čtvrtek 25. února 2021

Když se sen stane skutečností


Orig. název: Losing the Plot
Autor: Elizabeth Colemanová
Překlad: Petra Královcová
Vydáno: Cosmopolis, 2021
Počet stran: 344

Vanesse je něco přes třicet a ocitla se sama se dvěma syny, hypotékou a dírou v srdci tam, kde býval její muž, kterého jí odloudila psycholožka Natalie z manželské poradny. A tak se rozhodne splnit si svůj dávný sen a napíše zamilovaný román. V nakladatelství, kde vydává knihy její oblíbená autorka, ho zamítnou. O to víc je v šoku na autogramiádě svého idolu po několika měsících. Při čtení ukázky nemůže věřit vlastním uším. Slovo od slova slyší to, co před časem sama napsala! Požádá o pomoc odborníka na autorské právo Marcuse. Když ho poprvé spatří, má pocit, že jí do života vkročil vysněný muž přímo ze stránek její knihy. Je ale Marcus opravdu to, co v životě potřebuje?

Po zkouškách, po všech těch nervech a únavě, jsem si potřebovala trochu odpočinout. Měla jsem doma několik knih, které by mi s odpočinkem měly pomoci, ale brzy jsem je přečetla. Pak mě ale zachránil balíček od Nakladatelství Grada, ve kterém byly dvě novinky. A v srdci láska, tenoučká, ale dojemná kniha, a Ukradený příběh, o které bude dnešní recenze. Něco mi říkalo, že tahle kniha bude něco přesně pro mě, a o to víc jsem se na ní těšila. 

Už jen obálka ve mně probudila sympatie. Na titulce je totiž podobné prostředí, které kolem sebe kolikrát mívám, když sama něco tvořím. Mobil po ruce, hrnek kávy, sešit na poznámky, sluchátka... Přesně podle mého! Trochu mě překvapilo, že má kniha měkké desky, ale nakonec mi to ani moc nevadilo... Proč? Protože jsem knihu rozečetla v osm hodin večer, a dočetla jí ráno u snídaně. Čtení bylo neskutečně rychlé a příjemné!

Kniha Ukradený příběh se dělí na padesát čtyři kapitol. Ze začátku byly kapitoly delší, ale když se napětí začalo stupňovat, začaly se krátit, a díky tomu jsem prostřední část knihy proletěla. Kapitoly jsou vyprávěny z pohledu několika postav - nejčastěji Vanessou, hlavní hrdinkou příběhu, pak Davem, a objeví se i pohledy Marcuse, další postavy. Zpočátku jsou ale pohledy neutrální, nevypráví je nikdo, a právě tyto části Vás vtáhnou do knihy, a nedovolí Vám přestat.

Jak jsme se již zmínila, hlavní postavou knihy je Vanessa. Žena ve středním věku, na krku má dva syny a hypotéku. Má ale jednu unikátní vlastnost, a to, že umí psát. Dá dohromady erotický příběh, ale ve vydavatelství je odmítnut... aby se brzy objevil v rukách známé autorky! Začíná boj o spravedlivost a možnost, otevřít si cestu k novému životu. Vanessa bojuje, ale nezvládala by to bez Davea a Marcuse, dvou chytrých právníků...

Nedokážu si představit šok, když hlavní hrdinka přišla o svou práci. Každý den něco tvořím, něco píšu... Kdyby se to stalo mě, byla by to pro mě obrovská rána!  Autorka měla všechno skvěle promyšlené, a já si říkala, jestli by pro ni podobný scénář nebyl noční můrou. Pro kterého spisovatele by nebyl? Neskutečně mě bavilo, jak se snažili nečestné spisovatelce přijít na kloub, a zároveň se stíhala i jiná dějová linka mezi ostatními hrdiny.

Přesně takovou knihu jsem po zkouškovém potřebovala. Z kreativního prostředí, kde se objevují sympatické postavy, které mě nijak neštvaly, touha něco dokázat... a milostný trojúhelník. Prostě skvělá kombinace, která mě mile překvapila! Nečekala jsem ale jedinou věc, a to, že knihu zvládnu přečíst během dvanácti hodin. Ukradený příběh je milé a čtivé potěšení, který ocení každý romantický knihomol!


10/10


Za knihu Ukradený příběh moc děkuji Nakladatelství Grada!
1 komentář: