ze Země se ztrácí kluci. Přesně v den svých osmých narozenin beze stopy zmizí a nikdo tomu nedokáže zabránit. Lidé ztratili veškerou naději, dokonce si už ani nekladou otázky kdo, kam a hlavně proč chlapce unáší. Dvanáctiletý Petr však nezmizel. Možná za to mohou jeho extrémně citlivé oči chráněné silnými černými brýlemi, které mu umožňují vidět i ve tmě. Díky nim spatří podivné přízraky kradoucí jeho brášku. Petr vymyslí šílený plán a jsou to právě jeho oči, které mu umožní nalézt cestu do temného světa nestvůr a monster. To, o čem si někteří dosud jen ve strachu šeptali, začíná mít jasné obrysy – nejsme tu sami. Kdo je všemocný Nepřítel, odkud pochází, co chystá a proč to všechno dělá? Rozhodující bitva se blíží, zánik světa tak, jak ho známe, je blíž, než si dovedeme představit.

Minulý rok mě o recenzi své knihy oslovil Václav Dvořák. Pokud je Vám toto jméno známé, jste na správné stopě. Bohužel jsem se ke knize dostala až v lednu. Měla jsem možnost recenzovat autorovu první knihu, Písečníci a bludný asteroid. Recenzi na tito knihu si můžete přečíst TADY. Písečníci se mi moc líbili, a já jsem zvědavá i na novinku Já, Finis, o které bude dnešní recenze. Jedná se o sci-fovku pro kluky, ale to neznamená, že neosloví i starší čtenáře.

Kniha Já, Finis nepatří do série Písečníků, což mě trochu zklamalo. Na jejich pokračování se opravdu těším! Je to ale kniha, ve které budete mít jasný konec, žádné nekonečné pokračování. Díky tomu jsem se do knihy vrhla, a byla zvědavá jak vše dopadne. Zaujal mě nový nápad, který se autor rozhodl vydat, a doufala jsem, že mě i tato kniha zaujme tolik, jako autorova rozpracovaná série. A jak to dopadlo? Musíte číst dál!

Při vytváření obálky bylo sazeno na svítivou žlutou barvu a na tmavou tyrkysovou. Dohromady tyto dvě barvy vytvářejí zajímavý kontrast a věřím, že tak kniha na sebe přitáhne nejedny dětské oči. Co se mi dále líbí jsou pevné desky, kterou jsou podle mě pro dětské čtenáře nezbytností. Knihy by byla tedy také škoda, kdyby měla pouze měkké desky, protože text není jediné co v ní najdete, a co Vás může příjemně překvapit. 

Tím mám na mysli krásné a pestré ilustrace, které Vás pronásledují po celou dobu čtení. Já jsem se u nich několikrát zastavila a pořádně si je prohlédla. Moc se mi líbí! Další prvek, který musím ocenit je členění kapitol. Patřím mezi čtenáře, kteří mají raději kratší úseky knih. Lépe se mi tak čte, kniha rychleji ubíhá, ale také neztratí mou pozornost. A tady bylo rozdělení skvělé. Najdete tady osmdesát kapitol, které jsou ještě proloženy již zmíněnými ilustracemi.

Hlavní postavou je Petr, který je již od mala citlivý na svůj zrak. Je jedním z mála kluků, kteří i po osmém roku života zůstali s rodinou... V osmi letech totiž chlapci bez důvodu záhadně zmizí. Petra zachránilo jeho postižení. Brzy ale dosáhne jeho bratr osmi let, a po něm další chlapec. Petr již nechce pouze přihlížet, a tak se rozhodne zjistit, co za záhadnými zmizeními stojí. Brzy se tedy dostává do dobrodružství a zjišťuje, že o něm koluje proroctví...

Sem tam se mi dostane ke čtení nějaká ta kniha pro děti. Když jsem byla malá, četla jsem různé knihy, a jsem moc ráda, že i současné děti mají tak velký výběr. Věřím, že takové knihy, jako je Já, Finis mají tu moc, aby přitáhly děti ke čtení. V mém okolí příliš dětí nečte, a přijde mi to jako obrovská škoda! Proto jsem ráda, že se mi tahle kniha dostala do ruky.

Pokud máte v okolí malého raubíře, kterého byste chtěli přivést ke čtení, Já, Finis není špatný začátek. Děj byl originální, kniha je vizuálně moc hezká, a moc mě bavila zápletka. Myslím si, že nejeden dětský čtenář se dokáže vžít do kůže Petra a aspoň na chvíli se cítit jako hrdina. Moc děkuji Václavu Dvořákovi za poskytnutí k recenzi, moc jsem si její četbu užila!


9/10


2 komentáře:

  1. Sci-fi pro kluky - nic pro mě. :) Ale recenze super.

    OdpovědětVymazat
  2. Haha, tohle u nás patřilo mezi nejčtenější knihy a malý je měl taky moc rád. Navíc mi je doporučila jedna dětská terapeutka, že jsou fakt dobré a dávají smysl. Což je problém, který občas u dětských knih vidím. Je to takový ten ekvivalent babičkovského šišlání a dítě je z toho akorát zmatené. :)

    OdpovědětVymazat