středa 6. ledna 2021

Židovská dívka se srdcem bojovnice
Autor: Jakuba Katalpa
Interpret: Eva Josefíková
Vydáno: Audiotéka, Host
Délka: 10 hodin 54 minut

Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, její osud je předem daný. Transport. Koncentrační tábor. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?

Prosinec pro mě byl ve znamení spousty práce. Nejenom co se týká školy, ale i v knihovně. A právě tady jsem si našla útěk z reality a pravidelně se zaposlouchávala do dvou audioknih. Jednou byl Deník kastelána, u kterého jsem se smála a druhou byla novinka Zuzanin dech, u které jsem měla husí kůži a místy se musela pozastavit, rozhlédnout se kolem sebe a cítit vděčnost. Dlouho jsem se chystala na knihu s tématem holokaustu, a už teď musím říci, že Zuzanin dech byl skvělá volba.

To že jsem se knihám s válečnou tématikou vyhýbala, byl můj vlastní pocit, že na tak vážné čtení ještě nejsem připravená. A pak přišla fáze hledání toho správného příběhu, který by mě zaujal na první pohled. Dlouho se nic neobjevovalo, ale pak jsem objevila Zuzanin dech a skoro souběžně i audioknihu. Po přečtení anotace byla moje volba jasná, jen si počkat na den vydání a mohla jsem se pustit do poslechu.

Druhá světová válka je pro mě téma, o kterém by se mělo psát, mluvit. Měli bychom si připomínat co se stalo a zasadit se o to, aby se taková hrůza už nestala. Nezapomenout na osudy lidí, kteří ve válce zahynuli. Připomínat si jejich příběhy, zjistit čím si prošli. Právě taková je i kniha Zuzanin dech. Vypráví o životě mladé dívky, která má všechno a přitom netuší, že jednoho dne nebude mít nic. Do jejího života se pomalu vkrádá změna, po které nezůstane kámen na kameni...

Co se týká samotné audioknihy, neměla jsem absolutně problém se zaposlouchat. Kniha má přes sto padesát kapitol, takže se děj posouvá opravdu rychle. Eva Josefíková má příjemný hlas, k přednesu přistoupila citlivě. Nedokážu si představit, že by Zuzanin dech namluvil někdo jiný, stejně dobře. Jediné, na co musím upozornit je děj. Neobsahuje žádné kudrlinky v rámci vyprávění. Díky tomu jsem musela občas audioknihu vypnout a dát si pauzu. Vše je vyprávěno bez přikrášlení, bez zbytečného vymlouvání.

Kniha se zpočátku jeví jako příběh o Zuzaně, dceři cukrovarníka. Dívka se brzy spřátelí s Janem a Hanušem, a společně podnikají různá dobrodružství. Ale pak se do všeho vkrade válka. Kniha je průřezem Zuzanina života, a bez ostychu vypráví vše, co si dívka musí vytrpět. Nechápala jsem, jak mohla být Zuzana tak silná a vše zvládnout... Houževnatě bojovala o život, i když se vše zdálo ztracené. A místy pomohla samozřejmě i nějaká ta náhoda.

Tahle audiokniha byla rozhodně skvělým začátkem pro moje čtení nové sorty knih. Už vím, co čekat a jak k těmto knihám přistupovat. Zuzanin dech je neskutečné silné, nepřikrášlené vyprávění. Byla místa, kdy jsem potřebovala naladit na veselejší notu, ale netrvalo dlouho a už jsem zase poslouchala Zuzanin příběh. Byla jsem napnutá až do poslední minutky poslechu jak vše skončí. Skvělá audiokniha, dobře namluvená... Běhal mi mráz po zádech!


10/10

Za audioknihu Zuzanin dech moc děkuji Audiotéce!

 

Žádné komentáře:

Okomentovat