neděle 28. února 2021

Řekni něco! Aspoň jedno slovo!


Orig. název: The Winter Witch
Autor: Paula Brackston
Překlad: Anna Bílá 
Vydáno: Omega, 2020
Počet stran: 360

Morgana začíná nový život v malém velšském městečku na počátku devatenáctého století. Mezi zdejší obyvatele úplně nezapadla. Nepromluvila od doby, kdy byla ještě malá holčička. To nicméně není jediná její zvláštnost. Je tu také magie, kterou však Morgana ještě tak docela neovládá. Aby Morganina matka svou jedinou dceru zajistila, domluvila jí svatbu s Caiem Jenkinsem, vdovcem ze vzdálené vysočiny. Ten nic netušil o řečech, které lidé o dívce vedli. Morgana je bez sebe steskem po domově, ale brzy si Caiovu farmu a okolní hory zamiluje. I Cai samotný si pomalu získává její srdce. Netrvá však dlouho a dívčiny zvláštnosti si začnou všímat i v jejím novém domově. V okolí působí temná síla, která se nezastaví před ničím a udělá cokoliv, aby místní poštvala proti Morganě – i kdyby to znamenalo zkázu všech bližních. Morgana, nucená bránit svůj domov, svou lásku i sebe sama, se musí naučit ovládat své síly, pokud nechce ztratit úplně všechno.

Poslední dobou se zabývám hlavně knihami, které mi zbyly jako resty z minulého roku. Jednou z takových knih je i Zimní čarodějnice. Po Zimní čarodějnici jsem sáhla ještě ve spolupráci s Dobrovským. Důvod? Od Pauly Brackston jsem četla dvě knihy - Dcera čarodějnice (recenze) a Návrat čarodějnice (recenze), a na tuhle jsem byla strašně zvědavá. Nevím, proč jsem si myslela, že Zimní čarodějnice bude na sérii navazovat. Můj omyl mi došel už po několika stránkách. Od té doby jsem knihu několikrát rozečetla...

Bez úspěchu. Sice má nádhernou obálku s pevnými deskami, ale nedokázala jsem se dočíst. Kniha má totiž dva nedostatky, ke kterým se brzy dostanu. Ale ještě malinko k mému vztahu s autorkou. Dlouho jsem se do jejích knih nemohla začíst. Obě, jak Dcera čarodějnice, tak Návrat čarodějnice mi daly na začátku zabrat, ale našla jsem si k nim cestu. Tady autorka vsadila na trochu jinou formu všeho, a ze stylu, na který jsem si zvykla, už zbyla vlastně jenom magie.

Tak a teď vysvětlení. Patřím mezi skupinu čtenářů, kterým vyhovuje spousta přímé řeči, málo popisů, málo vysvětlování a krátké kapitoly. A to tady fakt nebylo. Kapitoly byly dlouhé, v knize jich je devatenáct. To je hrozně málo! A teď přímá řeč. Hlavní hrdinka nemluví. Nikdy! Takže na co zbyl prostor? Na popisování a vysvětlování. Když mi po pár stranách došlo, co mě čeká, věděla jsem, že bude zle.

Já se ale snažím knihu dočíst, pokaždé, i když mě nebaví. A tak jsem Zimní čarodějnici četla od začátku ledna až do půlky února. Mezitím jsem četbu prokládala dalšími knihami, abych si touto nádherou nepřivodila ještě čtecí krizi, to jsem opravdu nechtěla! Takže mezitím jsem přečetla asi deset jiných knih, a poprvé v životě se přinutila číst několik knih naráz! Ale překvapivě mi to šlo, to se zase musím pochválit!

Vlastně nevím, jestli se mi na knize něco líbilo. Hlavní postava Morgana mě doháněla k šílenství, na každé straně jsem se modlila, aby už aspoň konečně pípla, jenže ono ne! Kdo tu knihu trochu táhl nahoru byl Cai, manžel Morgany. Občas mi ho ale bylo líto. On jediný vedl v knize jakž takž rozmluvy, ale chvílemi se mi zdálo, že prostě trpí samomluvou... A to jsem opravdu nezvládala, mám ráda mezi postavami nějakou interakci...

Paula Brackston je dobrá spisovatelka, ale zdá se mi, že ve svých knihách sází pouze na jedinou věc. Moment překvapení. Tady to bylo taky tak. Začátek utahaný, prostředek vlastně taky. Až na posledních sto stranách přišel zlom a začalo se něco dít. Jakoby si autorka uvědomila, že přišel čas knihu oživit, a hledala způsob jak to provést. Něco takového jsem ale čekala...

Po předchozích dvou knihách autorky jsem čekala něco jiného. Nejdříve zklamání z toho, že tato kniha nijak nesouvisí s příběhem, který už mám zažitý, a pak další zklamání v podobě příběhu, který se začal chytat záchranného lana na poslední chvíli. Kdyby to alespoň vytrhly postavy, ale bohužel, ani po této stránce se zázrak nekonal... Za mě velké zklamání!


2/10


1 komentář:

  1. To není další díl? Jsem stejně překvapená, jako jsi nejspíš byla ty. :)

    OdpovědětVymazat