neděle 21. února 2021

Otužování může být pro každého


Autor: Wim Hof
Interpret: Pavel Hromádka
Vydáno: Jota
Délka: 7 hodin a 21 minut

Wim Hof, přezdívaný Ledový muž, je známý svými fyzickými kousky, kterými ohromuje celý svět a posouvá hranice vědy. Je schopen strávit téměř dvě hodiny v ledové vodě, běžel naboso maraton napříč pouští bez kapky vody nebo maraton v kraťasech za polárním kruhem, v letním oblečení také vylezl na Mount Everest do výšky 7 000 metrů nad mořem, a to bez kyslíkové bomby, a na jeden nádech uplaval více než 60 metrů pod ledem… To je jen malý výčet jeho rekordů, které jsou pro běžného člověka naprosto nepochopitelné. A co je na tom všem ještě úchvatnější, je fakt, že něčeho takového je schopen každý z nás. Opravdu. Wim na základě vlastních zkušeností vytvořil metodu, která je naprosto přelomová, pokud jde o pohled na lidské možnosti a na náš potenciál. Díky ní můžeme aktivovat schopnosti, které jsou u nás běžně nevyužité, a to bez ohledu na věk a zdravotní stav. O tom se přesvědčily již tisíce lidí po celém světě, kterým Wim Hof změnil život.

V lednu jsem měla hlavu jen pro zkoušky, neměla jsem čas na nic, kromě školy. Jediný relax, který jsem si jednou za čas dala, byla procházka venku, v přírodě. Letos byla zima nádherná, každý okamžik venku stál za to. Zima ale byla také dost studená, a to, jakoby navádělo k přečtení/poslechu nějaké knihy, která se bude točit okolo sněhu. Přímo geniálně se tak nabídla audiokniha Ledový muž, která své čtenáře provede světem otužování. 

Klasickou knihu Ledový muž jsem zaznamenala před Vánoci, při výběru dárků. O měsíc později už jsem si ji mohla v klidu poslechnout jako audioknihu. Právě při procházkách jsem ji poslouchala, a se sněhem, který by okolo mě, to byl naprosto úžasný kontrast. Nemohla jsem si na poslech této novinky přát lepší a příhodnější dobu. Bohužel, jen kvůli nedostatku času se mi poslech protáhl až do února. Po zkouškovém jsem se ale do poslechu mohla vrhnout po hlavě!

Tato audiokniha má něco přes sedm hodin. To je pro mě ideální délka, při které zvládnu udržet pozornost i u knih, které nejsou čistě vypravěčské. Ledový muž je kombinací mezi vyprávěním a naučným výkladem. Pro mě dost zajímavá forma audioknihy, která mě bavila. Další prvek, který mě zaujal je velké množství kapitol. Celkově si jich můžete poslechnout osmnáct, což je další věcí, díky které se kniha poslouchala jedna radost.

Kniha Ledový muž je zpovědí Wima Hofa. Ten je známý svými kousky, které mnohdy překračují hranice chápání. Jeho fyzické limity jsou opravdu vysoké, snad až zarážející. V této knize vypráví upřímně svůj příběh a představuje otužování. Příjemnou formou tak čtenáři představuje tento svět, přikládá typy, jak začít, a jak tento koníček rozvíjet. Nechybí ani výčet rekordů, úspěchů. Zdá se mi neuvěřitelné, kolik informací Wim Hof dokázal do jediné knihy nacpat.

Nejsem fanoušek zimy, sněhu ani otužování. Ale poslech téhle knihy mě donutil si o této zálibě něco zjistit, a uznávám, že to není nesmyslné. Tělo se lépe prokrvuje, nervová soustava lépe funguje. Říkala jsem si, jestli by otužování nebyla cesta z mých stresových situací. Bohužel se mi do vyzkoušení připletly nějaké zdravotní problémy a nachlazení, takže musím "test" na nějakou dobu odložit. 

Kniha Ledový muž pro mě byla neskutečně příjemná na poslech. Po delší době to také byla kniha, která mi nepředala pouze fiktivní příběh, ale také nové znalosti a chuť něco nového vyzkoušet. Wim Hof je inspirativní osobou, která ještě předvede velké věci. Jeho příběh podaný Pavlem Hromádkou mě bavil, a v současné době přemýšlím i nad přečtením klasické knihy. Ledový muž je knihou, která Vám rozhodně předá znalosti, nikoli pouze příběh.


9/10


Za audioknihu Ledový muž moc děkuji Audiotéce!

1 komentář:

  1. Moje srdcovka. Motivační audioknihy poslouchám hodně v autě, když někam jedu (takže často :D) a Wim Hofa mám naposlouchaného tam a zpět. :) Není to jenom o tom, že vydržíte ve studené vodě, i když to je samozřejmě taky fajn. Ale celkově o práci s vlastním vědomím, vůlí, motivací. Prostě ty myšlenky si v tom člověk najde. Ale samozřejmě pokud to chce někdo jen jako návod na otužování, funguje to i tak. :)

    OdpovědětVymazat