úterý 21. července 2020

Rozhovor: Radek Kolínský


Krásný den!

Po nějaké době jsem si pro Vás opět připravila rozhovor, tentokráte s básníkem, Radkem Kolínským. Začátkem července byl na Pointě spuštěn předprodej jeho nové básnické sbírky. Jsem zvědavá, a proto jsem si společně s autorem pro Vás připravila rozhovor. Takže pokud Vás zajímá, jak funguje Pointa, jak se autor vypořádal se psaním... čtěte dál! :-) A pokud byste se po přečtení rozhodli knihu podpořit, nakonec rozhovoru přidávám odkaz :-)


1. Kdy přišel ten moment, že jste si řekl: „Mohl bych napsat knížku?“

Stalo se tomu tak během autorského čtení, kdy jsem nejednou účinkoval s básníky či prozaiky, kteří už tu svou mají. Takové vnitřní dokázání si, že by se tohle mohlo povést i mně. 2. Jaký je Váš vztah ke knihám? Jste knihomol, nebo spíše příležitostný čtenář?

Abych se přiznal, pracuji jako knihovník. Myslím, že tenhle fakt mluví sám za sebe. Vyloženě se nevidím jak knihomola. Na druhou stranu v nadsázce trpím něčím jako nemocí z povolání. Pokud jsem ve městě nebo obchodním centru, jdu se podívat po teniskách nebo flanelové košili. Hned poté zamířím do knihkupectví nebo antikvariátu.  


3. Co Vám bylo největší inspirací při napsání knížky?

Z básní jsem vytřídil to, co bych chtěl předat do knihy. Dle mého se inspirace nachází všude kolem. Jen je potřeba ji uchopit a zapsat. Možná tyto dvě věty zní učebnicově, ale podle mě je tomu skutečně tak. 

4. Proč zrovna poezie? Nelákalo Vás napsat „klasickou“ knihu?

Moje začátky patřily próze, několik autorských čtení jsem se svými rádoby vtipnými povídkami obrazil. O nějaký čas později mé psaní ale nabralo opačný směr. Na básnictví se mi nejvíc líbí to, že umí pár větami vyjádřit situaci, osobu, přírodu nebo nějaký jev v ní. Tedy pokud toto píše dobrý básník…a tím já se snažím být. Přinejmenším tím dobrým. 5. Proč jste si pro vydání své knihy zvolil zrovna Pointu? Jak jste na ni narazil?

Čím více jsem se poohlížel po nakladatelství, které bych oslovil, tím více se mi zalíbila myšlenka crowdfundingu. Jakože mnoho lidí, ať už z rodiny, kamarádů, ale i neznámých a zvědavých má možnost podpořit, pomoct a tím ovlivnit, zda kniha vůbec vstoupí na trh a budou ji i vlastnit. 6. Jak byste popsal svoji zkušenost s Pointa.cz?

Naprosto pozitivně. Komunikace s vedením, možnost vlastního výběru kolegů, pěkné ceny. Pokud by někdo chtěl, můžu jen doporučit.


7. Stalo se Vám při psaní, že jste ztratil nit a nevěděl, jak pokračovat?

Možná párkrát ano, ale časem jsem se naučil pero odložit a kupříkladu za hodinu nebo druhý den se k básni vrátit a dopsat ji.


8. Která část knihy pro Vás byla nejsnazší, a naopak nejtěžší na napsání, a proč?

Nevím, zda úplně nejsnazší, ale velmi pozitivní vidím volbu kolegů. Například s ilustrátorkou Denisou Pospíšilovou jsme se vzájemně domluvili už při prvním e-mailu. Věděli jsme, že spolupráce bude fungovat. Naopak jako nejtěžší jsem viděl tu fázi, kdy jsem musel z básní vybrat ty jedinečné, které bezpodmínečně musí v knize být. 


9. Plánujete napsat nějakou další knihu?

Nedávno jsem četl, že až druhá sbírka prověří, zda básník básníkem skutečně je. Zatím ale neplánuji, protože si v současné době pomyslně koušu nehty nad tím, zda se vybere vůbec cílová částka a vyjde ta první. 10. Máte nějaký vzor? Oblíbeného básníka?

Jako nejoblíbenější literární období mám beatnickou generaci. Takže co si tak vybavuji, všechno odstartoval Václav Hrabě a krátce na to Jack Kerouac. Dodnes v nich nacházím inspiraci a poetickou krásu. Díky těmto dvěma autorům jsem se dostal k dalším oblíbencům, beatnickým i nebeatnickým, jako třeba Charles Bukowski, Richard Brautigan, Ladislav Landa. Zalíbení mi ale činí i současní čeští autoři jako J. H. Krchovský, Jan Kunze, Tomáš Řezníček, Patrik Linhart, Radek Fridrich. Mám to štěstí, že někteří z nich jsou i mí přátelé.


11. Měl jste při psaní nějakou rutinu?

Je pravdou, že mým nejčastějším námětem je žena (s nadsázkou řečeno na sto způsobů) nebo celkově vztahy, situace a eskapády s nimi. Jindy zase astronomické úkazy, příroda. V závěru nejde o rutinu, jen o témata, která mě baví pozorovat a psát o nich.12. Je něco, co byste vzkázal člověku, který chce napsat knížku, ale neví si rady?

Nejsem příliš radící typ, párkrát jsem totiž narazil. Navíc tohle vidím hodně individuálně. Nikomu ale neuškodí, pokud začne (víc) číst, chodit mezi lidi, do přírody, něco málo popije, vykouří, zasouloží si. Kerouac tenkrát řekl: „Život je posvátný a každá chvíle v něm je vzácná.“ Nemám rád motivační citáty, na druhou stranu tuhle větu vidím jako trefnou a úžasnou. 13. Spousta lidí se skrz poezii vypisuje ze svých pocitů. Máte to tak i Vy?

Například poměrně nedávno jsem si sedl s notesem a napsal oslavnou, i když trochu dekadentní báseň k Mezinárodnímu dni ošetřovatelek. Píšu třeba také o avantýrách, co jsem zažil, slyšel o nich. Jindy se zase fiktivně zaměřím na něco jiného. Myslím, že odpověď se nachází někde, i když téměř, uprostřed.14. Co pro Vás poezie znamená?

Poezie? To je cítit věci jinak, a přitom stejně. Stejně, a přitom jinak. Nedovedu si představit týden, kdybych v něm nepřečetl nějakou báseň. Ty dny by potom neměly dostatečnou šťávu.


Moc děkuji Radku Kolínskému za rozhovor, a přeji hodně štěstí při předprodeji! :-)


Pokud Vás rozhovor zaujal, neváhejte a přispějte na knihu : http://bit.ly/KupRano

1 komentář:

  1. Další z rozhovorů, které je radost číst. Pan autor působí jako velmi sympatický člověk. :)

    OdpovědětVymazat