úterý 23. února 2021

Mafie i u nás? Proč ne?!


Autor: Radek Kedroň
Vydáno: Zeď, 2020
Počet stran: 350

Přední český investigativní novinář Radek Kedroň, který před pár lety debutoval knihou Operace Rath, se nyní zaměřil na rozkrytí machinací a korupce v českém zdravotnictví, kterým často bez kontroly procházejí miliardy korun z veřejných peněz. Jako ukázkový případ si vzal kauzu ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, který byl odsouzen na 9 let a proslul v médiích tím, že si o svém korupčním, finančním i kokainovém tažení vedl barvitý deník. Skvěle napsaná kniha, která se čte jako detektivní thriller, je dokonalou rekonstrukcí a popisem toho, jak mafie v českém zdravotnictví fungovala - od dodavatelů přes šéfy zdravotnických zařízení a vysoké státní úředníky až po vyhlášené kmotry. Zároveň kniha podrobně mapuje, jak spletité sítě bílé mafie rozplétala policie a vyšetřovatelé. A samozřejmě nechybí ani bohaté citace z legendárního ředitelského deníku.

Minulý rok jsem přečetla přes sto knih, ale u jediné jsem se sekla na více než dva měsíce. Dnes bude řeč o knize Sněžím!, se kterou jsem se prala opravdu hodně dlouho. Po dočtení jsem na ní nedokázala napsat jasný názor, recenzi jsem upravovala snad stokrát. Takový kreativní a psací blog se u mě snad ještě nikdy nedostavil. Nakonec jsem recenzi měla uloženou jako koncept, ke kterému jsem se stále vracela... A věděla jsem, že se ke knize budu muset časem vrátit.

Rovnou říkám, že tenhle blok neměl nic společného s tím, že by se kniha nedala číst, byla špatně napsaná. To vůbec ne. Problém byl u mě. Nebyla jsem na knihu o bílé mafii dostatečně připravená, některé souvislosti mi unikaly, prostě jsem se nedokázala začíst, ztrácela. Kniha je totiž plná informací a jmen, které musíte za těch tři sta stran vstřebat, a to se mi na poprvé zkrátka nepovedlo. Dala jsem ji tedy ještě jednu šanci na začátku února.

Takže jsem se do knihy pustila, a po pár stránkách už mi bylo lepší, že druhý pokus bude lepší. Dokázala jsem zachytit vodítka, jména se mi nepletly. Zkrátka jsem se ponořila do příběhu, který se v naší zemi stal. Dávala jsem pozor na jádro věci, při čtení jsem sem tam googlila. Tentokrát se mi knihu podařilo přečíst za pouhé dva dny. Absolutně nechápu, jak se v mé čtecí rutině objevila taková změna. Je ale pravda, že za poslední půl rok jsem na toto téma několik knih četla, takže jsem tušila co čekat.

Když jsem knihu viděla poprvé, zaujala mě paperbacková obálka. Pouze odstíny černé a žluté - jednoduché a výstižné. Takovou podobu knih opravdu můžu. Volba byla jasná. Jen téma mi dělalo starost, ale chtěla jsem zkusit něco nového. Jak to dopadlo už víte. Při druhém čtení mi dost pomohlo rozložení kapitol. V knize jich najdete osmdesát, což je na knihu, která má okolo tři sta stran opravdu hodně. Líbí se mi i zapojení přílohy uprostřed knihy, která má podobu fotek. Zajímavé byly i strany, kde jsou naskenované dokumenty o celé kauze.

Abych řekla pravdu, dříve jsem o této kauze příliš nezachytila. Přeci jen, už je to pár let nazpátek, kdy jsem se o veřejné dění úplně.. no ano, nezajímala. Sedět večer u zpráv... to nebylo nic pro mě. Proto jsem o této kauze slyšela minimum, a o to víc mě celá kniha překvapila. Fascinovalo mě, jakými kličkami si hlavní aktéři razili cestu, a jak vysoké obnosy peněz se v tom celém točily. Místy jsem opravdu nechápala, jak je to možné.

V anotaci se píše, že se kniha čte stejně dobře, jako detektivní román. Musím souhlasit. Je ale nutné myslet na to, že kniha je napsaná podle skutečných událostí, které se opravdu staly. Tato jediná věta tak knize dává úplně jiný rozměr, který mě dostal. Sněžím! pro mě bylo zajímavé vystoupení ze zaběhlých kolejí knižních žánrů, které obvykle čtu. Ale bylo to zajímavé a poučné! Pokud hledáte knihu, která Vás donutí se zamyslet, a zároveň se zajímáte o dění v naší zemi, tak tady ji máte.


8/10


Za knihu Sněžím! Deník bílé mafie moc děkuji Kosmasu!

1 komentář:

  1. Také se mi jednou stalo, že jsem nebyla schopná sepsat kloudné slovo. :) Některé knihy jsou prostě takové...
    Pokud můžu soudit, tak jsi se s tím popasovala svkěle a recenze je super. :)

    OdpovědětVymazat