sobota 13. února 2021

Američtí bohové ve finále!


Orig. název: Neil Gaiman's American Gods
Autor: Philip Craig Russell, Neil Gaiman
Kresba: Scott Hampton
Překlad: Ladislava Vojtková
Vydáno: Crew, 2021
Počet stran: 232

Staří a noví bohové se v tomto posledním díle úspěšné komiksové série dohodnou, že se setkají ve středu Ameriky, aby si předali tělo zabitého vůdce starých bohů – a směřují tak k nevyhnutelné válce bohů! Vyvrcholení komiksové adaptace románu Neila Gaimana, který získal řadu cen – Hugo, Locus, World Fantasy, Nebula a cenu Brama Stokera – a dal vzniknout také populárnímu televiznímu seriálu stanice Starz!

Po lednovém zkouškovém mám konečně klid, a můžu se pustit do čtení. Jednou z prvních knih, po které jsem sáhla byl i třetí komiksový díl série Američtí bohové. Tento příběh jsem četla už před nějakou dobou, a byla jsem zvědavá na komiksové zpracování. Dalším důvodem je, že Američtí bohové jsou dílem Neila Gaimana, mého oblíbeného spisovatele. Četla jsem od něj třeba Severskou mytologii, nebo Oceán na konci cesty. Jeho styl psaní mi neskutečně sedí.

Když jsem před nějakou dobou Americké bohy četla, příběh jsem si zamilovala. Komiks ale navazuje na předchozí dva díly, a já si musela vybavit děj. To mi chvilku času zabralo, ale nakonec jsem si na celou problematiku vzpomněla a pak už jsem si mohla užívat samotný komiks. Ale myslím si, že pokud jste knihu nečetli a skočíte na samotný komiks, nějak se chytnete. Já sama si příliš věcí z knihy nepamatovala, a proto pro mě samotnou to bylo místy objevitelské čtení...


Na první pohled se zdá, že má komiks Američtí bohové jednoduchou obálku. Ale při bližším průzkumu objevíte detaily, které objevíte v průběhu četby. Ty Vám ale prozradit nemůžu! Samotná kniha si zasloužila pevné desky s lesklým přebalem. A co se ilustrací týká... Jsou jiné než na jaké jsem zvyklá, jednoduché, ale propracované do detailů. Měla jsem pocit, že ilustrace se zaměřují hlavně na postavy, kterých se právě týká detailnost. Samotné okolí je spíše jednodušší, a nijak Vás tak nerozptyluje od dění postav.

Co se postav týká, tou nejvíce viditelnou je Stín. Je to obouchaný muž, který se nebojí riskovat a nevyhýbá se nebezpečí. Je na něm znát, že si toho prožil už dost, a nemá co ztratit. A takové hrdiny mám ráda. Oblíbila jsem si ale také jeho ženu Lauru, která se objevovala na pozadí příběhu, ale i tak s děním dokonale mávala. Do celé interakce se promítají i další postavy, a každá postupně naplňuje svůj osud. Opravdu se mi moc líbí, jak si Gaiman hraje s mytologií a nebojí se jí začlenit do současného světa. 

Po přečtení této komiksové části jsem se rozhodla, že si musím dát rereading Amerických bohů. Příběh mě v ilustrované podobě pohltil, a i přes to, že jsem knihu četla, je mi jasné, že mi spousta detailů unikla. Pokud jste od Gaimana nic nečetli, měli byste to napravit. Sama za sebe doporučuji třeba Severskou mytologii, nebo krásně ilustrovanou novinku Oceán na konci cesty. Sama se v dohledné době chystám na Dobrá znamení nebo Nikdykde.

Měla jsem ze začátku z komiksu trochu obavy. Nedokázala jsem si představit spojení Gaimana a komiksu, ale nakonec jsem opravdu příjemně překvapená. To samé, bála jsem se, že si nevzpomenu na děj knižní předlohy a nechytnu se. Naštěstí jsem se mýlila i v tomto bodě. Našla jsem se po pár stránkách a pak už to byla jedna velká jízda až do konce. Už teď je mi jasné, že si musím opatřit předchozí dvě komiksové části, ale především se pustit do Amerických bohů v románové podobě.

9/10

1 komentář:

  1. Opožděne, ale i tak, gratuluju k hotovém zkouškovému. Tentokrát to bylo nějak náročné, že? :) Také se snažím dohnat knižní resty z ledna a pořádně se do čtení opřít. Dokud to jde. :)

    OdpovědětVymazat