čtvrtek 2. července 2020

Recenze: Mezi dvěma

Autor: Kateřina Maruchničová
Vydáno: MaHa, 2018
Počet stran: 96

Nikola, zasněná, ale i ambiciózní dívka, žije v naprosto odlišném světě, než většina ostatních. Mnoho lidí ji považuje za zvláštní. Ve srubu na okraji lesa prožila s rodiči láskyplné dětství. Avšak hrdinka touží vytvářet něco krásného, a jejím snem je stát se módní návrhářkou. Bohužel však po studiích práci snů nenachází, a její soukromí také stagnuje. Má sice milovaného dědečka, který rozumí každému jejímu slovu a kamaráda Tomáše, ale dívce stále něco schází… Právě tehdy zasáhne osud - Nikola potkává Ondřeje. Stačí pár pohledů a přeskočí jiskra. Zažívá s mladíkem žhavá milostná vzplanutí v tajných lesních zákoutích, avšak nic netrvá napořád. Ondřej musí odjet a Nikola, omámená vidinou vzrušujícího života ve velkoměstě, odjíždí s ním. Její život se konečně rozbíhá. Štěstí, vysněného muže i práci má téměř na dosah. Jenže přichází krutá osudová rána, která zamíchá kartami.

Konečně mi skončilo ve škole zkouškové období, a mám tak více času se věnovat čtení. Jako první jsem si vzala knihu od české autorky, Kateřiny Maruchničové, Mezi dvěma. Tato kniha mi přišla v rámci spolupráce přímo s autorkou. Velmi si takové spolupráce cením, stejně jako úžasného věnování, které mi vykouzlilo úsměv. Každá nová kniha s věnováním mi udělá obrovskou radost!

Od Kateřiny Maruchničové jsem četla nedávno knihu Prokleté oči. Recenzi si můžete přečíst TADY. Žánrově jsou knihy odlišné, takže jsem byla zvědavá, jak mi sedne tahle. Už jen obálka je povedená, a o to víc jsem se těšila. Čeští autoři mě letos opravdu překvapují, a já se nemohla dočkat, až si udělám i tady vlastní názor. 

Kniha je uzounká, nemá dohromady ani sto stránek. Takže nemusíte čekat nějaké dlouhatánské kapitoly. Myslím si, že je tu optimálně rozvržený děj na deset kapitol. Kapitoly nejsou dlouhé a knihu jako takovou přečtete za hodinku. Autorka píše opravdu čtivě a tak, že se začtete, ani nevíte jak. Mně to nezabralo ani pár stránek.

Co se příběhu týče, tak se mi zdál slabší, než u Prokletých očí. Prokleté oči byly opravdu originální, navíc k této knize napsala písničku, kterou můžete i s akordy najít na jejím webu (TADY). To jsem ocenila, protože to jen tak v každé knize není. Tady se nic takového neobjevuje, jedná se opravdu o samotný text. Upřímně se přiznám, že jsem se na nějaký doplněk, třeba v podobě písničky, těšila.

Postavy knihy jsou sympatické. Trochu se mi ale nezdá naivní myšlenka urychleného vztahu mezi hlavními postavami. Asi jsem reálným životem trochu moc dotčená, než postava v knize. Tady jsem tedy musela přivřít oči a říct si, že se jedná o autorčinu prvotinu v tomto žánru, a že si mám u knihy odpočinout. Zkrátka... nehledat v ní složitosti.

Jsem ráda, že se mi do ruky dostala další kniha od Kateřiny Maruchničové, a zároveň doufám, že nebude poslední! Letos se mi potvrzuje, že čeští autoři mají co říci (napsat)... mám z toho obrovskou radost! Knihu Mezi dvěma bych doporučila spíše čtenářkám, které vyhledávají spíše snové příběhy, u kterých si mohou odpočinout a na chviličku vypnout.


7/10

Navštivte i webové stránky autorky Kateřiny Maruchničové, kde se dozvíte více o jejích dalších knihách :-)

1 komentář:

  1. O knize slyším poprvé a musím říct, že mě zaujala. :) Podle tvého popisu soudím, že by kniha byla přímo pro mě. :)

    OdpovědětVymazat