sobota 27. února 2021

Láska překonající i stovky kilometrů


Orig. název: There Was Still Love
Autor: Favel Parrettová
Překlad: Slavěna Brownová
Vydáno: Metafora, 2020
Počet stran: 216

Praha, 1938 – Eva s Máňou běží tryskem ulicí, vracejí se z posledního předválečného sletu Sokola. Nechtěně se srazí s mužem plným zloby, neúmyslně mu vyrazí klobouk z ruky… Jeho nenávist a nadcházející válka obrací všechno, co znají, naruby. Máňa si musí sbalit do hnědého kufříku celý svůj život a zachránit se emigrací do neznáma… Praha, 1980 – Desetiletý Luděk umí být neviditelný. Neustále běhá, skáče a dokáže se prosmýknout skrze šedivé mraky nízko nad městem. Luděk je svobodný. A všechno vidí. Ať si svět dělá, co se mu zlíbí. Ať si jde celý svět klidně k čertu, protože na něho čeká doma v teple babička. Jeho celý svět. Melbourne, 1980 – Malá liška se drží babiččiny ruky, když stoupají po schodech k jejich bytu ve třetím patře. Uvnitř je přivítá vůně tabáku z dědečkovy dýmky a čerstvě upečených koláčků. Tady je domov, který pro svou vnučku vybudovali čeští imigranti Máňa s Billem. Domov prodchnutý duchem daleké Prahy a milovaných, které tam zanechali. Je někde život snazší? Je jednodušší zůstat nebo odejít? Je možné i uprostřed největší tmy zahlédnout barvy?

První měsíc letošního roku byl nic moc, co se týká času na čtení, ale únor už je výrazně lepší. Po dokončení zkoušek se mi vrátila chuť ke čtení, a každou volnou chvilku knihám věnuji. Nikdo se mi proto nemůže divit, že jsem se na balíček od Grady, který mi přišel před pár dny, pustila jako stádo kobylek. Čekaly na mě dvě krásné novinky, Ukradený příběh (tu zrovna pomalu rozečítám) a A v srdci láska, o které bude dnešní recenze. 

Přemýšlím, co jako první mě ke knize přitáhlo. Myslím, že to byla zajímavá anotace, která mi docela ležela v hlavě a já přemýšlela o tom, jaká by kniha mohla být. Při projíždění instagramu jsem narazila na pozitivní recenzi... Když jsem knihu potom vybalila z balíku, bylo mi jasné, že se do ní pustím hned, co to půjde. A ono to hned vlastně bylo. Už večer jsem seděla, a pomalu se do ní začítala. To nebylo těžké - prvních pár stran a dostala mě.

Co se obálky týká, tak ta mě příliš neoslovila. K ději odkazují pouze dvě vodítka, názvy měst Praha a Melbourne, ve kterých se děj odehrává. Jinak je obálka opravdu jednoduchá a napovídá, že se bude zabývat pravděpodobně rodinou. Aspoň bych tak soudila podle domácké scenérie na titulce. Kniha má pevné desky s přebalem, který už mi přijde u Metafory samozřejmostí... Pokud se tedy nebavíme o nějaké knize z edice Sedmilásky. 

Dělení knihy je opravdu různorodé. Skáče se mezi postavami, roky a městy. Když jsem knihu prolistovala, nedokázala jsem si představit, jak se v knize vyznám. Nakonec jsem začala číst a neztrácela jsem se. Naopak, zoorientovala jsem se vcelku rychle. Nebylo to nijak složité, děj je krátký a postav je jen několik, stále se točí dokola a vy máte pocit, že Vám autorka naservírovala dokonalý rodinný příběh.

Ze začátku se mi zdálo, že hlavní postavou je Luděk. Malý chlapec, který vyrůstá bez matky a tak ho vychovává babička. Ale po několika stranách mi došlo, že kniha je věnována dvěma ženám. Babičce malého Luďka a její sestře, jsou totiž dvojčata. Jedna bydlí v Praze, druhá v Austrálii. Dělí je stovky kilometrů, musely překonat spoustu překážek, ale stejně je mezi nimi jasně vidět pouto, které je spojuje. Nejednou narazíte na dojemnou scénu...

Sama mám starší sestru, a nedokážu si představit, že by bydlela jinde, než deset minut cesty ode mě. Je to člověk, za kterým můžu přijít s čímkoliv, můžu se svěřit, popovídat si. Proto jsem měla pro obě ženy pochopení a obdivovala, s jakou sílou bojovaly za to, aby se jednou za čas mohly vidět. Obzvlášť pro sestru v Austrálii to muselo být těžké. V knize je popsáno, jak trpěla kvůli špatnému přízvuku, jinému vzhledu...

Kniha A v srdci láska, byla výjimečná. Nejsem si jistá, jestli jsem někdy takovou knihu četla, ale o to víc jsem si četbu užila. Její četba mi nezabrala příliš času, maximálně dvě hodiny. Kniha měla příjemná písmena, kratší kapitoly, ale hlavně opravdu čtivý příběh, který mě dostal. Pokud si chcete odpočinout a hledáte originální příběh, při kterém si uvědomíte důležitost určitých věcí v životě, A v srdci láska je skvělá volba!


8/10


Za knihu A v srdci láska moc děkuji Nakladatelství Grada!
1 komentář:

  1. Kniha mi nějak unikla a až teď díky několika recenzím jsem se o ní dozvěděla. A musím říct, žě mě docela zaujala. :)

    OdpovědětVymazat